W środę 5 września 2012 w Muszli Koncertowej przy buskim Sanatorium Marconi odbył się Nadzwyczajny Koncert Instrumentów Perkusyjnych. Grupa młodych perkusistów z Krakowa uświetniła popołudnie muzyką wykonywaną na wibrafonie i marimbie.
W koncercie zagrali dla nas Jakub Frączek, Filip Klasa oraz Anna Maria Sarna, która również słowem wprowadziła słuchaczy w świat swojej muzyki. Słuchaliśmy utworów nowych, z XX wieku: Music of the Day Bill'a Molenhoff'a, Prelude & Blues Ney'a Rosauro.


Wariacje na temat japońskich piosenek dziecięcych, Blues for Gilbert Mark'a Glentworth'a, Nebojsa Jovan Zivkovic Suomineito, Pius'a Cheung'a, Festival Song, Eckhardt'a Kopetzky'a. Z klasycznych transkrypcji Anna Maria Sarna wykonała Gigue Jana Sebastiana Bacha. Instrumenty, które zaprezentowano, należą do grupy tzw. idiofonów. Marimba ma afrykańskie korzenie, jest instrumentem z drewnianymi sztabkami, a wibrafon, wynaleziony w1921 roku, ma metalowe sztabki oraz system wibrujących rezonatorów.


Dźwięki tych instrumentów stworzyły swoisty klimat, przy którym zasłuchani kuracjusze i mieszkańcy Buska mogli się zrelaksować. Na koncert wybrała się grupa uczniów nowo otwartej Szkoły Muzycznej I Stopnia, w której klasę perkusji prowadzi wspomniana Anna Maria Sarna. Podziękowania należą się Buskiemu Samorządowemu Centrum kultury za dobrą realizację akustyczną występu tych młodych utalentowanych muzyków.
/PK/