DOŻYNKI POWIATOWE STOPNICA 2012 (fotoreportaż)
2012-09-05 01:11:39

26 sierpnia br. w Stopnicy odbyły się Dożynki Powiatowe. W dożynkach organizowanych wspólnie przez Zarząd Powiatu w Busku-Zdroju i Wójta Gminy Stopnica wzięły udział delegacje wieńcowe z gmin powiatu buskiego, zaproszeni goście oraz rolnicy z powiatu buskiego.


Uroczystość tradycyjnie rozpoczęła Msza Święta, która została odprawiona w Kościele p.w. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Stopnicy. Po mszy korowód z wieńcami dożynkowymi, w rytmie muzyki Zespołu „BUSKOWIANIE”, przemieścił na plac dożynkowy przy Gminnym Centrum Kultury w Stopnicy.

dozynki_powiatowe_stopnica012.jpg



Na czele korowodu szli Starostowie Dożynek Pani Lucyna Klamczyńska z miejscowości Falki gm. Gnojno i Pan Jacek Kardynał z miejscowości Mietel gm. Stopnica.

Następnie po wysłuchaniu Hymnu Państwowego i „Roty” w wykonaniu Chóru Cantores Stopnicensis ze Stopnicy, Gospodarze dożynek: Jerzy Kolarz Przewodniczący Zarządu Powiatu w Busku-Zdroju oraz Ryszard Zych Wójt Gminy Stopnica, przywitali wszystkich zebranych, a w szczególności rolników
z terenu Powiatu Buskiego.

dozynki_powiatowe_stopnica049.jpg



Kolejnym punktem uroczystości była prezentacja i ośpiewanie wieńców dożynkowych z poszczególnych gmin. Wystąpiły delegacje wieńcowe z miejscowości: Młyny, gm. Busko-Zdrój, Janowice Poduszowskie, gm. Gnojno, Brzostków, gm. Nowy Korczyn, Oblekoń, gm. Pacanów, Kików, gm. Solec-Zdrój, Mietel, gm. Stopnica i Wierzbica, gm. Tuczępy. Komisja konkursowa dokonała oceny wieńców dożynkowych i przyznała:
I miejsce     - miejscowość Kików, gm. Solec-Zdrój
II miejsce     - miejscowość Brzostków, gm. Nowy Korczyn,
III miejsce     - miejscowość Mietel, gm. Stopnica
                     i miejscowość Oblekoń, gm. Pacanów.

Wieniec z miejscowości Kików, który zajął I miejsce w konkursie powiatowym, będzie reprezentował Powiat Buski na Dożynkach Wojewódzkich, które odbędą się
w dniu 9 września 2012 r. w Pińczowie.

Kolejno zostały wręczone Odznaczenia Honorowe „ZASŁUŻONY DLA ROLNICTWA” rolnikom oraz osobom zatrudnionym w sektorze związanym z branżą rolniczą z powiatu buskiego. Odznaczenia przyznane zostały przez  Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, na wniosek Zarządu Świętokrzyskiej Izby Rolniczej w Kielcach.

dozynki_powiatowe_stopnica047.jpg 

Następnie Stanisław Klimczak Wicestarosta Buski wręczył nagrody za udział w etapie powiatowym konkursu „Piękna i Bezpieczna Zagroda – Przyjazna Środowisku”: za zajęcie I miejsca Państwu Teresie i Janowi Czaplom zam. w Woli Biechowskiej 41, gm. Pacanów oraz za zajęcie II miejsca Państwu Danucie i Mieczysławowi Żółtakom zam. w Zagajach Kikowskich 14, gm. Solec-Zdrój. Zagroda, która zdobyła I miejsce w eliminacjach powiatowych, została zgłoszona do etapu wojewódzkiego, a rozstrzygnięcie konkursu nastąpi podczas Dożynek Wojewódzkich.

Po części oficjalnej, nastąpiła część artystyczna, podczas której gromkie oklaski otrzymał Zespół „PEŁCZYSZCZANIE”. Wystąpili także aktorzy Teatru Mobile z Krakowa, Cyrk „BRAVO”, Kapela „Bliżej Serca”, a Gwiazdą wieczoru był Kabaret „KOŃ POLSKI”.

 

 fotoreportaż


Foto: Piotr Woźniak

 



https://swietokrzyskie.info/printnews.php?id=12297