Uroczyste obchody 650 rocznicy nadania praw miejskich odbyły się w minioną niedzielę (27 maja) w Stopnicy. Miejscowość ta otrzymała prawa miejskie w roku 1362 z rąk króla Kazimierza Wielkiego.
Utraciła je ramach represji za udział w Powstaniu Styczniowym 1 czerwca 1869 roku ukazem Komitetu Urządzającego Królestwa Polskiego zamieniającym status miasta na osadę. Obecnie po pozytywnym wyniku ogólno gminnego referendum w sprawie przywrócenia statusu miasta siedzibie gminy czynione są starania o ich przywrócenie. Może to nastąpić oficjalnie 1 stycznia 2013 r.
Jubileuszową fetę rozpoczęła uroczysta msza święta w kościele parafialnym Świętych Apostołów Piotra i Pawła po której uczestnicy święta w paradnym korowodzie przeszli na plac przed zamkiem królewskim, gdzie nastąpiła zasadnicza z elementami historii część obchodów 650-lecia lokacji.
W rolę pary królewskiej w stylowych strojach z epoki Kazimierza Wielkiego wcielili się przewodnicząca Rady Gminy Danuta Szczepanik i wójt gminy Ryszard Zych. Odczytany został akt lokacji miasta a następnie rys historyczny Stopnicy przedstawił dr Romuald Kopiński, znany tutejszy lekarz, wieloletni samorządowiec, społecznik, honorowy obywatel miasta.
Na skwerze przed budynkiem odnowionego zamku kazimierzowskiego posadzone zostało drzewo-symbol - Dąb Kazimierz, mający upamiętniać 650. rocznicę nadania Stopnicy praw miejskich.
Po części oficjalnej i historycznej uczestnicy jubileuszowego spotkania mogli obejrzeć między innymi barwne widowiska kostiumowe w wykonaniu miejscowej młodzieży szkolnej, musztrę paradną klas mundurowych z tutejszej szkoły ponadgimnazjalnej, pokazy walk rycerskich i tańca dawnego, prezentacje muzyczne i występy regionalne.
W jubileuszowej biesiadzie uczestniczyły i wystawiły swoje bogato zaopatrzone w lokalne kulinaria, sprzęty i rękodzieło stoiska działające na terenie gminy Stowarzyszenia, KGW.
W przestronnych wnętrzach zamku – obecnie siedziby Gminnego Centrum Kultury czynna była okolicznościowa wystawa dokumentująca historię miasta, wystawy dorobku lokalnych artystów.
Gwiazdą wieczoru był zespół Chrząszcze w programie p.n. "The Beatles Show", który dynamicznymi przebojami lat 60-tych XX wieku rozgrzał publiczność, wciągając ją mimo co trochę padającego deszczu do kapitalnej zabawy.
fotoreportaż 
/Robert Gwóźdź/