W hołdzie ofiarom wojen.
2011-09-26 15:25:54

Czarkowy - miejsce zaciętej, zwycięskiej bitwy oddziałów Legionów Polskich Józefa Piłsudskiego w pasie miejscowości: Winiary, Stary Korczyn, Szczytniki, Czarkowy z wielokrotnie silniejszymi liczebnie Rosjanami stoczonej w dniach 16 do 23 września 1914.


Bitwa stanowiła chrzest bojowy legionistów, dzięki czemu „młodzi dowódcy i żołnierze mogli zdobyć doświadczenie frontowe”. Warto tu zauważyć, że brali w niej udział prawie wszyscy przyszli najwyżsi dowódcy Wojska Polskiego II RP. To wydarzenie stało się przesłaniem do powstania tu pomnika legionów, którego protektorem był sam marszałek. 12 lutego1928 roku powstał w Pińczowie Komitet Budowy Pomnika Zwycięstwa pod Czarkowami. Odsłonięto go w czternastą rocznicę boju - 23 września 1928 roku w obecności prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Ignacego Mościckiego.

czarkowy_pomnik003.jpg 

Miejsce wokół pomnika, placu o powierzchni kilkudziesięciu metrów kwadratowych stało się cmentarzem, na którym pochowani są legioniści z roku 1914, żołnierze września 1939 roku z 11 Pułku Piechoty z Tarnowskich Gór i oficer AK, podporucznik Józef Lenczewski z oddziału "Skok" (zginął w lipcu 1944 r. w Opatowcu).

Opiekę nad tym miejscem sprawował przez wiele lat aż do chwili śmierci i był skarbnicą wiedzy o historii pomnika, zdarzeniach związanych z pochowanymi tu żołnierzami kpt. rezerwy ś.p. Józef Cabaj.

Obelisk został zniszczony przez wojska radzieckie w trakcie ofensywy styczniowej w 1945 roku, odbudowany siłami Społecznego Komitetu Odbudowy Pomnika Zwycięstwa Legionów w roku 1992. Komitet zawiązał się w sierpniu 1989 roku. Pięć osób z terenu Kazimierzy Wielkiej, gminy Nowy Korczyn pod wodzą wspomnianego wyżej kpt. rezerwy Józefa Cabaja oraz Stanisława M. Przybyszewskiego (był kronikarzem komitetu), Andrzeja Bieniasa (był wówczas sekretarzem tego komitetu) zainicjowało sprawę odbudowy zniszczonej narodowej pamiątki w tym miejscu. W miarę czasu dołączali inni z Urzędem Gminy w Nowym Korczynie i Towarzystwem Miłośników Ziemi Korczyńskiej na czele. To w sumie po dotarciu do ówczesnego ministra kultury i sztuki dr. Marka Roztworowskiego i otrzymaniu z tego ministerstwa stu milionów ówczesnych złotych, zaangażowaniu w sprawy organizacyjne, poszukiwaniu kolejnych źródeł finansowania zadania wójta gminy Janusza Gajdy - rozpoczęło prace przy odbudowie pomnika.

Po roku prac pomnik w Czarkowach - pamiątka narodowa, pamiątka czynu zbrojnego narodu polskiego został powtórnie odsłonięty i od tej pory co roku w rocznicę zwycięskiej bitwy Legionów odbywa się w tym miejscu duża patriotyczna manifestacja połączona z uroczystą mszą świętą.

czarkowy_pomnik002.jpg 

czarkowy_pomnik001.jpg 

W tegorocznej udział wzięły delegacje parlamentarna, złożona z posłów na sejm RP, samorządowe z powiatu buskiego, gminy Nowy Korczyn, służb mundurowych – wojska, policji Państwowej Straży Pożarnej, Towarzystwa Miłośników Ziemi Korczyńskiej, uczniowskie ze szkół i placówek tutejszej gminy, mieszkańcy tego terenu. Hołd poległym złożyły poczty sztandarowe Ochotniczych Straży Pożarnych, kombatantów, szkół.

Zabrakło wiernego temu miejscu do końca życia - kapitana rezerwy Józefa Cabaja, który odszedł na wieczną żołnierską wartę.

 


fotoreportaż

 

/Robert Gwóźdź/




 



https://swietokrzyskie.info/printnews.php?id=10421