Tegoroczne dożynki zainaugurowała msza św. polowa w intencji rolników, którą koncelebrowali: ks. Dziekan Marek Małczęć, ks. Grzegorz Kowalik oraz ks. Piotr Figarski, dziękując Bogu za chleb powszedni oraz inne plony rolniczego trudu.
Po nabożeństwie odbyła się część oficjalna, którą Wójt Gminy Nowy Korczyn Paweł Zagaja rozpoczął od powitania przybyłych gości. Wśród świętujących znaleźli się m.in.: Tomasz Kaczmarek – poseł na Sejm RP, Adam Jarubas – Marszałek Województwa Świętokrzyskiego, Jerzy Kolarz – Starosta Powiatu Buskiego, Krzysztof Gajek – Przewodniczący Rady Powiatu Buskiego, Andrzej Lasak i Krzysztof Wojtaś – radni Rady Powiatu Buskiego, Paweł Kulik – Przewodniczący Rady Gminy w Nowym Korczynie, Piotr Strach – Zastępca Wójta Gminy Nowy Korczyn. Przybyli również przedstawiciele instytucji takich jak: Powiatowy Urząd Pracy, Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie, Powiatowy Zarządu Dróg, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska. Całość imprezy poprowadziła Bogumiła Zawada - kierownik Gminnego Ośrodka Kultury w Nowym Korczynie.
Podczas ceremonii przekazania chleba dożynkowego wójt przyjął z rąk starosty i starościny dożynek, Pawła Brzezińskiego i Jolanty Krupskiej, owoc codziennej ciężkiej pracy rolników – dorodny bochen wypieczony z mąki z tegorocznych zbóż. Z szacunkiem ów chleb pocałował, dziękując raz jeszcze rolnikom za całoroczny trud i pełną wysiłku pracę.
Kiedy delegacje poszczególnych miejscowości złożyły udekorowane bochny chleba u starostów, ci podjęli się podzielenia wypieków i poczęstowania nimi zebranych gości, tak, by nikomu nie zabrakło smacznego kawałka.
Kolejnym punktem programu była prezentacja wieńców żniwnych. W konkursie wzięły udział wieńce aż z dwunastu sołectw: Stary Korczyn, Winiary, Górnowola, Pawłów, Grotniki Małe, Parchocin, Strożyska, Sępichów, Brzostków, Ucisków, Nowy Korczyn oraz wspólny wieniec upleciony przez gospodynie z Łęki, Podraja i Podzamcza. Komisji konkursowej najbardziej przypadł do gustu wieniec, reprezentujący sołectwo Brzostków, uwity z kłosów zbóż na kształt korony królewskiej, udekorowany owocami, warzywami i kwiatami. Pozostałym przypadło sprawiedliwe drugie miejsce. Zwycięski wieniec z Brzostkowa prezentowany będzie na dożynkach powiatowych, które odbędą się w najbliższą niedzielę w Stopnicy.
Część artystyczną rozpoczął działający przy Publicznej Szkole Podstawowej w Nowym Korczynie ludowy zespół dziecięcy „Wianeczek”. Po nim z repertuarem biesiadnym na scenę wkroczył strażacki zespół śpiewaczy „Pełczyszczanie”. Popis swych umiejętności wokalnych dała również mieszkanka Strożysk – Magdalena Lasak. W dalszej części przygotowano widowisko obrzędowe i występ zespołu biesiadnego z Lublina „Scenajuno”.
Świętowaniu towarzyszyły przygotowane przez Gminny Ośrodek Kultury oraz Towarzystwo Miłośników Ziemi Korczyńskiej wystawy rękodzieła lokalnych artystów. Smakosze mogli natomiast spróbować pysznych regionalnych potraw na stoiskach Kół Gospodyń Wiejskich z Sępichowa, Nowego Korczyna, Górnowoli oraz Łęki, Podraja i Podzamcza.
Przy tak dużej ilości atrakcji czas płynął bardzo szybko, a gdy zapadł zmrok, rozpoczęła się zabawa taneczna, podczas której grał i śpiewał zespół „Vokall”.
fotoreportaż 
Anna Nowak
Bogumiła Zawada