swietokrzyskie.info

Czwartek, 05 grudnia 2024, Do końca roku 26 dni Imieniny: Kryspiny, Norberta, Sabiny

Studio tatuażu - Black Line tattoo&piercing

www.tatuazebusko.pl,STUDIO TATUAŻU, SALON TATUAŻU, TATUAŻ, KOLCZYKOWANIE, KOLCZYKI, TATTOO, PIERCING, MIKRODERMAL, OZDABIANIE, UPIĘKSZANIE, TATUAZ, TATUAZE, TATUAŻE BUSKO, PIŃCZÓW, CHMIELNIK, KAZIMIERZA WIELKA,

ul. Kopernika 8. 28-100, Busko-Zdrój

Apartament Bajkowy - komfortowe pokoje do wynajęcia

,noclegi,apartament,nocleg,sanatorium, wypoczynek,wczasy,turnus,leczniczy, uzdrowisko,rezerwacja,noclegu,kuracje,pobyt weekendowy,mieszkanie do wynajęcia, wygodny nocleg,

Bajkowa 7/15. 28-100, Busko-Zdrój

Wiadomosci

Figurki sów w Pińczowie - nowa atrakcja turystyczna miasta

Dodane: Marta Data: 2024-11-08 16:27:49 (czytane: 8663)  Wersja do druku

W Pińczowie można podziwiać pięć pięknych figurek sów, które zostały ustawione w strategicznych punktach miasta, nawiązując do legendy o etymologii jego nazwy. Według opowieści rycerz, wracając z podróży, spędził noc w okolicy Pińczowa, gdzie obudziły go odgłosy sów. Widząc piękno tej ziemi, postanowił założyć tu miasto, które później nazwano 'Pięć Sów', przekształcone w XVI wieku w 'Pińczów'.

Zobacz

Każda z figurek symbolizuje istotny element historii i tradycji miasta, co przedstawiono na granitowych postumentach z opisami:

  • Legenda Pięciu Sów – Jedna z figurek przypomina legendę, według której widok pięciu sów skłoniło rycerza do założenia osady, z której wyrosło miasto Pińczów.

  • Miasto Żydowskie w XVIII wieku – Na innej figurce opisano, że w XVIII wieku Pińczów był jednym z największych ośrodków żydowskich w Małopolsce, z ludnością żydowską stanowiącą 70% mieszkańców.

  • Reformacja i oświata – Kolejna sowa przypomina, że Pińczów był jednym z głównych ośrodków reformacji i edukacji, z funkcjonującą tu akademią znaną w całej Europie.

  • Przyłączenie Mirowa – Jedna z figur przypomina o momencie przyłączenia do Pińczowa  miasteczka Mirów w 1612 roku.

  • Prawa Miejskie – Ostatnia figurka nawiązuje do wydarzenia z 21 września 1428 roku, kiedy to król Władysław Jagiełło nadał Pińczowowi prawa miejskie.

Figurki zostały ustawione w kluczowych punktach miasta, takich jak Synagoga Stara, Park Miejski, Park Mirowski, okolice Liceum Ogólnokształcącego oraz Pińczowskie Samorządowe Centrum Kultury. Projekt został sfinansowany z Budżetu Obywatelskiego Miasta i Gminy Pińczów, a jego koszt wyniósł 195 037 zł.

 Zobacz

Zobacz

Zobacz

Zobacz

Nowe figurki nie tylko upiększają Pińczów, ale również stanowią atrakcyjny element turystyczny, zachęcając do odkrywania historii miasta i jego bogatej tradycji.

Źródło: Muzeum regionalne w Pińczowie

  • Wiadomości z regionu
  • Aktualności
  • Sport
  • Kultura, rozrywka
  • Polityka

Uwaga: Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

  Komentarze (3)
     

Zibi (2024-11-28 17:44:26)

Ciekawe jak szybko je ukradną, to tylko Pińczów.

Aleksander (2024-11-09 18:03:01)

A w Busku wg legend królowa Jadwiga jadąc konno w stronę Krakowa ugrzęzła w błocie, i od razu zakochała się w tym miejscu.

Anielka (2024-11-08 20:35:46)

Świetny pomysł. Brawo!!!

Dodaj komentarz

Imię:
Email:
Twój komentarz:

HTML = wył
X-code = wł

X-Kody:
  • [email]nazwa@domena.pl[/email]
  • [url]www.strona.pl[/url]
  • [b]pogrubiony[/b]
  •  

    Nasz patronat

    Data: 2024-12-07, godz: 19:00

    Spotkanie autorskie z Wojtkiem Grzędzińskim

    Wojtek Grzędziński – światowej klasy fotoreporter – będzie gościem specjalnym XXVIII Ogólnopolskiego Przeglądu Fotograficznego PONIDZIE 2024. Spotkanie autorskie odbędzie się 7 grudnia 2024 roku o godzinie 19:00 w Klubie Stradivarius Buskiego Samorządowego Centrum Kultury (po wernisażu Przeglądu).

     



    Wróć do góry