Dobiegają końca prace na
budowie nowej siedziby Urzędu Gminy i innych instytucji (takich jak: GOPS,
ZUWiK, biblioteka gminna). Według zapewnień wykonawcy – szefa firmy remontowo –
budowlanej z Połańca Mieczysława Dudka : ,,..Jest szansa na zakończenie prac
na przełomie października i listopada 2011r. Warunkiem jest podłączenie gazu
ziemnego i zasilania energetycznego w ciągu najbliższych kilku tygodni...”.
Gdyby tak się stało wówczas
wójt gminy mógłby przystąpić do niezbędnych, specjalistycznych odbiorów
technicznych obiektu. Zakładając, że będą one przebiegać sprawnie, istnieje
możliwość przeprowadzki pomiędzy Świętami Bożego Narodzenia a Nowym Rokiem
2011r.
Inwestycja ta przeszła swój prawdziwy chrzest, zarówno na
etapie decyzji samorządów gminnych kolejnych kadencji, jaki i koncepcji
projektowych. Przypomnieć należy, że pierwszą próbę przeniesienia urzędu do
obecnego budynku OSP w Pacanowie podjęto już w 1996r. Jednak powódź rok później zablokowała ten pomysł. Samorząd kadencji
2002-2006 również podjął działania w celu wybudowania nowej siedziby. Została
wykonana stosowna dokumentacja projektowa i odbył się nawet przetarg latem 2006
roku. Jednakże najtańsza oferta opiewała na
,,astronomiczną” kwotę 8,9 mln złotych i ówczesny komisarz gminny
Leonard Kowalski przetarg unieważnił, a projekt trafił do kosza.
Samorząd kadencji 2006 - 2010 ostro ruszył z tematem,
lecz przynajmniej przez pół roku radni spierali się z wójtem o koncepcję. Wójt
obiecał w kampanii wyborczej, że zacznie budowę nowego obiektu. Większość
radnych natomiast forsowała pomysł zmodernizowania budynku w Rynku po byłym
domu towarowym i restauracji ,,Koziołek”. Każda ze stron miała swoje racje!
Pytani o to mieszkańcy na zebraniach w większości
wypowiadali się za budową nowego urzędu. Natomiast mieszkańcy Pacanowa – co
ciekawe - opowiedzieli się w zdecydowanej większości za ulokowaniem gminnego
ratusza w Rynku! Strony osiągnęły porozumienie i przystąpiono do wykonywania
nowej, lecz znacznie tańszej koncepcji projektowej w/w modernizacji. Koszt
przebudowy po przetargu to około 4,6 mln złotych.
Wyłoniona w przetargu wiosną 2010r. firma wzięła się
ostro do pracy i należy dodać, że jest to wykonawstwo bardzo solidne – mimo
rozlicznych kłopotów z projektem technicznym! Nawet udało się zmniejszyć nieco
wydatki poprzez zastosowanie zamiennych
rozwiązań, m.in. wymieniono stolarkę okienną z projektowanej drewnianej na PCV czy zrezygnowano z
wyburzenia części stropów.
Mieszkańcy gminy żywo interesują się budową i kształtem
budynku. Jedni mówią ,,nareszcie”! Inni narzekają, że za ,,duży przepych”, że
,,wójt sobie pałac buduje”. Tradycyjnie, po polsku nagle wszyscy są
inżynierami, takimi co lepiej wiedzą i oni by to lepiej zrobili. Wójt nie
chciał w tym miejscu budować, w końcu zmienił zdanie, ale i tak musi swoje
wysłuchać.
Firmę projektową wyłoniono w przetargu. Koncepcje
modernizacji wybierał cały samorząd (radni i wójt), lecz potrzebna była jeszcze
akceptacja projektu ostatecznego kształtu nowej siedziby UG ze strony urbanisty.
Ten wykorzystując swoje uprawnienia zgodził się tylko na koncepcję budowy
,,ratusza”! Jak ,,świat światem” ratusze mają balkony, wieżyczki, ozdobne
elementy itp. I nie są one wytworem wyobraźni wójta czy jego – broń Boże - ,,zachcianek
pałacowych”! Zasadniczo ci wszyscy, którzy do Pacanowa przyjeżdżają (tzn.
turyści) są budynkiem zachwyceni, a nawet robią często jego zdjęcia. Gorzej
jest z niektórymi mieszkańcami gminy. Tych trudno przekonać!
Są pytania, są i więc na nie oczywiste odpowiedzi:
1.
Jeśli ktoś docieka dlaczego kładzie się styropian i
cegłę na zewnątrz ścian należy odpowiedzieć: Bo zaoszczędzi się 35-40% na
ogrzewaniu, a elewacja nie będzie wymagała czyszczenia jak przy tynku
tradycyjnym. Ponadto taką koncepcję architektoniczną przyjęli: projektant i
urbanista! A wieża jest po to, by można było na niej zainstalować zegar i
pacanowskie koziołki, bo tak wyglądają prawdziwe ratusze!
2.
Dlaczego taki wystawny! Bo ma upiększać Rynek
przewidziany do stopniowej przebudowy, bo inne gminy także traktują swoje
siedziby jako miejsca reprezentacyjne. Wystarczy tego wstydu, którego najedli
się wójt i radni w ostatnich latach, gdy przyjmowano delegacje sejmiku,
ministrów i innych gości w budynku, w którym nie było nawet przyzwoitej łazienki!
Tego obiektu nie buduje się –
jak ktoś powiedział dla tego wójta i obecnych urzędników. Po tym wójcie
przyjdzie bowiem inny i będzie miał problem z głowy. Również warunki, w jakich
będą przyjmowani interesanci mają istotne znaczenie i ulegną wyraźnej poprawie!
Słowem obiekt budzi szerokie zainteresowanie i z dnia na dzień pięknieje.
Zapytany o zdanie w tej kwestii przewodniczący Rady Gminy Jan Nowicki stwierdził: ,, Już za kilka miesięcy mieszkańcy Gminy Pacanów i goście będą mogli korzystać z eleganckiego i funkcjonalnego budynku Urzędu Gminy w Pacanowie. Obiekt jak przystało na jego rangę i funkcje znajduje się w samym rynku. Zbudowany jest na planach klasycznego ratusza i spójny z koncepcją zagospodarowania przestrzennego rynku w Pacanowie. Zewnętrzny wygląd budynku - zwłaszcza precyzyjnie wykonana elewacja, biały naturalny kamień, specjalna cegła stylizowana na secesję - podoba się mieszkańcom gminy, turystom, pielgrzymom odwiedzającym Bazylikę w Pacanowie, gościom. Mieszkańcy są dumni z realizowanych w Pacanowie inwestycji. Po latach marazmu krajobraz Pacanowa zmienia się. Powstało wiele nowych budynków. Wśród nich szczególnie wyróżniają się: Europejskie Centrum Bajki, rozbudowa Klasztoru na Radziwiłłówce i nowy budynek Urzędu Gminy. Warto w tym miejscu zaznaczyć, iż w obiekcie będzie również działać nowoczesna multimedialna biblioteka. Miejsce, w którym żyjemy pokazuje jak żyjemy. Obecnie każdy z nas dba o wygląd, estetykę i użyteczność miejsca, w którym mieszka, żyje, pracuje. Podobnie bajkowa Gmina Pacanów - na czele z Radą i Wójtem - mająca na swoim terenie perełkę regionu -Europejskie Centrum Bajki - dba o swój wizerunek, rozumie wyznaczniki rozwoju, a przede wszystkim odpowiednie, spełniające wymogi bezpieczeństwa miejsce do pracy.
Obecny budynek Urzędu Gminy to dawny spichlerz Księcia Radziwiłła. Obiekt wymaga generalnego remontu, niewspółmiernie większych pieniędzy niż budowa na istniejących fundamentach Urzędu Gminy w rynku. Tym samym wzrasta prestiż miejsca - coraz częściej odwiedzanego przez liczne oficjalne delegacje, zarówno z kraju i zagranicy. W Pacanowie potrzebny jest reprezentacyjny obiekt administracyjny, gdyż co prawda nowoczesne i multimedialne, idące z duchem czasu i współpracujące z Gminą ECB ma inne zadania - edukacyjne, twórcze i artystyczne. Ufam, iż nowy budynek urzędu stanie się impulsem do rozwoju i kompleksowej rewitalizacji pierzei rynku w Pacanowie.”
” Wójt natomiast skomentował problem krótko: ,,...teraz wszelkie dyskusje niczego już nie zmienią! Nowa siedziba jest na ukończeniu i jestem przekonany, że bardzo dobrze będzie służyć petentom. A na mapie koniecznej przebudowy Rynku pojawia się estetyczny i ciekawy architektonicznie obiekt.”
Robert
Gwóźdź