Uroczystego otwarcia nowo przebudowanego odcinka drogi wojewódzkiej nr 973 na terenie gminy Nowy Korczyn dokonano 28 lipca 2011 r. o godz. 13:00 w miejscowości Strożyska
Na uroczystość tę przybyli m.in.: Adam Jarubas – marszałek Województwa Świętokrzyskiego, Wojciech Płaza – dyrektor Świętokrzyskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich, Zygmunt Cieśla – prezes firmy CEZET ze Starachowic, Stanisław Klimczak – wicestarosta buski, Krzysztof Gajek – przewodniczący Rady Powiatu Buskiego, Paweł Zagaja – wójt gminy Nowy Korczyn Piotr Strach – zastępca wójta, Paweł Kulik – przewodniczący Rady Gminy w Nowym Korczynie, a także radni i sołtysi.

Prace na odcinku Nowy Korczyn - Dobrowoda, których łączna wartość wyniosła blisko 11,3 mln zł przeprowadził Świętokrzyski Zarząd Dróg Wojewódzkich. Pieniądze pochodziły w całości z budżetu województwa.
Remont tej trasy przebiegał dwuetapowo. Najpierw przebudowano 3-kilometrowy odcinek Piasek Wielki – Strożyska. Drugi etap obejmował odcinki Dobrowoda – Piasek Wielki o długości blisko 2,5 km oraz odcinek Strożyska – Nowy Korczyn o długości 3,4 km. W ramach robót budowlanych wzmocniono istniejącą konstrukcję nawierzchni i ułożono pakiet warstw bitumicznych. Przebudowano zjazdy i zatoki autobusowe oraz zamontowano nowe wiaty przystankowe. Na długości całego odcinka odmulono istniejące rowy i oczyszczono istniejące przepusty pod koroną drogi. Druga część inwestycji kosztowała 6,2 mln zł.

Na terenie gminy Nowy Korczyn droga nr 973 jest już w całości wyremontowana. Dzięki temu zwiększy się niewątpliwie komfort jazdy, ale przede wszystkim bezpieczeństwo podróżujących tą trasą.
Anna Nowak