3 września 1933 r. w Piasku Wielkim podczas parafialnych dożynek, zorganizowanych przez Zarząd Powiatowy Stronnictwa Ludowego, na które ówczesne władze nie wyraziły zgody, doszło do manifestacji antyrządowej. Do rozpędzenia manifestantów policja użyła pałek, a następnie broni palnej. Śmiertelnie raniony został Aleksy Sokołowski, kilku chłopów odniosło obrażenia, wielu zostało dotkliwie pobitych. Aresztowano wówczas dziesięć osób, spośród których czterech chłopów otrzymało wyroki więzienia. Tak tamte wydarzenia zapisały się w historii.
W niedzielę, 4 września, w Piasku Wielkim podczas dożynek parafialnych wspominano 78 rocznicę pacyfikacji chłopów. Organizatorami uroczystości byli: Zarząd Gminny PSL oraz Urząd Gminy w Nowym Korczynie. Wzięli w nich udział zaproszeni goście: poseł Andrzej Pałys, poseł Krzysztof Lipiec, starosta powiatu buskiego Jerzy Kolarz, przewodniczący rady powiatu Krzysztof Gajek, wójt gminy Nowy Korczyn Paweł Zagaja, zastępca wójta Piotr Strach, przewodniczący rady gminy Paweł Kulik. Przybyły poczty sztandarowe kół Polskiego Stronnictwa Ludowego, Ochotniczych Straży Pożarnych, Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych, gimnazjum im. Św. Kingi w Nowym Korczynie, a także szkół z terenu gminy Nowy Korczyn.

Niedzielne uroczystości rozpoczęła msza święta dożynkowa odprawiona w kościele parafialnym w Piasku Wielkim przez proboszcza ks. Wiesława Wójcika. W swej homilii na okoliczność dożynek parafialnych kapłan nawiązał do wydarzeń sprzed 78 lat. – Nie nam sądzić, ale nam pamiętać o ludziach, którzy przed laty upomnieli się, by chleb był sprawiedliwie dzielony – mówił proboszcz. Wierszem Cypriana Kamila Norwida pt.: „Moja Ojczyzna” zakończył swą przemowę do wiernych.

Po mszy świętej wszyscy zgromadzeni w kościele udali się pod pomnik, który wzniesiono w 1983 roku „Ku pamięci walk o chłopskie prawa i Polskę Ludową”. Tam prezes Zarządu Gminnego PSL Janusz Gajda powitał wszystkich przybyłych, po czym przybliżył wydarzenia, jakie miały miejsce w Piasku Wielkim 78 lat temu. Następnie delegacje biorące udział w obchodach złożyły kwiaty pod obeliskiem oddając tym samym hołd uczestnikom manifestacji sprzed lat.

W przemówieniach okolicznościowych goście dziękowali za zaproszenie na niniejszą uroczystość. Chylili także czoła przed rolnikami, którzy ciężko pracują na roli, by nikomu chleba nie zabrakło. Podkreślali również znaczenie dożynek w życiu rolników, które są zwieńczeniem ich całorocznego trudu.

Po oficjalnej części odbyła się część artystyczna, w której uczniowie ze szkoły podstawowej w Nowym Korczynie przygotowani pod kierunkiem nauczycielki Anity Poborcy wspominali wydarzenia, jakie miały miejsce w 1933 r. w Piasku Wielkim. Przybliżyli również zgromadzonym sylwetkę Wincentego Witosa – czołowego przywódcy PSL - "Piast" i trzykrotnego premiera Polski, który za swą działalność został aresztowany i w procesie brzeskim skazany na półtora roku więzienia. Wincenty Witos był zwolennikiem ustroju parlamentarnego, chciał, by krajem rządzono sprawiedliwie i demokratycznie. Pozostał symbolem dążeń chłopskich minionego okresu historycznego, politykiem dużej miary, którego imię do dziś wśród chłopów otoczone jest legendą. Swą postawą wskazał wzór polskiego obywatela.

Anna Nowak