W miniony czwartek, 16 sierpnia br., Funkcjonariusze Izby Celnej w Kielcach i policjanci CBŚ w Krakowie zlikwidowali plantację konopi indyjskich i fabrykę tytoniu.
Wspólne działania celników i policjantów doprowadziły do zlikwidowania nielegalnego procederu, który prowadziło w województwie świętokrzyskim 6 osób w wieku od 18 do 46 lat. Mieszkańcy województwa świętokrzyskiego i małopolskiego uprawiali konopie indyjskie w dwóch tunelach foliowych na różnych etapach wzrostu.
W sumie ujawniono 114 krzewów oraz w woreczku foliowym prawie kilogram gotowego do sprzedaży towaru o wartości ponad 20 tys. złotych. Wartość zajętych krzewów marihuany to około 88 tyś zł, z tego można przygotować około 3000 działek (po 1 g).
W garażu dobrze prosperującego gospodarstwa ujawniono również nielegalną fabrykę tytoniu: kompletną taśmę produkcyjną, od maszyny do cięcia po worki do pakowania. W czasie akcji znaleziono około 300 kilogramów liści tytoniu i kilkadziesiąt kilogramów gotowej już „krajanki tytoniowej”. Kwota uszczupleń z tytułu niezapłaconych należności wynosi ponad 30 tyś. zł, a wartość rynkowa zatrzymanych liści tytoniu to ponad 90 tyś zł.
Członkowie grupy przestępczej zostali zatrzymani na gorącym uczynku. Policjanci już przedstawili im zarzuty. Odpowiedzą za produkcję i dystrybucję środków odurzających oraz krajanki tytoniowej. Na poczet grożących kar zabezpieczono samochody osobowe, ciągniki rolnicze i gotówkę. Śledztwo prowadzi policja w Krakowie, pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Pińczowie.
Służba Celna zatrzymując tego typu niebezpieczne towary chroni życie i zdrowie potencjalnych konsumentów.
/Joanna Kępa /
Źródło: www.ickielce.pl