Zabezpieczą synagogę.
2012-06-22 15:24:16

W związku z dużym zagrożeniem, jakie stwarza obecny stan synagogi, Gmina Nowy Korczyn pozyskała od Marszałka Województwa Świętokrzyskiego kwotę 25 tys. zł na usunięcie zagrożenia oraz zabezpieczenie obiektu przed dalszą degradacją i w konsekwencji całkowitym zawaleniem się obiektu.






Nowokorczyńska synagoga została wybudowana w 1659 roku na mocy
przywileju króla Polski Jana II Kazimierza z materiałów pozyskanych z
rozbiórki zamku królewskiego w Nowym Korczynie. Na przestrzeni wieków
była kilka razy przebudowywana, w czasie II wojny światowej została
doszczętnie zdewastowana. Obecnie synagoga jest w stanie ruiny i grozi
zawaleniem, stwarzając duże zagrożenie dla ludzi przebywających w
pobliżu obiektu.

synagoga.JPG 

Trudna sytuacja finansowa Gminy nie pozwala na gruntowny remont synagogi.  Władze gminy wystąpiły jednak z inicjatywą usunięcia zagrożenia oraz zabezpieczenia obiektu przed dalszą degradacją. Zadanie polegać będzie na wykonaniu robót rozbiórkowych pozostałej części dachu, rozebraniu części murów do wysokości gzymsu, wykarczowaniu zarośli rosnących wewnątrz i na zewnątrz oraz na wykonaniu wieńca żelbetonowego zespalającego filary frontowe ze ścianami.

Gmina będzie zabiegać także o dalsze środki na utworzenie tzw. trwałej ruiny synagogi.

Anna Nowak











https://swietokrzyskie.info/printnews.php?id=12115