2 marca 2012 roku w Gimnazjum nr 1 w Pacanowie odbył się VIII Międzygimnazjalny Konkurs Recytatorski „Strofy o Ojczyźnie”.
Tym razem został on zorganizowany w ramach projektu edukacyjnego: „W jaki sposób gimnazjalista może manifestować swój patriotyzm?” Do celów konkursu należały m.in.: propagowanie piękna literatury polskiej, upowszechnianie sztuki recytacji, integracja młodzieżowego środowiska kulturalnego oraz tworzenie warunków do rozwijania aktywności twórczej młodzieży gimnazjalnej z naszego regionu.
Wzięło w nim udział 10 uczniów z Gimnazjum nr 1 im. Michała Janasa w Pacanowie oraz Gimnazjum nr 2 im. Batalionów Chłopskich w Ratajach Słupskich. Gimnazjaliści recytowali jeden utwór wierszowany oraz fragment prozy zgodny z hasłem konkursu. Najczęściej sięgali po utwory Bolesława Leśmiana i Henryka Sienkiewicza.
Komisja w składzie: p. Aneta Ambroży, p. Dorota Czub i p. Justyna Zdziebko miała niezwykle twardy orzech do zgryzienia, albowiem poziom prezentacji scenicznej większości uczestników był bardzo wyrównany, a zarazem wysoki.
Ostatecznie ustalono następujący werdykt: I miejsce zajęli ex aequo - Milena Dalmata (Gimnazjum Pacanów) i Adrian Żyła (Gimnazjum Rataje), II miejsce - Martyna Siemińska (Gimnazjum Pacanów) i Lucyna Trela (Gimnazjum Rataje), III miejsce - Barbara Nowicka (Gimnazjum Pacanów). Przyznano również dwa wyróżnienia za ogólny wyraz artystyczny i interpretację głosową, które przypadły dla Aleksandry Karkochy oraz Agaty Dzięgiel z Gimnazjum w Ratajach.
Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy, a laureaci atrakcyjne nagrody rzeczowe ufundowane przez sponsorów. Nagrody pocieszenia wręczono również pozostałym recytatorom: Sylwii Koper, Ani Nowakowskiej i Danielowi Wichór. Impreza zakończyła się miłym akcentem w postaci słodkiego poczęstunku.
W imieniu młodzieży, dyrekcji oraz własnym organizatorzy konkursu pragną złożyć serdeczne podziękowania dla osób i firm, które ufundowały nagrody. Należą do nich: Państwo Bożena i Henryk Wawrzyniec – właściciele „Piekarni – H. Wawrzyniec” , Państwo Halina i Henryk Góra – właściciele sklepu „Delikatesy Orion”, Pan Kazimierz Zdziebko – Prezes „Stowarzyszenia G5”, Państwo Wiesława i Zdzisław Mrówka – właściciele sklepu spożywczo – przemysłowego „Groszek”, oraz Pan Zdzisław Wróbel i Pani Agnieszka Wielgus – właściciele Przedsiębiorstwa Wielobranżowego „AGSOL”.
A. Ambroży i J. Zdziebko