17 tysięcy 362 złotych i 89 groszy - to wynik kwesty zaduszkowej w Busku-Zdroju w roku 2011. Tegoroczna, trzynasta edycja kwesty zaduszkowej, organizowanej przez Towarzystwo Miłośników Buska-Zdroju, trwała trzy dni. W niedzielę, poniedziałek i wtorek zbieraliśmy pieniądze na renowację zabytkowych nagrobków na cmentarzu przy ulicy Langiewicza.
Pieniądze do puszek zbierali harcerze, członkowie Towarzystwa Miłośników Buska-Zdroju, członkowie Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków, liderzy samorządów, wojewoda świętokrzyski Bożentyna Pałka-Koruba, poseł Konstanty Miodowicz, znane postacie buskiego życia publicznego.
W środę 2 listopada 2011r. komisyjnie otwarto puszki i przeliczono ich zawartość. Wynik finansowy kwesty przerósł oczekiwania organizatorów. Zebrano 17 tysięcy 362 złotych i 89 groszy. A ponadto różne monety wycofane z obiegu.
- Co rok biliśmy rekord finansowy kwesty. Kiedy przed rokiem uzbieraliśmy 14 tysięcy 560 złotych 90 groszy liczyliśmy, że teraz uda nam się zebrać troszkę więcej. Ale tak znakomitego rekordu naprawdę nie spodziewaliśmy się.
- Buszczanie bardzo sympatycznie reagowali na kwestarzy, przez 12 lat akcja utrwaliła się w ich pamięci, ludzie już ją dobrze znają i pokazują, że jest potrzebna. Choć zdarzyło nam się otrzymać kilka większych nominałów, to jednak bardzo wiele osób wrzucało chętnie, ale drobne pieniądze, podkreślając, iż to prawdziwy "wdowi grosz".
Dodajmy też, że zakończenie kwesty nie oznacza zakończenia całej zbiórki. Do końca roku otwarte pozostaje konto akcji "Ratujmy Buskie Cmentarze", na które prosimy wpłacać datki od osób prywatnych i dużych sponsorów.
Jest, więc pewne, że zebrana kwota powiększy się. Może się wówczas okazać, że stać nas na renowację jeszcze jednego zabytkowego pomnika.
Można wpłacać na konto akcji "Ratujmy Buskie Cmentarze" – Towarzystwo Miłośników Buska, 28-100 Busko-Zdrój, Ul. Waryńskiego 38, Bank Spółdzielczy w Busku-Zdroju;
nr konta; 58 - 8480 0004 – 2001 0006 8882 0001
~ed~
Źródło: www.tmb.busko.pl