15 czerwca zakończyli kształcenie uczniowie Zasadniczych Szkół Zawodowych w Zespołach Szkół prowadzonych przez powiat buski. Pożegnali się ze swoimi wychowawcami klas, nauczycielami, z którymi spędzili w zależności od kierunku zawodowego dwa i trzy lata nauki.
Od poniedziałku 18 czerwca rozpoczynają się w różnych terminach dla każdego zawodu egzaminy potwierdzające kwalifikacje zawodowe, czyli już praktyczna część podsumowania nauki.
Nie wszyscy z różnych powodów dotrwali do momentu podsumowania i otrzymania świadectwa ukończenia szkoły. Ale ta grupa, która stanęła do ostatniego szkolnego apelu może mieć satysfakcję i dać ją także swojej szkole. Z wyrazami szacunku dla swoich absolwentów wypowiedział się na zakończenie dyrektor Zespołu Szkół Techniczno-Informatycznych Sylwester Pałka mówiąc, że jego mechanicy pojazdów samochodowych ze średnią ocen 4.0 przedmiotów ogólnokształcących i praktyki zawodowej są dobrze przygotowani do startu w zawodowe życie i jak wynika z analizy losów absolwentów tego kierunku znajdują zatrudnienie w różnych miejscach w kraju i za granicą.
Równie ciepło z szacunkiem dla szkoły i nauczycieli żegnali się uczniowie w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 i Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących wspominając sentymentalnie te wspaniałe, beztroskie chwile które są już od dziś historią.
W ZSTiO w podniosły nastrój zakończenia nauki wprowadził hymn narodowy zagrany perfekcyjnie na trąbce przez ucznia tej placówki.
W ZSP Nr1 w przeważającej większości absolwentkami są dziewczęta i one to swoim wdziękiem, kobiecą skromnością wyznaczały nieco nostalgiczny klimat zakończenia tego etapu w ich życiu.
W roku 2012 Zasadniczą Szkołę Zawodową ukończyło: w Zespole Szkół Techniczno-Informatycznych 21 absolwentów kierunki mechanik pojazdów samochodowych, grupa wychowawcy Pawła Augustowskiego, w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 - 58 absolwentów dwóch klas, wielozawodowej specjalność fryzjer, cukiernik, piekarz, stolarz wychowawcy Władysława Kurpisza i grupa wychowawcy Ewy Dytkowskiej kierunki sprzedawca i kucharz małej gastronomii, w Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących 39 absolwentów, także dwie klasy kierunek posadzkarz - grupa wychowawcy Michała Majewskiego i murarz - grupa wychowawcy Artura Lisa. Część z nich kontynuować będzie dalszą naukę w technikach zawodowych, ale część już „idzie” w zawodowe życie.
Wszystkim naszym tegorocznym absolwentom życzymy pogody ducha, udanego startu w samodzielne życie i tego w co wyposażyli ich poza wiedzą fachową wychowawcy szkół – szacunku dla siebie, szacunku dla innych i pokory wobec otaczającego świata. Wszystkiego najlepszego dla tych młodych ludzi na starcie do prawdziwego życia. Czas beztroski dobiegł końca.
fotoreportaż 
/Robert Gwóźdź/