W upalną niedzielę 5.08.20125 odbyły się rocznicowe uroczystości upamiętniające wydarzenia sprzed 68 lat. Wtedy to (2.08.1944r) na polach Słupi pomiędzy kanałem „Strumień” a miejscowością Żabiec doszło do bitwy oddziałów Batalionów Chłopskich i Ludowej Straży Bezpieczeństwa z kolumną transportową 10 dywizji pancernej Wermachtu.
W walce zginęło 9 partyzantów i kilkudziesięciu żołnierzy wroga. Wśród zabitych był także dowódca zgrupowania polskiego Jan Sowa, pseudonim „Grot”.
Uroczystości rozpoczęto wciągnięciem flagi państwowej na maszt i odśpiewaniem hymnu. Następnie ks. prałat Leszek Domagała odprawił mszę polową w intencji poległych partyzantów i wszystkich, którzy zginęli za ojczyznę w latach 1939-1945.

Zebranych w atmosferę wydarzeń z 2 sierpnia 1944r. wprowadził wójt gminy Wiesław Skop, który poprowadził także apel poległych. W uroczystości liczny udział wzięli kombatanci BCh i AK z województwa, powiatu i gminy, poczty sztandarowe OSP i samorządu, związków kombatanckich, szkół i PSL (w łącznej liczbie 20). Obecni byli: Starosta Buski Jerzy Kolarz, Komendant Powiatowy Policji Roman Sobczak, Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej Kazimierz Ścibiłło, Jan Cygan dyrektor biura eurodeputowanego dr Czesława Siekierskiego, Zastępca Komendanta Wojskowej Komendy Uzupełnień z Buska-Zdroju mjr Mirosław Smerdzyński, radni powiatowi: Zbigniew Surdel, Robert Gwóźdź, Krzysztof Eliasz, radni gminni na czele z przewodniczącym Rady Gminy Janem Nowickim, dyrektor ECB Karolina Kępczyk, dyrektorzy szkół, prezesi jednostek OSP, sołtysi, prezesi stowarzyszeń i mieszkańcy gminy.
O oprawę muzyczno-wokalną uroczystości zadbał niezawodny zespół "Pacanowianie" pod batutą Józefa Ździebko. Na zakończenie obchodów poszczególne delegacje złożyły wieńce pod pomnikiem poległych i zapaliły znicze.
Zdjęcia Robert Gwóźdź
Serwis Informacyjny UG