„Szkice węglem” - czarno-biały polski film obyczajowy z 1956 roku na podstawie noweli Henryka Sienkiewicza kręcono między innymi w Chmielniku i wsi Dobrowoda koło Buska – Zdroju. Będzie go można obejrzeć w chmielnickiej bibliotece.
Akcja filmu rozgrywa się na wsi, w chłopskiej rodzinie w drugiej połowie XIX wieku. Żona (Marysia Rzepowa), chc±c uchronić męża (Wawrzon Rzepa) przed długoletni± służb± w rosyjskim wojsku i zaniedbaniem gospodarstwa, oddaje się gminnemu pisarzowi (Zołzikiewicz), który miał jej pomóc. Nie dotrzymał jednak obietnicy i nic w tym kierunku nie zrobił. Zazdrosny m±ż zabija żonę, a potem sam popełnia samobójstwo.
Premiera filmu miała miejsce 25 listopada 1957 r. Główne role graj± m.in. Barbara Wałkówna (Marysia Rzepowa), Wiesław Gołas (Wawrzon Rzepa), Józef Zbiróg (Zołzikiewicz), Stanisław Woliński (Burak, wójt Baraniej Głowy), Joanna Poraska (dziedziczka Aneczka) i Tadeusz Chmielewski (dziedzic Skorabiewski). Twórc± muzyki do filmu jest Tomasz Kiesewetter, autorem zdjęć Władysław Forbert, reżyserem Antoni Bohdziewicz.
Na projekcję filmu zapraszamy w ¶rodę, 21 marca, o godz. 16.00, do Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Chmielnik.
Autor: Barbara Jankowska-Piróg
¬ródło: pik.kielce.pl