''Domu gitarą i piórem''.
2011-09-22 11:58:35

Słowa utworu „Sielanka o Domu” Wojtka Belona, czytane przez Ireneusza Gołuszkę rozpoczęły uroczystość otwarcia Domu Ludowego w Wojsławicach. Piękna słoneczna pogoda i moc atrakcji przyciągnęła do tej malowniczo położonej nad Nidą miejscowości tłumy mieszkańców z całego Ponidzia i nie tylko.


W imieniu Wójta Gminy Złota Tadeusza Sułka, przybyłych gości powitał Sekretarz Gminy Ireneusz Gołuszka oraz Sołtys Wojsławic Dariusz Jaworski. Uroczystego poświęcenia budynku dokonał ksiądz Waldemar Krochmal – proboszcz parafii Chroberz w asyście księdza Waldemara Tłomaka – wikariusza. Następnie zaproszeni goście oraz przedstawiciele mieszkańców Wojsławic uroczyście przecięli wstęgę, czym symbolicznie otwarli wspaniały obiekt.

pinczow_wojslawice001.jpg 



Głos zabrali m.in. Członek Zarządu Województwa Świętokrzyskiego Piotr Żołądek, Starosta Pińczowski Jan Moskwa, Przewodniczący Rady Gminy Złota Henryk Krzak, Radny Gminy Złota Cezary Brudz, Sekretarz Gminy Złota Ireneusz Gołuszka. W przemówieniach nie zabrakło podziękowań dla ludzi dzięki którym społeczność Wojsławic może się teraz cieszyć funkcjonalnym i nowoczesnym budynkiem. Były również prezenty, m.in. Joanna Słonina - dyrektorka pińczowskiego Centrum Pomocy Rodzinie, wręczyła sołtysowi Dariuszowi Jaworskiemu upominek   na potrzeby powstałego Domu Ludowego.

 

pinczow_wojslawice002.jpg



Przypomniano również, krótką historię powstania obiektu, która zaczęła się jeszcze za kadencji poprzedniego sołtysa Janusza Niedzieli oraz radnego Stanisława Doroza, a dzieło skończyli za swej kadencji sołtys Dariusz Jaworski i radny Cezary Brudz. W 2007 roku Wójt Tadeusz Sułek zakupił w imieniu Gminy Złota zakupił 30 arową działkę z przeznaczeniem pod budowę świetlicy wiejskiej. Dzięki możliwością jakie dał naszej Gminie Program Rozwoju Obszarów Wiejskich PROW działanie „Odnowa i rozwój wsi” możliwe było złożenie wniosku na dofinansowanie. Wartość całej inwestycji to kwota 340 tys. zł z czego 208 509 zł to dofinansowanie z Urzędu Marszałkowskiego.


Podsumowując Sekretarz Ireneusz Gołuszka powiedział: „Wasz dom niech będzie pachnący i słoneczny niech tętni życiem, gwarem dzieci i młodzieży i muzyką. Niech zawieszony zegar na jego ścianach odlicza dobre godziny. A drzwi jego niech będą otworem dla wszystkich zmęczonych i zdrożonych.”

Licznie zgromadzona publiczność wspaniale bawiła się podczas części artystycznej. Różnorodny program zaprezentowały dzieci ze Szkoły Podstawowej w Chrobrzu. Niezawodny jak zawsze zespół „Pełczyszczanie” roztańczył wszystkich zgromadzonych.
Gwiazdą wieczory był kabaret „Pigwa Show” z Bronisławem Opałko, a właściwie Genowefą Pigwą z Napierstkowa, który rozbawił publiczność do łez.

Na zakończenie odbyła się zabawa „pod gwiazdami” z zespołem „Cytrus”. 

 Źródło: gminazlota.tbu.pl

 




https://swietokrzyskie.info/printnews.php?id=10404