Pod wiele mówiącym hasłem „Ujemnymi jonami pozytywne naładowanie” została stworzona w lutym 2007 roku koncepcja zagospodarowania terenów w gminie Solec-Zdrój.
Zakres projektu objął praktycznie wszystkie puste i zaniedbane skrawki przestrzeni publicznej w Solcu, a więc otoczenie budynku GCK, teren wzdłuż ul. Partyzantów, ulicę Magnoliową, plac wokół Urzędu Gminy i niezagospodarowany teren Spółdzielni Mieszkaniowej. Trzy pierwsze miejsca już są zagospodarowane. Wszystko dzięki dofinansowaniu Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Na pierwszy ogień poszło urządzenie terenu wokół GCK tj. wybudowanie placu zabaw, a w części północnej boiska do gry w siatkówkę i koszykówkę oraz zagospodarowanie terenu przed wejściem do budynku. To zadanie realizowano w latach 2009-2010, w połowie dofinansowane było środkami unijnymi.
W tym roku natomiast oddano do użytku dwie nowe alejki: aromaterapeutyczną przy ul. Partyzantów i Magnoliową przy ul. Cichej. Stworzono ciągi spacerowe z ławeczkami i pergolami, z nasadzeniami krzewów i małych drzew (grab „Columnaris”, katalpa, lipa), z roślinami wydzielającymi olejki eteryczne i ziołami. Tutaj wkład środków PROW wyniósł 63%.




Na zdjęciach widać wyraźnie różnicę między tym co było i co jest. Nie ulega wątpliwości, że takich ładnych, jednorodnych koncepcyjnie skwerków w miejscowości uzdrowiskowej powinno być jak najwięcej. Poprzez zastosowanie roślinności mającej właściwości zdrowotne dla organizmu człowieka są one idealnym uzupełnieniem kuracji. A i mieszkańcy chętnie korzystają z takich ładnych, cieszących oczy ciągów spacerowych.
A jak pięknie będzie gdy pergole zazielenią się pnączami!
(mpm)