W ramach cyklu „Wakacyjny ogród przygód", Gminna Biblioteka Publiczna w Kijach zorganizowała dla swoich czytelników wycieczkę ciuchcią przez Ponidzie. Łącznie w imprezie wzięło udział 160 osób. Pierwszym punktem programu był przejazd zabytkową kolejką z Pińczowa do Umianowic – na stacji czekało na podróżników wiele atrakcji.
Pan Michał Imosa przyciągał zarówno
małych, jak i starszych słuchaczy opowieściami z regionu. Tradycyjnie
pojawił się wątek Koziołka Matołka – przesympatycznego bohatera wojaży z
„Królewskiego Ponidzia", uwielbianego przez dzieci. Ponadto poruszone
zostały treści z historii Ponidzia, skierowane dla dorosłych. Pan
Michał Imosa zaprezentował również swój malarski autoportret,
umieszczony w dość nietypowej oprawie – mianowicie w odrestaurowanym
chomącie. Ów autoportret jest częścią bogatej „chomątowej" galerii.
Uroczystość zorganizowana przez Bibliotekę zbiegła się z urodzinami Pana
Imosy, co było okazją do złożenia jubilatowi życzeń.
Pani Barbara Polak i Pani Ewelina
Dąbrowska z Działu Promocji Zdrowia Sanepidu z Buska Zdroju propagowały
hasło „Ponidzie odświeżymy, bo modę na niepalenie wprowadzimy". W
zabawowej formie uświadamiały dzieciom szkodliwość uzależnień.
Do Umianowic zawitał Pan Stanisław
Golmento z Państwowej Inspekcji Pracy w Kielcach. Prowadząc konkursy i
zabawy, wpajał najmłodszym wiedzę niezbędną dla bezpiecznego przeżycia
szczególnego czasu, jakim są wakacje – zwłaszcza te spędzane na wsi, a
więc nierzadko w gospodarstwie rolnym.
Obecny był również pracownik policji –
dzielnicowy Pan Wojciech Strączkiewicz. Dzieci miały okazję z bliska
przyjrzeć się służbowemu pojazdowi i wcielić się w rolę prawdziwego
policjanta – usiąść za kierownicą, czy też założyć policyjną kamizelkę.
Prezes Świętokrzyskiej Kolejki
Dojazdowej Ciuchcia Ekspres Ponidzie – Pan Edward Choroszyński, odczytał
„Lokomotywę", aby dopełnić szczególną atmosferę, jaka panuje podczas
podróży niecodziennym środkiem lokomocji.
Na zakończenie uczestnicy spotkania mogli potańczyć przy skocznej muzyce, oraz posilić się pieczoną kiełbaską.
Fotografie wykonała: Monika Wrzoskiewicz ze studia fotograficznego Milla FotoArt
źródło: www.kije.pl