W Sępichowie dziękowali za plony (fotoreportaż)
2012-08-21 11:54:58

Już po żniwach, więc zgodnie z tradycją w minioną niedzielę, 19 sierpnia w Sępichowie, mieszkańcy gminy Nowy Korczyn obchodzili Święto Plonów.


Tegoroczne dożynki zainaugurowała msza św. polowa w intencji rolników, którą koncelebrowali: ks. Dziekan Marek Małczęć, ks. Grzegorz Kowalik oraz ks. Piotr Figarski, dziękując Bogu za chleb powszedni oraz inne plony rolniczego trudu.

dozynki_sepichow_2012_15.jpg 


Po nabożeństwie odbyła się część oficjalna, którą Wójt Gminy Nowy Korczyn Paweł Zagaja rozpoczął od powitania przybyłych gości. Wśród świętujących znaleźli się m.in.: Tomasz Kaczmarek – poseł na Sejm RP, Adam Jarubas – Marszałek Województwa Świętokrzyskiego, Jerzy Kolarz – Starosta Powiatu Buskiego, Krzysztof Gajek – Przewodniczący Rady Powiatu Buskiego, Andrzej Lasak i Krzysztof Wojtaś – radni Rady Powiatu Buskiego, Paweł Kulik – Przewodniczący Rady Gminy w Nowym Korczynie, Piotr Strach – Zastępca Wójta Gminy Nowy Korczyn. Przybyli również przedstawiciele instytucji takich jak: Powiatowy Urząd Pracy, Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie, Powiatowy Zarządu Dróg, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska. Całość imprezy poprowadziła Bogumiła Zawada - kierownik Gminnego Ośrodka Kultury w Nowym Korczynie.

dozynki_sepichow_2012_13.jpg 

dozynki_sepichow_2012_79.JPG 


Podczas ceremonii przekazania chleba dożynkowego wójt przyjął z rąk starosty i starościny dożynek, Pawła Brzezińskiego i Jolanty Krupskiej, owoc codziennej ciężkiej pracy rolników – dorodny bochen wypieczony z mąki z tegorocznych zbóż. Z szacunkiem ów chleb pocałował, dziękując raz jeszcze rolnikom za całoroczny trud i pełną wysiłku pracę.

dozynki_sepichow_2012_16.jpg 

dozynki_sepichow_2012_05.jpg 


Kiedy delegacje poszczególnych miejscowości złożyły udekorowane bochny chleba u starostów, ci podjęli się podzielenia wypieków i poczęstowania nimi zebranych gości, tak, by nikomu nie zabrakło smacznego kawałka.

Kolejnym punktem programu była prezentacja wieńców żniwnych. W konkursie wzięły udział wieńce aż z dwunastu sołectw: Stary Korczyn, Winiary, Górnowola, Pawłów, Grotniki Małe, Parchocin, Strożyska, Sępichów, Brzostków, Ucisków, Nowy Korczyn oraz wspólny wieniec upleciony przez gospodynie z Łęki, Podraja i Podzamcza. Komisji konkursowej najbardziej przypadł do gustu wieniec, reprezentujący sołectwo Brzostków, uwity z kłosów zbóż na kształt korony królewskiej, udekorowany owocami, warzywami i kwiatami. Pozostałym przypadło sprawiedliwe drugie miejsce. Zwycięski wieniec z Brzostkowa prezentowany będzie na dożynkach powiatowych, które odbędą się w najbliższą niedzielę w Stopnicy.

dozynki_sepichow_2012_06.jpg 

dozynki_sepichow_2012_07.jpg 


Część artystyczną rozpoczął działający przy Publicznej Szkole Podstawowej w Nowym Korczynie ludowy zespół dziecięcy „Wianeczek”. Po nim z repertuarem biesiadnym na scenę wkroczył strażacki zespół śpiewaczy „Pełczyszczanie”. Popis swych umiejętności wokalnych dała również mieszkanka Strożysk – Magdalena Lasak. W dalszej części przygotowano widowisko obrzędowe i występ zespołu biesiadnego z Lublina  „Scenajuno”.

dozynki_sepichow_2012_09.jpg 


Świętowaniu towarzyszyły przygotowane przez Gminny Ośrodek Kultury oraz Towarzystwo Miłośników Ziemi Korczyńskiej wystawy rękodzieła lokalnych artystów. Smakosze mogli natomiast spróbować pysznych regionalnych potraw na stoiskach Kół Gospodyń Wiejskich z Sępichowa, Nowego Korczyna, Górnowoli oraz Łęki, Podraja i Podzamcza.

dozynki_sepichow_2012_02.jpg 


Przy tak dużej ilości atrakcji czas płynął bardzo szybko, a gdy zapadł zmrok, rozpoczęła się zabawa taneczna, podczas której grał i śpiewał zespół „Vokall”.

fotoreportaż

Anna Nowak

Bogumiła Zawada

 









https://swietokrzyskie.info/printnews.php?id=12228