Październik miesiącem dobroci dla zwierząt.
2012-09-29 15:14:17

"Ponieważ współczucie w stosunku do zwierząt jest tak nierozerwalnie związane z dobrocią charakteru, można zaufać poglądowi, że jeśli ktoś jest okrutny wobec zwierząt, to nie może to być dobry człowiek". (Artur Schopenhauer)


 Październik, z racji przypadającego na 4 października światowego dnia św. Franciszka z Asyżu patrona (od 1931r.) zwierząt, ekologów i ekologii, uznany został w Polsce miesiącem dobroci dla zwierząt. W ramach, tego miesiąca obchodzimy Światowy Tydzień Zwierząt (4 – 11 października), a  25 października – Dzień Kundelka. Najbardziej chyba jednak spopularyzowany jest Światowy Dzień Ptaków przypadający na 1 października i Europejski Dzień Ptaków – 2 października.

grubodziob.jpg

sikora_modra.jpg


    Miłośnicy ptaków, nie tylko ornitolodzy, uzbrojeni w lornetki
wyruszają na obserwacje. Również w gminie Solec-Zdrój można zobaczyć  wiele,
niejednokrotnie rzadkich, gatunków. Niestety nie pojawiły się  w tym
roku, rokrocznie okupujące kasztanowce przy ul. 1 Maja, sowy uszate. A
szkoda, bo to niezwykle interesujący ptak drapieżny  o rdzawobrązowym
ubarwieniu w ciemne plamki i charakterystycznych uszach (oczywiście z
piór) na głowie. Jest aktywny głównie nocą, a rano mogliśmy na chodniku
pod drzewami dostrzec typowe oznaki żerowania - wypluwki. Niestety w tym
roku próżno ich wypatrywać.  Innym, dość często występującym
drapieżnikiem jest jastrząb. Z racji tego, że najchętniej poluje na inne
ptaki, w tym gołębie i ptactwo domowe, powszechnie uznawany jest za
szkodnika i jest niemile widzianym gościem na podwórkach.

sowa2.jpg


     Pisząc o ptakach trudno pominąć tak charakterystycznego dla
krajobrazu naszej gminy bociana białego. Niestety,  żeby znów zobaczyć
bociana, trzeba poczekać aż do wiosny, bo póki co wszystkie nasze boćki
(chyba bez przeszkód) odleciały na zimowe żerowiska w cieplejsze niż
Polska miejsca. Na terenie gminy występuje również niezwykle rzadki
ptak- bocian czarny. W odróżnieniu od bociana białego buduje on gniazda w
lasach, ale dokładne miejsce gniazdowania owiane jest tajemnicą. Jest
to wyjątkowo płochliwy gatunek i absolutnie nie wolno mu zakłócać
spokoju.

      W okresie zimy nasze domostwa odwiedzą głodne sikorki, mazurki,
wróble, grubodzioby czy dzwońce. Pamiętajmy o systematycznym wysypywaniu
im ziaren słonecznika, a na pewno długo będziemy mogli cieszyć oczy ich
urodą i wdziękiem. Wiele bowiem racji jest w twierdzeniu: "Lepiej by
było, żeby wszystkie arcydzieła sztuki przepadły, niż gdyby ptaki
przestały się gnieździć na gałązkach".



(bs)








https://swietokrzyskie.info/printnews.php?id=12410