W dniu 29 maja 2012 roku zakończyły się czynności sprawdzające przeprowadzone przez Najwyższą Izbę Kontroli w Urzędzie Gminy Pacanów.
Trwająca 3 tygodnie kontrola dotyczyła gospodarki mieniem komunalnym,
stosowanych procedur sprzedaży mienia gminnego w trybie przetargowym i
bezprzetargowym, podejmowanych w tej kwestii uchwał Rady Gminy i
zarządzeń wójta oraz przestrzegania przepisów ustawowych.
Czynnościami
sprawdzającymi objęto lata 2010-2011 i pierwszy kwartał 2012roku.
Łącznie sprawdzono m.in. 26 przetargów. Nie wykazały one złamania prawa i
obowiązujących procedur oraz działania na szkodę gminy. Gospodarowanie
mieniem komunalnym uznano za prawidłowe, a w niektórych obszarach za
wzorcowe. W jednym przypadku wniesiono zastrzeżenie do zastosowanego
przez gminę bezprzetargowego trybu sprzedaży mienia. Ponadto
zakwestionowano treść uzasadnienia do jednej uchwały Rady Gminy dot.
sprzedaży nieruchomości. Formułując to uzasadnienie oparto się na
przepisach Kodeksu Cywilnego, tymczasem właściwa podstawę uzasadnienia
uchwały powinny stanowić przepisy ustawy o gospodarce nieruchomościami
(art. 37 ust. 2). Zapytany o ocenę kontroli NIK wójt gminy Wiesław Skop
powiedział: „... Jestem zadowolony z jej wyników i pracy
odpowiedzialnych za tą problematykę pracowników Urzędu. Szkoda tylko, że
nie zaufano mi gdy na sesjach Rady Gminy gwarantowałem, że postępujemy
zgodnie z obowiązującym prawem!”.
Nieoficjalnie wiadomo, że
kontrola NIK była następstwem skarg przesłanych do różnych instytucji, w
tym do biura poselskiego PiS – posła Tomasza Kaczmarka, przez jednego z
radnych Rady Gminy Pacanów.
/Serwis Informacyjny UG/