18 marca br. w kościele pw. Św. Brata Alberta odprawiona została msza św. upamiętniająca 149. rocznicę bitwy pod Grochowiskami. W nabożeństwie udział wzięli mieszkańcy Buska-Zdroju, poczty sztandarowe Kombatantów Rzeczpospolitej Polskiej, Grupa Rekonstrukcji Historycznej „Pułk Żuawów Śmierci", harcerze, poczet sztandarowy św. Brata Alberta oraz przedstawiciele buskiego samorządu.
Ks. dziekan Marek Podyma w homilii podkreślił rolę rodziny, która odpowiedzialna jest za wychowanie przyszłych pokoleń Polaków, a tym samym losy Ojczyzny.
W czasie modlitwy wiernych boskiej opiece powierzono powstańców poległych i zmarłych z ran poniesionych w wyniku bitwy pod Grochowiskami: ojca Antoniego - Franciszka Majewskiego, Franciszka Sokołowskiego, Jana Zawrycza, Erazma Lakowskiego, Józefa Skrzyńskiego oraz 20 bezimiennych powstańców spoczywających w zbiorowej mogile na buskim cmentarzu. Proszono Boga, by dar wolności, o którą walczyli nasi przodkowie został dobrze wykorzystany.
Po mszy świętej młodzież z Grupy Teatralnej „Pegaz" działającej w Zespole Placówek Oświatowych nr 1 w Busku-Zdroju zaprezentowała spektakl patriotyczny zatytułowany „Hejże bracia do oręża", upamiętniający wydarzenia powstania styczniowego 1863 roku.
Tekst EHR, fot. TU
Źródło: busko.pl