Sprawozdanie z XVI Sesji Rady Gminy w Nowym Korczynie
2011-12-20 13:35:29


XVI Sesja Rady Gminy odbyła się w dniu 19 grudnia 2011r. na Sali
Konferencyjnej Urzędu Gminy przy ul. Buskiej, uczestniczyli w niej
radni,  sołtysi jak  również zaproszeni goście:



Pan Wójt Paweł Zagaja, Pan Sekretarz Gminy Józef Boduszek, Pani Skarbnik Gminy Joanna Parlak, Pan Kierownik PT KRUS w Busku- Zdroju Andrzej Materek, Pani Dyrektor BOSzS Izabela Błaszczyk- Pałys, Pan Kierownik GOPS Sławomir Wawrzeniec, Pan Dyrektor ZGK Czesław Bednarski, Pan Komendant Straży Gminnej Zbigniew Percik, Pani Dyrektor SP w Brzostkowie Joanna Chaczyk, Pani Dyrektor SP w Starym Korczynie Bożena Kruk, pani Dyrektor SP w Nowym Korczynie Bogusława Ziętara,   przedstawiciel PCPR w Busku Zdroju Pan Dariusz Szczepaniak,  Pani inspektor UG Danuta Zborowska oraz mieszkańcy.

Obrady rozpoczęły o godz. 15:05, a zakończyły o 19:45 i przewodniczył im Pan Przewodniczący Rady Gminy Paweł Kulik.


Po przyjęciu przez radnych porządku obrad oraz  protokółu z poprzedniej sesji zgodnie  z przyjętym porządkiem obrad Pan Wójt przedstawił informację ze swojej działalności między sesjami. Poinformował, że wystąpił do Powiatu Buskiego z wnioskiem, by w porozumieniu z ZOZ w Busku- Zdroju utworzyć zakład opiekuńczo- leczniczy w budynku po  byłej szkole w Ostrowcach.

srg_XVI_2011_01.jpg

Ponadto uczestniczył przy wręczaniu uczniom z Gminy Nowy Korczyn stypendiów Fundacji Zofii i Władysława Pokusów Wspierania Edukacji Młodzieży Wiejskiej, jak i w spotkaniu z włodarzami gmin ościennych na temat zakupu energii na lata 2012-2013 na potrzeby oświetlenia drogowego i budynków użyteczności publicznej.


Pan Wójt poinformował, że zostało zlecone opracowanie dokumentacji technicznej na prace remontowo-konserwatorskie cmentarza wojennego w Czarkowach oraz, że w związku z podjętą uchwałą o zmianie w Lokalnym Programie Rewitalizacji miejscowości Nowy Korczyn został złożony ponownie wniosek do Urzędu Marszałkowskiego na to przedsięwzięcie.

Zwrócił uwagę, że nie udało się w drodze przetargu wyłonić nabywcę na Autosan jak również na działkę zabudowaną w Brzostkowie, na której nakłady budowlane są własnością jednego  z mieszkańców tej miejscowości.
Poza tym przy współpracy z Powiatowym Zarządem Dróg w  Busku- Zdroju trwa odmulanie rowów w miejscowości Górnowola i Pawłów oraz w porozumieniu ze Świętokrzyskim Zarządem Dróg Wojewódzkich w Kielcach trwają uzgodnienia projektowe dotyczące przebudowy drogi wojewódzkiej w Strożyskach.
Poinformował także o podpisaniu aktu notarialnego na lokal po dawnym przedszkolu w Brzostkowie.

Odbyło się również spotkanie z Dyrektorem Caritas Diecezji Kieleckiej ks. Stanisławem Słowikiem w sprawie podpisania umowy na użyczenie budynku po dawnej szkole w Piasku Wielkim.

srg_XVI_2011_02.jpg

Pan Wójt oznajmił, że jest możliwość pozyskania środków z Funduszu Solidarności na odbudowę infrastruktury drogowej zniszczonej podczas powodzi w 2010r. i zgłoszono do tego programu część dróg z naszej Gminy.

Dodał, że w związku z interpelacją dotyczącą racjonalizacji oświetlenia na terenie Gminy Nowy Korczyn zostały wystosowane pisma do sołtysów z prośbą o sprawdzenie sytuacji w tym temacie w swojej miejscowości.

Po wystąpieniu Pana Wójta głos zabrał Pan Kierownik PT KRUS w Busku- Zdroju Andrzej Materek. W swoim wystąpieniu zapewnił zebranych, że w dotychczasowym systemie ubezpieczeń rolników nie należy się spodziewać żadnych rewolucyjnych zmian. Może być natomiast zmiana dla rolników najbogatszych posiadających bardzo duże gospodarstwa, których w naszym województwie jest niewielu. Poinformował o obowiązującym wieku emerytalnym dla rolnika jest to 55 lat dla kobiet i 60 dla mężczyzn przy płaceniu składki przez 30 lat, bądź odpowiednio 60 i 65 przy 25 latach składkowych.  Omówił także kwestię prowadzenia działalności gospodarczej w KRUS oraz jakie okoliczności skutkują wykluczeniem z systemu ubezpieczeń KRUS.

 srg_XVI_2011_03.jpg

Pan Kierownik PT KRUS zorganizował także quiz wiedzy dla radnych i sołtysów, którego laureatami zostali pan Grzegorz Borla, pan Zbigniew Jagiełło i pan Henryk Juszczyk.
W sesji uczestniczył także przedstawiciel Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Busku Zdroju pan Dariusz Szczepanek, który podsumował projekt „Nowy Zawód- Nowy Strat” oraz zachęcał mieszkańców Gminy Nowy Korczyn do udziału w następnej edycji  w 2012r.  

Następnie o „Akcji zima” skierowanej w kierunku ludzi bezdomnych, którzy najbardziej są narażeni na mrozy opowiedział Pan Kierownik GOPS Sławomir Wawrzeniec. Korzystając z okazji zachęcał radnych i sołtysów do informowania o istnieniu takich osób na terenie miejscowości odpowiednich służb tj. GOPS, Straż Gminną czy Policję. Poinformował, że  ustawa z 9 czerwca 2011r. o wspieraniu rodziny i systemie  pieczy zastępczej nakłada na Gminę dodatkowe zadania, które wiążą się z zabezpieczeniem w budżecie gminy dodatkowych środków finansowych.

Następnie podjęto uchwały w sprawie zmian w budżecie gminy Nowy Korczyn na 2011 rok oraz  zmian w Wieloletniej Prognozie Finansowej Gminy na lata 2011-2017. Ponadto przyjęto Gminny Program Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w 2012 rok oraz Gminny Program Przeciwdziałania Narkomanii na 2012 rok, dzięki czemu będzie można podejmować działania zmierzające do zwalczania zjawisk patologii społecznej, a w szczególności alkoholizmu  i narkomanii.

Rozpatrzono także projekt uchwały w sprawie uchwalenia Regulaminu wynagradzania nauczycieli zatrudnionych w szkołach i placówkach oświatowych prowadzonych przez Gminę Nowy Korczyn. Przy uzasadnianiu zmian  w stosunku do dotychczasowego Regulaminu  podkreślono, że ogólna kwota przeznaczona w budżecie na wynagrodzenia dla nauczycieli nie uległa zwiększeniu, a wzrost niektórych dodatków jest spowodowany chęcią zmniejszenia kwoty wyrównania jaką gmina zobowiązana jest wypłacać nauczycielom w styczniu każdego roku w ramach  realizacji art. 30 ustawy Karty Nauczyciela. Zwrócono uwagę, że zmiany, które inne gminy wprowadziły już dawno pozwolą na zmniejszenie wypłaty wyrównania w momencie kiedy budżet na rok poprzedni jest już zamknięty a nowy budżet jeszcze nie uchwalony. Zmiany w nowym regulaminie zaproponowano tak aby motywowały nauczycieli do większej i efektywniejszej pracy. Dodano, że obecnie obowiązujący Regulamin powodował, że z racji niedoszacowania średnich uposażeń nauczycieli, Gmina zobowiązana była wszystkim nauczycielom bez względu na jego wyniki w pracy  wypłacać wyrównania w takiej samej kwocie w miesiącu styczniu. 

 srg_XVI_2011_04.jpg

Dłuższa dyskusja miała miejsce przy rozpatrywaniu projektu uchwały w sprawie rozważenia zasadności ponownego przystąpienia Gminy Nowy Korczyn do Związku Międzygminnego NIDA 2000 w Startym Korczynie, gdyż przez część zebranych projekt odebrany był jako ponowne wstąpienie gminy do Związku Międzygminnego, co nie jest prawdą. Celem tej uchwały jest jedynie zobowiązanie pana Wójta do przygotowania rzetelnej analizy stosunków Gminy Nowy Korczyn ze Związkiem Międzygminnym Nida 2000. Podkreślono, że dopiero po przeanalizowaniu tej ekspertyzy, która zostanie zlecona kancelarii prawnej profesora Kuleszy będzie można zastanowić się nad zasadnością ponownego wstąpienia do tegoż Związku.   

W wolnych wnioskach m.in. Pan Komendant Straży Gminnej w Nowym Korczynie Zbigniew Percik przedstawił krótkie sprawozdanie z działalności swojej jednostki informując o podejmowanych działaniach w ostatnich miesiącach. Podjęto także temat planowanych inwestycji.   


Obsługa Rady Gminy

Monika Kulczyk





https://swietokrzyskie.info/printnews.php?id=10959