IV Ogólnopolski Festiwal Muzyki Akordeonowej w Solcu-Zdroju zakończony.
2012-07-02 14:24:15

W dniach 22-24 czerwca br. odbywał się w Solcu-Zdroju IV już Ogólnopolski Festiwal Muzyki Akordeonowej. W tym roku gościliśmy 14 solistów oraz 8 zespołów, w ramach 3 kategorii wiekowych tj.: 12-15 lat , 15-18 lat oraz  kategoria otwarta -studenci i absolwenci.




W ramach przesłuchań zaprezentowali się uczniowie szkół muzycznych z Warszawy, Kielc i Sanoka oraz studenci Akademii Muzycznych w Warszawie,  Krakowie, Poznaniu, Wrocławiu, Gdańsku i Bydgoszczy.

Jak co roku organizatorami Festiwalu byli: Urząd Gminy Solec-Zdrój, Gminne Centrum Kultury w Solcu-Zdroju, Lokalna Grupa Działania G5 oraz Ochotnicza Straż Pożarna w Solcu-Zdroju.
Realizacja imprezy nie byłaby możliwa gdyby nie wsparcie Urzędu Marszałkowskiego, Powiatu Buskiego  oraz sponsorów.

Znamienite  było również jury, któremu przewodniczył  prof. zw. Włodzimierz Lech Puchnowski, a  w którego skład wchodzili ponadto profesorowie: Jerzy Mądrawski, Henryk Kuźniak, Janusz Król oraz mgr Jerzy Cygan.
Przesłuchania trwały przez dwa dni tj.: piątek i w sobotę, a w niedzielę o godz. 15 w sali koncertowej sanatorium Świt nastąpiło ogłoszenie wyników.


Oto laureaci:
KATEGORIA 12 -15 lat – SOLIŚCI:
I nagroda - Sabina  Aftyka  z PSM Nr 4 im. K. Szymanowskiego  w Warszawie                                                                      
 KATEGORIA 15 -18 lat – SOLIŚCI:
 I nagroda - Kuba  Niewczas z  PSM I i II ST.  im. Ludomira Różyckiego w Kielcach
 II nagroda - Rafał Pałacki z PSM I i II st. im. Wandy Kossakowej w Sanoku
 II nagroda ex aequo - Seweryn Gajda z  PSM I i II st. im. Wandy Kossakowej w Sanoku                           
KATEGORIA OTWARTA (studenci, absolwenci) – SOLIŚCI


I nagroda - Michał Gajda  - Akademia Muzyczna im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu
II nagroda - Tomasz Ostaszewski - Uniwersytet Muzyczny im. Fryderyka Chopina w Warszawie
III nagroda - Piotr Tomala - Uniwersytet Muzyczny im. Fryderyka Chopina w Warszawie
KATEGORIA KAMERALNA 12 -15 LAT
I nagroda - duet mieszany - Sabina Aftyka – akordeon, Julianna An - skrzypce - PSM Nr 4 im. K. Szymanowskiego w Warszawie
KATEGORIA KAMERALNA 15 -18 LAT
 I  nagroda - duet akordeonowy – Seweryn Gajda, Rafał  Pałacki – PSM  I i II st. w Sanoku
KATEGORIA KAMERALNA OTWARTA (studenci, absolwenci)


 GRAND PRIX  tegorocznego Festiwalu Muzyki Akordeonowej w Solcu – Zdroju - zespół mieszany w składzie: Ewa Gubańska – śpiew i skrzypce ( AM im. K. Lipińskiego we Wrocławiu – wokalistyka i AM im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu- skrzypce) , Michał Gajda – akordeon, Jakub Kaszuba – obój ( obaj z AM im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu)
I nagroda - duet mieszany – Krzysztof Lutrzykowski - akordeon, Malwina Mikołajczak -  skrzypce - Akademia Muzyczna im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy
II nagroda - duet akordeonowy – Paweł Janas, Maciej Frąckiewicz - Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w Warszawie 
III nagroda - duet akordeonowy – Mateusz Chmielewski, Paweł Ściebior - Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w Warszawie
NAGRODY SPECJALNE:


Michał Gajda  otrzymał nagrodę specjalną Wójta Gminy Solec – Zdrój – statuetkę akordeonisty z brązu z okolicznościowym grawerem.
  
Zespół mieszany- Ewa Gubańska – śpiew i skrzypce, Michał Gajda – akordeon, Jakub Kaszuba – obój otrzymali nagrodę -wycieczkę do Brukseli ufundowaną przez dr Czesława Siekierskiego  Posła do Parlamentu Europejskiego.
Jak podkreślało jury tegoroczny Festiwal charakteryzował  wyrównany, wysoki poziom muzyczny zarówno solistów jak i zespołów kameralnych.

Mogli się o tym przekonać licznie zgromadzeni melomani, którzy wysłuchali podsumowującego całą imprezę koncertu laureatów.

Koncert poprzedziły podziękowania dla profesora Włodzimierza Lecha Puchnowskiego- twórcy akordeonistyki polskiej. Okolicznościowe grawertony  wręczyli Profesorowi: Pani Bożentyna Pałka-Koruba - Wojewoda Świętokrzyski, Adam Pałys - Wójt Gminy Solec-Zdrój oraz w imieniu Marszałka  Województwa Świętokrzyskiego -Jerzy Cygan   Dyrektor  Festiwalu.

Życzenia Profesorowi składał również obecny na uroczystości dr Czesław Siekierski- Poseł do Parlamentu Europejskiego.

Na następną  akordeonową ucztę muzyczną przyjdzie nam niestety czekać cały rok. Ale w międzyczasie będzie sporo innych, równie ciekawych imprez. Najbliższa to Soleckie Lato nad  Zalewem, na które zapraszamy już 15 lipca.


(bs)


akordfin.JPG


akordfin_1.JPG


akordfin_2.JPG


akordfin_3.JPG


akordfin_4.JPG


akordfin_5.JPG





https://swietokrzyskie.info/printnews.php?id=12080