Ruszyła modernizacja Kanału "Strumień"
2011-11-28 13:59:58

Po kilku latach przymiarek i przekładania w czasie ruszyła wreszcie bardzo ważna inwestycja – przebudowa Kanału „Strumień”.


Ten stosunkowo niewielki ciek wody, zbierający wodę z gmin: Solec-Zdrój, Pacanów i Łubnice powodował w latach 1997, 2001, 2006 i 2009 dokuczliwe zalewanie pól i podtapianie posesji. Straty z tego powodu są odczuwalne do dziś. W lutym 2011r. wojewoda świętokrzyski Bożentyna Pałka-Koruba zapowiedziała uruchomienie pierwszej transzy funduszy rządowych w kwocie 36 mln PLN na przebudowę 10-kilometrowego odcinka kanału od ujścia do Wisły po miejscowość Karsy Duże. Tymczasem majowa i czerwcowa powódź 2010r. zniweczyła w/w plany. Zaplanowane bowiem na maj 2010r. prace zostały rozpoczęte dopiero w sierpniu 2011r! Obecnie realizowana jest przebudowa kanału na odcinku 13 kilometrów od ujścia do granic Gminy Pacanów. Zarówno sprzyjająca pogoda jak i sprawność generalnego wykonawcy robót – Przedsiębiorstwa Budownictwa Wodnego PBW z Sandomierza powodują, że modernizacja warta 7,894 mln PLN przebiega w szybkim tempie. Koparki firmy z Sandomierza docierają już do granic Gminy Pacanów od strony Orzelca Dużego i Zalesia.

Kanal1.jpg 

Kanal2.jpg 

W ramach robót podnoszone są i wzmacniane specjalną technologią obwałowania.  Przebudowuje się mosty i śluzy. Powstają drogi dojazdowe. Kolejny odcinek prac od granic gminy do mostu w Karsach Dużych (około 1,8km) planowany jest na rok 2012. Warunkiem jest uzyskanie pozwolenia budowlanego i zabezpieczenie funduszy na ten cel w państwowej kasie. Obecnie geodeci realizują na odcinku pacanowskim rozgraniczanie działek i nanoszą niezbędne poprawki w projekcie technicznym.

Kanal3.jpg 

Ważne jest, że inwestycja ta wreszcie ruszyła! Prace wykonane na odcinku Gminy Łubnice z pewnością przyspieszą spływ wody z terenu naszej gminy.

Serwis Informacyjny UG






https://swietokrzyskie.info/printnews.php?id=10793