24 marca 2012r, odbędą się obchody z okazji rocznicy bitwy pod Grochowiskami. Są one hołdem złożonym Powstańcom Styczniowym. Otwarcie uroczystości nastąpi o godz. 11.30.

11.30 - otwarcie uroczystości na Grochowiskach
- powitanie wystąpienia okolicznościowe
- apel poległych
- modlitwa
- złożenie wiązanek kwiatów
- zakończenie uroczystości i posiłek dla uczestników
17 marca 1863 roku wojska korpusu generała Mariana Langiewicza wyszły z Chrobrza, gdzie w pałacu Wielopolskich na krótko stanął sztab powstańczy. Na drugi dzień w rejonie wsi Grochowiska, Galów i Kameduły doszło do bitwy lub raczej serii potyczek, które uważane są za najkrwawsze starcie w całym Powstaniu Styczniowym. Przemarszem kolumny wojsk powstańczych oraz odtworzeniem zasadzki i ataku Kozaków na wieś – tak rozpocznie się wielka rekonstrukcja zwycięskiej bitwy, w której przed 149 laty Polacy pokonali Rosjan prowadząc walkę w skrajnie niekorzystnych warunkach terenowych.
Zapraszamy do obejrzenia video z obchodów rocznicowych bity pod Grochowiskami z lat ubiegłych.
Zobacz video: Inscenizacja bitwy pod Grochowiskami. Część 1. Apel Poległych.

Kliknij i oglądaj
Zobacz video: Inscenizacja bitwy pod Grochowiskami. Część 2. Bitwa.

Kliknij i oglądaj