650 rocznica nadania praw miejskich Stopnicy. (fotoreportaż)
2012-05-30 12:41:32

Uroczyste obchody 650 rocznicy nadania praw miejskich odbyły się w minioną niedzielę (27 maja) w Stopnicy. Miejscowość ta otrzymała prawa miejskie w roku 1362 z rąk króla Kazimierza Wielkiego.


Utraciła je ramach represji za udział w Powstaniu Styczniowym 1 czerwca 1869 roku ukazem Komitetu Urządzającego Królestwa Polskiego zamieniającym status miasta na osadę. Obecnie po pozytywnym wyniku ogólno gminnego referendum w sprawie przywrócenia statusu miasta siedzibie gminy czynione są starania o ich przywrócenie. Może to nastąpić oficjalnie 1 stycznia 2013 r.

Jubileuszową fetę rozpoczęła uroczysta msza święta w kościele parafialnym Świętych Apostołów Piotra i Pawła po której uczestnicy święta w paradnym korowodzie przeszli na plac przed zamkiem królewskim, gdzie nastąpiła zasadnicza z elementami historii część obchodów 650-lecia lokacji.

festyn_stopnica001.jpg 

festyn_stopnica002.jpg 

W rolę pary królewskiej w stylowych strojach z epoki Kazimierza Wielkiego wcielili się przewodnicząca Rady Gminy Danuta Szczepanik i wójt gminy Ryszard Zych. Odczytany został akt lokacji miasta a następnie rys historyczny Stopnicy przedstawił dr Romuald Kopiński, znany tutejszy lekarz, wieloletni samorządowiec, społecznik, honorowy obywatel miasta.

Na skwerze przed budynkiem odnowionego zamku kazimierzowskiego posadzone zostało drzewo-symbol - Dąb Kazimierz, mający upamiętniać 650. rocznicę nadania Stopnicy praw miejskich.

Po części oficjalnej i historycznej uczestnicy jubileuszowego spotkania mogli obejrzeć między innymi barwne widowiska kostiumowe w wykonaniu miejscowej młodzieży szkolnej, musztrę paradną klas mundurowych z tutejszej szkoły ponadgimnazjalnej, pokazy walk rycerskich i tańca dawnego, prezentacje muzyczne i występy regionalne.

festyn_stopnica003.jpg 

W jubileuszowej biesiadzie uczestniczyły i wystawiły swoje bogato zaopatrzone w lokalne kulinaria, sprzęty i rękodzieło stoiska działające na terenie gminy Stowarzyszenia, KGW.

W przestronnych wnętrzach zamku – obecnie siedziby Gminnego Centrum Kultury czynna była okolicznościowa wystawa dokumentująca historię miasta, wystawy dorobku lokalnych artystów.

festyn_stopnica004.jpg 

festyn_stopnica005.jpg 

Gwiazdą wieczoru był zespół Chrząszcze w programie p.n. "The Beatles Show", który dynamicznymi przebojami lat 60-tych XX wieku rozgrzał publiczność, wciągając ją mimo co trochę padającego deszczu do kapitalnej zabawy.

 fotoreportaż

 

 /Robert Gwóźdź/


 










https://swietokrzyskie.info/printnews.php?id=11828