Ochronne szczepienie lisów.
2012-09-10 12:48:10

INSPEKCJA WETERYNARYJNA - Świętokrzyski Wojewódzki Lekarz Weterynarii powiadamia, że: na terenie województwa świętokrzyskiego przeprowadzone zostanie w dniach 19-26 września 2012r., ochronne szczepienie lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie.



inspekcjaweter-09.12_1.jpg 

Szczepieni lisów zostanie wykonane przy użyciu szczepionki doustnej,
zawierającej niezjadliwy szczep wirusa wścieklizny w ampułce, zatopionej
w niewielkim, prostokątnym pakiecie stanowiącym przynętę, wagi około 15
gramów, koloru brązowo-czarnego.

Pakiety te zostaną rozrzucone na pola, łąki i lasy z samolotu.

Celem
akcji jest zlikwidowanie występowania na terenie województwa
świętokrzyskiego wścieklizny u lisów wolno żyjących, a tym samym
usunięcie niebezpieczeństwa zakażania wścieklizną ludzi.

Apeluje
się do mieszkańców województwa świętokrzyskiego o nie dotykanie i nie
podnoszenie pakietów ze szczepionką, gdyż zapach ludzi na pakiecie
powoduje, iż lisy nie przyjmują szczepionki, co uniemożliwia ich
uodpornienie.








https://swietokrzyskie.info/printnews.php?id=12501