Sprawozdanie z XIV Sesji Rady Gminy w Nowym Korczynie
2011-10-28 20:01:23


XIV Sesja Rady Gminy odbyła się w dniu 21 października 2011r. na
Sali Konferencyjnej Urzędu Gminy przy ul. Buskiej, uczestniczyli w niej
radni,  sołtysi jak  również zaproszeni goście: Pan Senator- elekt
Mieczysław Gil, Pan Wójt Paweł Zagaja, Pan Sekretarz Gminy Józef
Boduszek, Pani Skarbnik Gminy Joanna Parlak, Pan Dyrektor Szpitala
Rejonowego ZOZ w Busku- Zdroju Grzegorz Gałuszka, Panie Dyrektor szkół z
terenu Gminy Nowy Korczyn: Barbara Karnawalska, Bogusława Ziętara,
Joanna Chaczyk, Bożena Kruk, Pan Dyrektor Banku Spółdzielczego w  Nowym
Korczynie Adam Półtorak,  Pani inspektor UG Danuta Zborowska oraz
mieszkańcy.








Obrady rozpoczęły o godz. 9:10, a zakończyły o 14:40 i przewodniczył im Pan Przewodniczący Rady Gminy Paweł Kulik.

Po przyjęciu przez radnych porządku obrad oraz  protokółu z poprzedniej sesji głos zabrał Pan Wójt Paweł Zagaja. Poinformował, że zwrócono się do Powiatowego Zarządu Dróg w Busku- Zdroju o zabezpieczenie w budżecie na 2012r. środków na remont drogi powiatowej Grotniki- Ostrowce, o  pozyskaniu od PZD ziemi z odmulanych rowów przy drodze powiatowej Kawęczyn- Zabłocie- Zamoście na tzw. „morskie oko” w Brzostkowie, gdzie są największe wybicia podczas wezbrania wód, o opracowywaniu projektu budowlanego na przebudowę kotłowni w GOK na gazową, o odbyciu odbioru technicznego drogi gminnej Winiary- Czarkowy współfinansowanego ze środków RPO WŚ, małej architektury w Strożyskach współfinansowanej ze środków PROW na lata 2007- 2013, wymiany instalacji CO w budynku SZOZ w Nowym Korczynie dofinansowanej ze środków PFRON Urzędu Marszałkowskiego oraz o zakończeniu budowy boiska w Czarkowach i zaplecza kuchennego w Sępichowie w ramach tzw. „małych grantów”.


Zwrócił uwagę, że zostały wystosowane pisma informujące o możliwości zagospodarowania budynku po dawnej szkole w Ostrowcach do różnych instytucji m.in. do Centrum Edukacji Ustawicznej.


Pan Wójt poinformował również o umowie podpisanej z Marszałkiem WŚ na zestaw edukacyjny do Publicznej Szkoły Podstawowej w Starym Korczynie na kwotę prawie 19tys. zł jak i na zestaw interaktywny do Samorządowego Gimnazjum w  Nowym Korczynie wartości ponad 16tys. zł, o podpisaniu umowy z wykonawcą – firmą CEWAP Celiny na remont dróg Stary Korczyn Gościniec, Grotniki Małe- Stojki- Wójtowe Łąki i Błotnowola Kępa Lubawska oraz z PKS na dowóz dzieci do szkół na trenie Gminy Nowy Korczyn.
Dodał, że odbywa się sukcesywna wymiana liczników oraz wykonywany jest remont studzienek kanalizacyjnych o wartości ok. 50tys. zł, jak i drogi dojazdowej do pól w miejscowości Parchocin wartości 51tys. zł z dotacją Marszałka WŚ w wysokości 25tys. zł. Oznajmił, że zostało uruchomione dożywianie dzieci w szkołach, wysłano wniosek do Urzędu Wojewódzkiego o zwrot podatku akcyzowego na kwotę ponad 170tys. zł oraz odbyło się spotkanie z dyrektorem Caritas Diecezji Kieleckiej księdzem Stanisławem Słowikiem konsekwencją, którego jest projekt uchwały.

   srg_XIV_2011_01.jpg  

Po wystąpieniu Pana Wójta  głos zabrał Pan Dyrektor Szpitala Rejonowego ZOZ w Busku- Zdroju Grzegorz Gałuszka, który swoją funkcję pełni od 5 miesięcy będąc także dziekanem Wydziału Nauk o Zdrowiu Wyższej Szkoły Ekonomii i Prawa w Kielcach. Poinformował, że obejmując to stanowisko zastał w  placówce narastający deficyt, jednakże dzięki uszczelnieniu wydatków i współpracy z NFZ udało się zmniejszyć płatności wymagalne z 2,6mln do 1,5mln, co sprawiło, że szpital odzyskał płynność finansową i daje to możliwość dalszego inwestowania. Podkreślił, że uzyskane oszczędności powstały nie kosztem ludzi poprzez redukcję etatów czy zmniejszeniem świadczonych usług, gdyż misją szpitala jest poprawa stanu zdrowia pacjenta, bo jego dobro jest najważniejsze i dlatego też czynione są wszelkie starania by pozyskać jak najlepsze urządzenia specjalistyczne. Dodał, że po likwidacji oddziału urologicznego jest obecnie możliwość świadczenia dużego wachlarza usług w  ramach tzw.  „chirurgii jednego dnia”. Pan Dyrektor poinformował także o rozpoczętych inwestycjach m.in. informatyzacji szpitala, której celem jest optymalizacja działań oraz o tych planowanych jak termomodernizacja, przebudowa izby przyjęć i istniejącego bloku operacyjnego oraz dobudowa dodatkowego. Zaznaczył, że dzięki możliwościom rozwoju, szkoleniom i kursom jakie daje placówka udało się pozyskać specjalistów m.in.  anestezjologa czy specjalistę chorób zakaźnych. Na zakończenie wyraził nadzieję, że dotychczas zdobyte doświadczenie pomoże mu jak najlepiej kierować placówką.


Radni Rady Gminy w  materiałach na sesję otrzymali także Zarządzenie Nr 68/2011 Wójta Gminy Nowy Korczyn z 27 sierpnia 2011r. w sprawie przedłożenia informacji o wykonaniu budżetu oraz o kształtowaniu się wieloletniej prognozy finansowej Gminy Nowy Korczyn za I półrocze 2011 roku, stad tez pojawił się w porządku obrad punkt dotyczący tej kwestii. Zanim przystąpiono do dyskusji Pani Skarbnik odczytała zebranym uchwałę Nr 74/2011 V Składu Orzekającego Regionalnej Izby Obrachunkowej w Kielcach z dnia 19 września 2011r.  w sprawie opinii w/w informacji. Z uchwały tej wynika, że na dzień 30 czerwca 2011r. planowane w budżecie Gminy dochody w wysokości  20 018 219,02zł zrealizowane zostały w kwocie 9 241 286,41zł, co stanowi 46,2% planu, a wydatki zaplanowane w wysokości  21 341 544,02zł wykonano w kwocie 8 422 150,76zł, co stanowi 39,46% planu. Natomiast dług jednostki wynosi 8 349 118,80zł, na co składa się zadłużenie z tytułu kredytów i pożyczek w wysokości 8 340 209,80zł oraz zobowiązań wymagalnych w wysokości 8 909zł. Następnie głos zabrał Pan Wójt zwracając szczególną uwagę na  zaplanowane dochody w  budżecie Gminy w dziele Gospodarka mieszkaniowa, gdzie tylko zrealizowano 11,08% planu oraz Bezpieczeństwo Publiczne i Ochrona Przeciwpożarowa, gdzie plan wykonano w 1,72%. Podkreślił, że konsekwencją tak niskich wpływów z tych działów będzie zmniejszenie wydatków o te kwoty, co zostało już uczynione na poprzedniej sesji.


Zgodnie z przyjętym porządkiem obrad  radni mieli możliwość zgłaszania interpelacji, 
wnioskowano m.in. o pomalowanie pasów, ustawienie znaków drogowych i posprzątanie Nowego Korczyna, wykoszenie poboczy przy drodze gminnej z Grotnik Dużych do Małych, uporządkowanie dzikich wysypisk za cmentarzem, przy bazie czy nad rzeką, o odmulenie rowów w Starym Korczynie, by mogła woda spływać do rzeki Nidy, o zabezpieczenie wyrw w asfalcie.

srg_XIV_2011_02.jpg


Następnie podjęto uchwały w sprawie zmian w budżecie gminy Nowy Korczyn na 2011 rok,  zmian w Wieloletniej Prognozie Finansowej Gminy na lata 2011-2017 oraz udzielenia pomocy finansowej Powiatowi Buskiemu na realizację przebudowy drogi powiatowej na terenie Gminy Nowy Korczyn, ustalenia górnych stawek opłat ponoszonych przez właścicieli nieruchomości za wywóz i unieszkodliwianie odpadów komunalnych oraz wywóz nieczystości ciekłych, wyrażenia zgody na sprzedaż nieruchomości komunalnych w drodze przetargu, przyjęcia Programu współpracy Gminy Nowy Korczyn z organizacjami pożytku publicznego oraz podmiotami, o których mowa w art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003r. o działalności pożytku publicznego na lata 2012-2015, zmiany Gminnego Programu Przeciwdziałania Narkomanii w 2011r.


Podczas rozpatrywania uchwały  w sprawie ustalenia planu sieci publicznych szkół podstawowych prowadzonych przez Gminę Nowy Korczyn oraz określenia granic ich obwodów Pan Wójt wyjaśnił, że zgodnie z ustawą to na Radzie Gminy spoczywa obowiązek wyznaczenia sieci szkół. Dodał, że  w związku  likwidacją placówki w Ostrowcach konieczne jest aktualizacja obwodów dotychczas obowiązujących. Podkreślił, że wejście w życie uchwały nie wpływa na decyzję rodziców w sprawie wyboru szkoły dla dziecka, jedynie reguluje kwestię dowozu, gdyż zgodnie z art. 17 ustawy o systemie oświaty Gmina ma obowiązek zapewnić bezpłatny dowóz dzieci do szkól w ramach obwodu w jakim dziecko mieszka.

 
Dłuższa dyskusja miała miejsce także przy rozpatrywaniu projektu uchwały  w sprawie wyrażenia zgody na użyczenie na rzecz Caritas Diecezji Kieleckiej nieruchomości zabudowanej budynkiem po byłej Szkole Podstawowej w Piasku Wielkim z przeznaczeniem na potrzeby pomocy społecznej. Pan Wójt wyjaśnił, że uwagi na to, że pomimo czterokrotnego ogłaszania przetargu na sprzedaż tej nieruchomości i obniżenie ceny do połowy jej wartości nikt nie był zainteresowany kupnem stąd jedyną możliwością zagospodarowania tego niszczejącego budynku jest nieodpłatna dzierżawa na okres 25lat. Zgodnie z zapewnieniami Dyrektora Caritas Diecezji Kieleckiej w ciągu najbliższych 3 lat obiekt zostanie wyremontowany i powstanie tam ośrodek całodobowego pobytu. Dodał, że powstanie takiego ośrodka spowoduje powstanie nowych miejsc pracy dla okolicznych mieszkańców. Zwrócił uwagę, że jest możliwość udostępnienia przez Caritas jednego  z pomieszczeń w budynku szkoły pod świetlicę wiejską oraz boiska dla młodzieży i części działki pod plac zabaw dla najmłodszych.

  
Na sesji w głosowaniu tajnym dokonano wyboru ławnika do Sądu Rejonowego w Busku – Zdroju na kadencję 2012-2015, którym został Pan Adam Jan Półtorak – Dyrektor Banku Spółdzielczego w Nowym Korczynie i podjęto w tej kwestii stosowną uchwałę.


srg_XIV_2011_03.jpg

Po rozpatrzeniu projektów uchwał głos zabrał Pan Senator- elekt Mieczysław Gil, który podziękował za obdarzenie go zaufaniem podczas wyborów parlamentarnych, krótko omówił swoją dotychczasową działalność i zadeklarował szeroką współpracę na rzecz Gminy Nowy Korczyn.


Odpowiadając na interpelacje Pan Wójt wyjaśnił, że pasy zostaną pomalowane jesienią, jeżeli będzie to możliwe przy niewielkim nakładzie finansowym. W kwestii oznakowań, to wprowadzenie ruchu jednokierunkowego powinno być zaakceptowane przez mieszkańców, a coraz częściej pojawiają się głosy niechętne zmianom. Natomiast sprzątaniem Nowego Korczyna zajmą się osoby, które zgodnie z wyrokiem sądu mają do odpracowania godziny na cele społeczne. Poinformował, że sprawę odmulania rowów przedstawić należy panu Zastępcy Wójta, który dysponuje w porozumieniu z Dyrektorem ZGK koparką.


W wolnych wnioskach omawiano m.in. kwestię związaną z utrzymaniem czystości na terenie Gminy i niechęcią części mieszkańców do podpisywania umów na odbiór śmieci jak i sprawę montowania dodatkowych  lamp w oświetleniu ulicznym.

 

Obsługa Rady Gminy

Monika Kulczyk   








https://swietokrzyskie.info/printnews.php?id=10640