Ćwiczenia sztabowe 2012.
2012-10-06 13:01:04

4 października 2012r. na terenie Pińczowa odbyły się ćwiczenia dowódczo sztabowe pod kryptonimem „Ponidzie 2012”. W ćwiczeniach udział wzięli policjanci garnizonu świętokrzyskiego, Służby Więziennej, Państwowej Straży Pożarnej oraz ratownictwa medycznego.


Celem ćwiczeń było między innymi doskonalenie współdziałania sił policyjnych różnych szczebli w sytuacjach kryzysowych, umiejętności podejmowania trafnych decyzji w czasie działań, współdziałania z podmiotami poza policyjnymi na szczeblu kierowania i dowodzenia w zakresie prowadzenia działań związanych z sytuacja kryzysową.

Podczas działań sprawdzony został również stopień przygotowania sił policyjnych w sytuacjach kryzysowych. Przedstawione wczoraj wydarzenia przeprowadzone były zgodnie z przygotowanym scenariuszem i rozpoczęły się o godzinie 10.30 ucieczką skazanych z Zakładu Karnego. Jak wynikało z wstępnych informacji  policyjnych, trzem osadzonym udało się opuścić teren zakładu karnego, a następnie podjęli oni ucieczkę podstawionym samochodem.

cwiczenia_sztabowe001.jpg



Kierujący pojazdem doprowadza jednak do kolizji z cysterną, która wykonuje manewr skrętu na jednej z pińczowskich ulic. Osadzonym udało wydostać się z pojazdu i podejmują dalszą ucieczkę w kierunku miejscowości Bogucice. W ślad za nimi podążył przewodnik z policyjnym psem tropiącym.

W czasie trwania działań dowodzący akcją kierował podległymi siłami wykorzystując do tego celu Ruchome Stanowisko Dowodzenia. W tym samym czasie Powiatowe Stanowisko Kierowania PSP w Pińczowie otrzymało informację o wystąpieniu pożaru podczas prac remontowych w Schronisku dla Nieletnich w Gackach. Ze względu na charakter placówki penitencjarnej oprócz wozów strażackich, Komendant Powiatowy Policji w Pińczowie na miejsce skierował również Policjantów SPPP w Kielcach.

Dyżurny KPP w Pińczowie otrzymał informację, że trzej mężczyźni, którzy posiadają broń automatyczną w miejscowości Pasturka siłą zmusili pokrzywdzonego do opuszczenia jego pojazdu i odjechali w stronę Buska Zdroju. Dowodzący na miejsce skierował policjantów Samodzielnego Pododdziału Prewencji Policji w Kielcach oraz Sekcję Antyterrorystyczną KWP w Kielcach. Poprzez szybkie działanie funkcjonariuszy, a mianowicie wystawienie posterunków blokadowych przestępcy zmuszeni byli do wjechania w polną drogę w m. Gacki prowadzącą bezpośrednio do zbiornika wodnego. W wyniku działań taktycznych funkcjonariusze Sekcji AT oraz Grupy Interwencyjnej Służby Więziennej zatrzymali uciekinierów.

Realizowane ćwiczenia policyjne przygotowane były zgodnie z obowiązującymi procedurami oraz z zachowaniem zasad bezpieczeństwa identycznych jak w przypadku realnego zagrożenia. Były one sprawdzianem służb, ale jednocześnie dobrym doświadczeniem przydatnym w realnych sytuacjach kryzysowych. Jak sami wiemy to życie pisze nieoczekiwane czasem scenariusze....

Źródło:  www.pinczow.swietokrzyska.policja.gov.pl





https://swietokrzyskie.info/printnews.php?id=12439