Spływy kajakowe Nidą - relaks dla każdego, to także doskonała okazja do podglądania dzikiej przyrody
2013-08-05 15:48:23Dolina Nidy
Południową część województwa świętokrzyskiego - Ponidzie można zwiedzać samochodem, rowerem, pieszo lub płynąc Nidą kajakiem. Rzeka jest spławna od miejscowości Brzegi w pobliżu trasy E77 gdzie łączą się Biała i Czarna Nida. Przy wysokim stanie wody można płynąć także od Morawicy Czarną Nidą lub od Bocheńca Wierną Rzeką, a potem Białą Nidą.

Na ponad stukilometrowej trasie Nida płynie licznymi meandrami wśród kolorowych łąk i pól. W wielu miejscach drzewa tworzą zielony tunel nad rzeką. Po drodze na płynących czekają liczne atrakcje, zabytki i spotkania z obiektami przyrodniczymi. Już na początku spływu trzeba odwiedzić Zamek Rycerski w Sobkowie. Posilić się tu można w restauracji „Pod zakutym łbem”. Na miłośników jazdy konnej czekają konie, a przy odrobinie szczęścia zobaczyć można walki rycerskie. W niedalekiej odległości od Sobkowa, po drugiej stronie Nidy leży Mokrsko Górne, w którym są ruiny zamku z połowy XIV wieku. Płynąc z nurtem rzeki w Nowych Kotlicach, mijamy mieszczące się w starym dworze gospodarstwo agroturystyczne.

splyw_nida002.jpgNajwiększą miejscowością nad Nidą jest Pińczów z licznymi zabytkami. Nad miastem góruje kaplica św. Anny z 1600 roku. W centrum miasta znajduje się kościół z XV w. Do świątyni przylega dawny klasztor paulinów. Warto zobaczyć zespół klasztorny reformatów, synagogę zbudowaną w XVI wieku oraz osiemnastowieczny pałac Wielopolskich. W pobliżu Pińczowa Nida płynie nowym, prawie prostym korytem, a potem znów malowniczymi meandrami. Po drodze rzeka mija miejscowości ze wspaniałymi zabytkami i obiektami przyrodniczymi. Kościół w Krzyżanowicach jest jedną z najpiękniejszych w Polsce budowli sakralnych. W pobliżu świątyni znajduje się rezerwat stepowy „Krzyżanowice”. W Chrobrzu, w późnoklasycystycznym pałacu Wielopolskich funkcjonuje Samorządowy Ośrodek Dziedzictwa Kulturowego Ponidzia z ciekawymi wystawami. W tej samej miejscowości odwiedzić trzeba wspaniały gotycko-renesansowy kościół.

splyw_kajakiem_nida_tarapata.jpgNa trasie spływu jest również Wiślica, w średniowieczu jeden z ważniejszych grodów Małopolski. W centrum miejscowości znajduje się gotycka bazylika fundacji Kazimierza Wielkiego. W jej podziemiach zachowały się fundamenty dwóch wcześniejszych kościołów. Obok bazyliki jest Dom Długosza i pawilon mieszczący misę chrzcielną i fundamenty wczesnoromańskiego kościółka. W pobliżu ujścia Nidy do Wisły leży Nowy Korczyn. W przeszłości położony na szlaku handlowym z Krakowa do Sandomierza. Warto tu obejrzeć kościół i klasztor pofranciszkański fundacji Bolesława Wstydliwego z wczesnogotyckim prezbiterium z XIII wieku. Drugą świątynią jest gotycko-renesansowy kościół z XVI wieku. W pobliżu rynku znajduje się klasycystyczna synagoga.

splyw_nida003.jpgNida to rzeka bardzo atrakcyjna dla kajakarzy, jej spokojny nurt pozwala na pełny relaks i wypoczynek na wodzie.


Źródło: http://www.wrota-swietokrzyskie.pl


 


https://swietokrzyskie.info/printarticles.php?id=43