Budżet kontynuacji i oszczędności!
2012-01-02 14:36:08

Na sesji 29 grudnia 2011r. radni lokalnego samorządu zatwierdzili budżet gminy na rok 2012. Moment ten poprzedziły kilkutygodniowe prace i dyskusje nad projektem dochodów i wydatków złożonym w biurze Rady Gminy 15.11.2011r.


Uchwalenie budżetu poprzedziła kilkunastominutowa prezentacja multimedialna dotycząca realizowanych inwestycji i remontów w latach 2007-2010 w różnych rejonach gminy. Jak zaznaczył wójt Wiesław Skop „... prezentacja jest potrzebna nie tylko ze względu na wymowę 30 mln złotych  zaangażowanych w te działania, ale także w celu ukrócenia poglądów, powielanych często w bieżących wypowiedziach o rzekomym faworyzowaniu jednych i niedocenianiu innych miejscowości, czy obszarów gminy”. Zdaje się, że prezentacja cel ten osiągnęła, chociaż powszechnie wiadomo, że każdy radny stara się wywalczyć jak najwięcej dla swego okręgu.

Sesja6.jpg 

Zatwierdzony budżet zawiera po stronie dochodów kwotę 19.973.110,00 PLN, a po stronie wydatków sumę 21.783.110,00 PLN. Do jego kształtu nie wniosła zastrzeżeń Regionalna Izba Obrachunkowa w Kielcach. Poniżej prezentujemy najważniejsze wydatki budżetowe gminy w roku 2012:
1.Oświata – wydatki 7.546.677,00 mln PLN (wysokość subwencji rządowej 5.278.019,00 PLN. Różnicę pokrywa gmina ze swoich dochodów).
2.Opieka społeczna – wydatki 4.635.273,00 PLN (środki rządowe 3.882.817,00 PLN, fundusze gminne 752.456,00 PLN)
3.Na administrację ogółem zaplanowano kwotę 2.391.277,70 PLN – w tym wydatki
na funkcjonowanie Urzędu Gminy i zadania powierzone z zakresu administracji rządowej 2.170.377,70 PLN ( środki własne to kwota 2.109.613,70 PLN, dofinansowanie zadań z zakresu administracji rządowej 60.764,00 PLN )
4.Subwencja rządowa - wyrównawcza dla gmin to 4.407.928,00 PLN
5.Inwestycje i remonty drogowe: 301.000,00 PLN (środki własne 301.000,00 PLN oraz przewidywane dotacje rządowe w I półroczu 2012r. to ok. 500 tyś PLN)
6.Inwestycje kubaturowe i liniowe:
-nowa siedziba Urzędu Gminy: 2.350.000,00 PLN, (reszta płatności dla wykonawcy)
-kanalizacja 5 wsi w ramach „Aglomeracji Świniary” (Wójcza, Wójeczka, Biechów, Wola Biechowska i Zołcza) 1.100.000,00 PLN (reszta płatności dla wykonawcy)
-przebudowa linii oświetleniowych w Słupi i w centrum Pacanowa: 100.000,00 PLN
-ewentualna budowa boiska wielofunkcyjnego tzw. „Orlika” w Pacanowie (udział finansowy gminy 140 tyś PLN)
-informatyzacja urzędu „e-Świętokrzyskie” 380.552,00 PLN
7.Bezpieczeństwo publiczne i ochrona przeciwpożarowa: 193.061,00 PLN (w tym
na wydatki bieżące OSP 103.761,00 PLN oraz 40.000,00 PLN na rozpoczęcie budowy
2 garaży na samochody bojowe)
8.Dotacje statutowe na działalność Europejskiego Centrum Bajki w Pacanowie:
200 tyś PLN
9.Biblioteka gminna 115.577,00 PLN
10.Spłata zaciągniętych kredytów bankowych wraz z odsetkami 2.040.000,00 PLN

Dokonując prezentacji założeń budżetowych na rok 2012 wójt gminy powiedział:
„ ... to budżet trudny, skrojony na miarę możliwości, zakładający kontynuację inwestycji, konsekwentną spłatę kredytów inwestycyjnych i reżim oszczędnościowy”. W podobnym tonie wypowiedzieli się o projekcie budżetu: Artur Molenda – przewodniczący komisji rozwoju i Jan Nowicki – przewodniczący Rady Gminy). Wójt podziękował radnym za niemal jednolite poparcie dla koncepcji zarządzania finansami gminy w 2012r powstałej – dodajmy przy dużym nakładzie pracy skarbnika Doroty Kochanowicz. Szczegółowy budżet zaprezentujemy Państwu w zakładce „Budżet 2012” (zob. BIP).

Sesja1.jpg

Sesja2.jpg

Sesja3.jpg

Sesja4.jpg

Sesja5.jpg

Serwis Informacyjny UG









https://swietokrzyskie.info/printnews.php?id=11018