BRAT NASZEGO BOGA.
2012-01-09 14:16:07

W dniu 4 stycznia 2012r. o godz. 18.00 do kościoła p.w. Św. Brata Alberta w Busku-Zdroju odbył się spektakl Karola Wojtyły ''Brat naszego Boga". Jest to realizacja projektu parafii, który zdobył 2 miejsce w ogólnopolskim konkursie BZ WBK 'Święta z kulturą'.


Pewnej nocy Adam i Maksymilian chronią się przed deszczem w bramie kamienicy na Kazimierzu. Za uchylonymi drzwiami, w mrocznym pomieszczeniu miejskiej "ogrzewalni" ukazują się twarze nędzarzy. Wstrząśnięty ich widokiem Adam coraz częściej, w tajemnicy przed przyjaciółmi, powraca do schroniska. Spotkanych na ulicy biedaków zaprasza do swej pracowni, by mogli przenocować. Kwestuje, odwiedza salony protektorów, by uzyskać od nich wsparcie dla przytuliska.

brat_naszego_boga001.JPG 

brat_naszego_boga002.JPG 

brat_naszego_boga003.JPG 

Ostatecznie odrzuca blichtr sztuki i całkowicie poświęca się ubogim, jako brat Albert. Rozgłos, jaki zdobywa jego postępowanie, sprawia, że władze miasta powierzają mu pieczę nad ogrzewalnią i jej mieszkańcami. Wśród jego antagonistów jest zarówno Gierymski, twardy liberał wyznający ideę indywidualnego sukcesu, jak i tajemniczy Nieznajomy (ucharakteryzowany na Lenina), człowiek, który wzywa do buntu przeciwko niesprawiedliwości społecznej. Potępia on miłosierdzie i dobroczynność, jako dopełnienie poniżenia. Twierdzi, że tylko czynny opór pozwoli ludziom odzyskać godność.

Niebawem miasto ogarniają zamieszki i demonstracje robotnicze, mające swych zwolenników także w bractwie zakonnym Alberta.

Galeria zdjęć: www.tmb.busko.pl

 

 



https://swietokrzyskie.info/printnews.php?id=11038