Integracja mieszkańców „małych Ojczyzn” poprzez wspólną zabawę, pokazanie lokalnych inicjatyw i dokonań inwestycyjnych, a także przybliżenie pięknych tradycji i dorobku kulturalnego gmin – to cele przyświecające cyklowi imprez plenerowych organizowanych przez Urząd Marszałkowski pod hasłem „Świętokrzyskie pięknieje dla Ciebie”.
W tym roku mieszkańcy powiatu buskiego zaproszeni zostali do Nowego Korczyna, by w niedzielę 28 sierpnia podczas corocznego festynu „Pożegnanie wakacji” świętować Dni Województwa Świętokrzyskiego. Organizatorami imprezy byli marszałek Adam Jarubas, przewodniczący sejmiku województwa Marek Gos, starosta buski Jerzy Kolarz oraz wójt gminy Nowy Korczyn Paweł Zagaja.

Oficjalnego otwarcia tegorocznego pikniku rodzinnego dokonali wójt Paweł Zagaja oraz Dariusz Detka – dyrektor Biura Komunikacji Społecznej Urzędu Marszałkowskiego, zachęcając licznie zgromadzonych na placu obok muszli do wspólnej zabawy. A atrakcji przygotowano co niemiara, każdy mógł znaleźć coś dla siebie.

Jako pierwszy na scenie pojawił się – zaproszony przez konferansjera Roberta Siwca – Wojciech Janeczek z Teatru Iluzji „Mefisto”, który przeniósł najmłodszych uczestników festynu do świata czarów i magii. Zespól „Fiesta” natomiast zaangażował publiczność do wspólnej prawie trzygodzinnej biesiady zarówno w tradycyjnych, jak i nowoczesnych rytmach. W przerwach między występami zespołu zgromadzonych zabawiał Eugeniusz Loska – gwiazda śląskiej listy przebojów Telewizji Silesia. Uśmiech na twarzy widowni wywołał także parodysta Jacek Pietrzak – właściciel niezliczonej ilości twarzy i osobowości o niezwykłej skali głosu, który parodiował postacie ze świata gwiazd muzyki, filmu i estrady. Wspólna zabawa trwała do późnej nocy, a do tańca przygrywał mieszkańcom gminy Nowy Korczyn i okolic zespół „Vokall”.

Dużym zainteresowaniem cieszyły się liczne konkursy organizowane pomiędzy występami poszczególnych artystów. Uczestnicy mogli się w nich wykazać wiedzą na temat zarówno gminy Nowy Korczyn, jak i całego województwa świętokrzyskiego odpowiadając na pytania z historii, topografii i najbardziej znanych zabytków naszej „małej Ojczyzny”. Coś dla siebie znaleźli również początkujący artyści, dla których Towarzystwo Miłośników Ziemi Korczyńskiej zorganizowało plener malarski. Dzieci biorące udział w konkursie, mając do wyboru różne techniki plastyczne, musiały stworzyć pejzaże związane tematycznie z nowokorczyńską ziemią. Nie zabrakło także lokalnych twórców i wykonawców rękodzieła artystycznego. Na wystawie przygotowanej przez Gminny Ośrodek Kultury w Nowym Korczynie można było podziwiać malarstwo, fotografię, a także haft i szydełkowanie lokalnych artystów. Ogromną frajdę mieli najmłodsi uczestnicy festynu w czasie pokazu puszczania baniek mydlanych. Odważne maluchy mogły spróbować własnych sił, a chętnych nie brakowało.

Obchody Dni Województwa Świętokrzyskiego w Nowym Korczynie były okazją do przekazania miejscowej jednostce OSP samochodu pożarniczego marki Renault Mascott, którego zakup w 90% dofinansował Samorząd Województwa. Uroczystego przekazania w imieniu marszałka Adama Jarubasa dokonali starosta Jerzy Kolarz i wójt Paweł Zagaja.

Podczas imprezy można było skorzystać z cennych porad i wskazówek pracowników wielu świętokrzyskich instytucji i urzędów. Swoje stoiska w Nowym Korczynie miały m.in. Urząd Marszałkowski, Fundusz Pożyczkowy Województwa Świętokrzyskiego, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Zakład Doskonalenia Zawodowego, Bank Spółdzielczy, Świętokrzyska Izba Rolnicza, Wyższa Szkoła Ekonomii i Prawa, Świętokrzyska Szkoła Wyższa, Fundusz Poręczeniowy Województwa Świętokrzyskiego. Szczególnie oblegane – zwłaszcza przez najmłodszych - było stoisko Biura Innowacji Urzędu Marszałkowskiego, na którym odbywały się pokazy fizyczne, chemiczne, a także z zakresu robotyki.

Dni Województwa Świętokrzyskiego to nie tylko okazja do dobrej zabawy, ale także zadbania o własne zdrowie. Swoje stoisko miał bowiem Wojewódzki Ośrodek Koordynujący Populacyjne Programy Wczesnego Wykrywania Raka Piersi oraz Profilaktyki Wczesnego Wykrywania Raka Szyjki Macicy w Świętokrzyskim Centrum Onkologii, którego pracownice wykonywały instruktaż samobadania piersi na fantomach i informowały panie o dostępnych programach profilaktycznych. Można było także skorzystać z badań poziomu glukozy we krwi, ciśnienia tętniczego krwi, a także spirometrii, które pod czujnym okiem dyrektora Grzegorza Gałuszki wykonywały pracownice Szpitala Rejonowego Zespołu Opieki Zdrowotnej w Busku Zdroju.

W niedzielne popołudnie pogoda dopisała w Nowym Korczynie. A dodając do tego moc atrakcji przygotowanych specjalnie na obchody Dni Województwa Świętokrzyskiego, z pewnością festyn dostarczył zgromadzonym wielu niezapomnianych wrażeń.
Patronat medialny nad imprezą objęli: Echo Dnia, TVP Kielce, Radio Planeta, Radio FRI, Portal Regionalny busko.com.pl, telewizja ponidzie.tv, Korso – tygodnik buski, Tygodnik Ponidzia, Portal Informacji Kulturalnej WDK w Kielcach
fotoreportaż 
Anna Nowak