Jubileuszowe święto wędkarstwa rzutowego.
2012-08-29 11:00:48

Reprezentacja okręgu kieleckiego PZW, w której składzie było 7 zawodników z Buska-Zdroju, w dniach 16 – 19 sierpnia 2012 r. wystąpiła w 60 Jubileuszowych Mistrzostwach Polski w Wędkarstwie Rzutowym. W zawodach wystartowało 87 zawodników z 14 okręgów PZW z całej Polski oraz gościnnie z dalekiej Australii.


Nasi zawodnicy zanotowali kolejny udany występ w najważniejszej krajowej imprezie, bo choć nie obronili  „okupowanego” od 2008 r. pierwszego miejsca w klasyfikacji medalowej mistrzostw Polski w castingu, to ponownie zajęli miejsce na „pudle”, tym razem trzecie. Zdobyli oni łącznie 6 medali (1 złoty i 5 srebrnych), przegrywając tylko z reprezentacjami okręgu poznańskiego (4 złote i 1 srebrny) i katowickiego (3 złote 3 brązowe).

wedkarstwo001.jpg
Reprezentacja okręgu kieleckiego w czasie uroczystości otwarcia mistrzostw; od lewej stoją: Paweł Kita, Jacek Kuza, Renata Kluza, Monika Śledzik, Maciej Kuza, Jagoda Żebrowska, Magdalena Kuza, Urszula Włodarska, Jan Kita i Donata Żelazowska.


Największy udział w zdobyczy medalowej miała nasza najlepsza zawodniczka, Magdalena Kuza. Zdobyła ona komplet, tj. 2 medale. Złoto wywalczyła w 2 boju multiplikatorowym, co nie było zaskoczeniem, ponieważ wygrywa na mistrzostwach Polski w tym wieloboju nieprzerwanie od 2007 r. i jest też aktualną mistrzynią i wicemistrzynią świata w odległości multi i skishu multi, które składają się na ten wielobój. Niespodziewany sukces w 2-boju multi odniosła natomiast druga nasza reprezentantka, 19-letnia Jagoda Żebrowska, która w najważniejszym krajowym starcie poprawiła znacznie rekordy życiowe (70 pkt. w skishu i 72,59 m w odległości multi ciężarkiem 18 gram) i zdobyła srebrny medal, choć nigdy nie zaliczała się do krajowej czołówki w rzucaniu sprzętem multiplikatorowym.
 

wedkarstwo002.jpg
Dekoracja najlepszych w 2-boju multi kobiet. Na 1 i 2 miejscu Magda Kuza i Jagoda Żebrowska z Buska.


Pewną niespodzianką, ale in minus był też srebrny medal Magdy Kuzy w najbardziej prestiżowym 5-boju. W pierwszym starcie w „dorosłej” kategorii kobiet, po pięciu z rzędu zwycięstwach w mistrzostwach Polski w latach 2007 – 2011, Magda została pokonana przez wielką rywalkę i koleżankę z drużyny, Natalię Pecynę z okręgu bydgoskiego.

Kolejny raz nie zawiódł nasz najbardziej utytułowany zawodnik Jacek Kuza, startujący w kategorii seniorów. Nie obronił on wprawdzie zdobytego przed rokiem w Szamotułach tytułu Mistrza Polski w 5-boju, ale wywalczył srebrny medal (już 23 medal w 5-boju seniorów w karierze, w ciągu 25 lat startów) ustępując jedynie aktualnemu i jedynemu z Polaków mistrzowi świata w 5-boju, Włodzimierzowi Targoszowi z okręgu poznańskiego. Drugi medal, też srebrny, Jacek Kuza zdobył w 2-boju odległościowym przegrywając z … Włodkiem Targoszem. Najdłuższy rzut zawodów – 98,65 m ciężarkiem 18 gram oburącz przy bardzo trudnych warunkach wietrznych - oddał jednak nasz zawodnik.
 

wedkarstwo003.jpg
Jacek Kuza w czasie najdłuższego rzutu na odległość ciężarkiem 18 gram.

Ostatni medal, również srebrny, zdobył dla naszego okręgu senior Jan Kita z Koła w Brodach. Był to jednak pewien zawód, gdyż Janek jest aktualnym mistrzem świata seniorów w skishu multi i wicemistrzem w odległości multi i w kraju nie zwykł przegrywać. Tym razem musiał uznać wyższość Marka Nogi z Katowic, który wygrał o zaledwie 0,13 pkt., tj. 9 cm rzutu na odległość (odległość jest przeliczana na punkty poprzez jej przemnożenie przez 1 i ½), dzięki uzyskaniu maksymalnego wyniku 100 pkt. w skishu multi przy 90 pkt. naszego zawodnika. Na V i VI miejscu w tym wieloboju uplasowali się dwaj kolejni nasi reprezentanci, Jacek Kuza i Paweł Kita.

Nie zdołały tym razem zdobyć medalu nasze pozostałe zawodniczki startujące w kategorii kobiet. Urszula Włodarska i Renata Kuza, wielokrotne medalistki mistrzostw Polski dzielnie walczyły, ale wystarczyło to im do zajęcia VI miejsc odpowiednio w 5-boju i 2-boju multi.

 

wedkarstwo004.jpg
Ula Włodarska w czasie odległości spinningowej.


Również nasze najmłodsze reprezentantki, zdobywające dopiero doświadczenie na zawodach najwyższej rangi nie przebiły się do strefy medalowej. Donata Żelazowska z Koła w Brodach zajęła VI miejsce w 3-boju spinningowym, a Monika Śledzik z Koła w Busku była IX w 5-boju.

wedkarstwo005.jpg
Monika Śledzik w czasie odległości muchowej.

Największy zawód w naszej ekipie sprawił 16-letni junior Maciej Kuza, ubiegłoroczny podwójny Mistrz Polski w tej kategorii (w 3-boju i 5-boju). Z powodu słabych wyników w dwóch jego mocnych dotychczas konkurencjach (skish muchowy - 75 pkt i skish spinningowy – 65 pkt) zajął on miejsca w połowie drugiej dziesiątki mimo uzyskania przyzwoitych wyników w wielobojach (253 pkt. w 3-boju i 410 w 5-boju). Świadczy to o wysokim i wyrównanym poziomie w najliczniej obsadzonej kategorii mistrzostw.

Oprawa i poziom organizacyjny 60-tych Mistrzostw Polski były godne jubileuszu. Działacze okręgu białostockiego PZW zorganizowali bowiem imprezę na poziomie, którego nie powstydziliby się organizatorzy mistrzostw świata, czy rzutowych mistrzostw Polski nr …100.

Na arenę mistrzostw wybrano stadion lekkoatletyczny MOSiR w Białymstoku z tartanową bieżnią i takim samym otoczeniem płyty boiska. W bezpośrednim sąsiedztwie stadionu była też baza noclegowa i gastronomiczna mistrzostw w postaci komfortowego Hotelu Białystok.

W czasie uroczystości otwarcia mistrzostw uczestników przywitał odświętnie udekorowany stadion pełen banerów reklamowych, flag, plakatów itp., z których największe wrażenie robił długi na ok. 50 metrów (!) napis informujący o odbywających się jubileuszowych mistrzostwach Polski. Uczestnicy przedefilowali dookoła murawy przy dźwiękach orkiestry, prowadzeni przez urocze dziewczęta z  zespołu mażoretek z Białegostoku, który zaprezentował również kilka układów tanecznych.

wedkarstwo006.jpg
Defilada na stadionie.


Na trybunie honorowej uczestników mistrzostw przywitali znamienici goście w osobach Prezesa Zarządu Głównego PZW Eugeniusza Grabowskiego i Prezesa Okręgu Białostockiego PZW Ryszarda Broniszewskiego. W czasie prezentacji poszczególnych reprezentacji przedstawiono najbardziej utytułowanych polskich zawodników, a także nestorów i działaczy naszego sportu. W tej pierwszej grupie znalazła się trójka naszych aktualnych mistrzów świata seniorów w castingu, tj. Magdalena Kuza i Jan Kita z okręgu kieleckiego PZW oraz Włodzimierz Targosz z okręgu PZW Poznań. Najlepsi z reprezentantów gospodarzy, Joanna Brzyska i Patryk Żakowski wciągnęli na maszt unikalną flagę PZW, specjalnie przygotowaną na Mistrzostwa Polski. Następnie przy dźwiękach hymnu narodowego flagę państwową na maszt wciągnęli ubiegłoroczni mistrzowie Polski w 5-boju w kat. seniorów, kobiet i juniorek (Jacek Kuza, Natalia Pecyna i Magdalena Kuza).

Mistrzostwa cieszyły się sporym zainteresowaniem mediów i białostockiej publiczności. Migawki z mistrzostw zrealizowały telewizje TVP - 1 Białystok i TVN 24. Liczni dziennikarze przeprowadzali wywiady z naszymi mistrzami oraz opisywali przebieg i wyniki rywalizacji.

Wspaniałym i absolutnie niezapomnianym zwieńczeniem jubileuszowych mistrzostw Polski była ceremonia ich zakończenia zorganizowana w Augustowie nad jeziorem Białym. Poprzedził ją rejs statkiem białej floty (oddanym w całości do dyspozycji uczestników mistrzostw), po wspaniałych, niezwykle czystych i urokliwych mazurskich jeziorach Studzienicznym, Białym i Białym Krechowieckim położonych w otoczeniu puszczy Augustowskiej, z przepłynięciem przez jedną ze śluz zbudowanych  na szlaku Kanału Augustowskiego. Uczestnicy mistrzostw skorzystali też licznie z przyjemności pływania po jeziorze kajakami i rowerami wodnymi.


wedkarstwo007.jpg
Nasi reprezentanci w czasie rejsu po jeziorze Białym w Augustowie.


Sama ceremonia odbyła się na zakotwiczonym przy brzegu statku-restauracji, gdzie na górnym pokładzie ustawiono górujące nad otoczeniem podium i flagi narodowe oraz związkowe. Uczestnicy mistrzostw zgromadzeni tuż obok nad brzegiem jeziora mogli podziwiać w pełnej krasie najlepszych zawodników w poszczególnych kategoriach i konkurencjach. Dzięki hojności licznych sponsorów (wielkie podziękowania !) nagrodzono okazałymi nagrodami, w dużej części dopasowanymi do potrzeb rzutowców, po 6 najlepszych zawodników w każdej kategorii i wieloboju. W czasie dekoracji mistrzów Polski w najbardziej prestiżowym 5-boju odegrano hymn narodowy.

Na zakończenie ceremonii organizatorzy przekazali uroczyście ściągniętą flagę PZW przedstawicielowi okręgu tarnobrzeskiego, który w 2013 roku zorganizuje w Sandomierzu kolejne mistrzostwa. Odbierając flagę kolega Waldemar Stąpór z koła PZW w Samborcu koło Sandomierza powiedział, że choć niezwykle trudno będzie dorównać tegorocznym organizatorom mistrzostw Polski, zostanie uczynione wszystko, aby się to udało.

Po wygłoszeniu tradycyjnej formuły zamykającej mistrzostwa, przy dźwiękach Mazurka Dąbrowskiego tegoroczni mistrzowie Polski w kat. seniorów, juniorów i kobiet ściągnęli flagę narodową. W czasie grilowej kolacji serwowanej na miejscu, uczestnicy zawodów długo wspominali pełne wrażeń i emocji trzy dni 60 Jubileuszowych Indywidualnych Mistrzostw Polski w wędkarstwie rzutowym.

W udanym występie zawodników Koła PZW w Busku-Zdroju w Mistrzostwach Polski pomogły środki pochodzące z dotacji UMiG w Busku-Zdroju przeznaczonej na wspieranie rozwoju kultury fizycznej i sportu wśród dzieci i młodzież Gminy Busko-Zdrój w dyscyplinie castingu, za które nasi zawodnicy zakupili sprzęt wędkarski używany w czasie zawodów.

W dniach od 29 sierpnia do 2 września 2012 r. czworo reprezentantów naszego okręgu, którzy zakwalifikowali się do reprezentacji Polski na mistrzostwa świata seniorów (Magdalena Kuza i Jagoda Żebrowska w kat. kobiet oraz Jacek Kuza i  Jan Kita w kat. mężczyzn) będzie walczyć o medale w Tallinie (Estonia). Trzymamy kciuki !


/J.K./

 





https://swietokrzyskie.info/printnews.php?id=12264