Dodane: Marta Data: 2024-04-02 12:43:32 (czytane: 12100)
Od 1 kwietnia zgodnie z nowymi przepisami w klasach I-III szkół podstawowych nie zadaje się prac domowych, z wyjątkiem ćwiczeń usprawniających motorykę małą. W klasach IV-VIII prace domowe nie są obowiązkowe, a zamiast oceny uczeń ma otrzymać informację, co zrobił dobrze, a co wymaga poprawy.
W poniedziałek wielkanocny, 1 kwietnia, wszedł w życie jeden z przepisów nowelizacji rozporządzenia w sprawie oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy w szkołach publicznych. Resort edukacji wyjaśnił, że taki termin "jest podyktowany pilną potrzebą odpowiedzi na powszechne oczekiwanie środowiska szkolnego i wprowadzenie zmian w sposobie pracy, w szczególności szkół podstawowych dla dzieci i młodzieży, już po wiosennej przerwie świątecznej".
Obowiązujące od poniedziałku przepisy ograniczają możliwość zadawania prac domowych uczniom szkół podstawowych, którzy w środę, 3 kwietnia, wrócą do nauki.
Zgodnie z nowelą, nauczyciel w klasach I–III szkoły podstawowej ma nie zadawać prac domowych praktyczno-technicznych oraz pisemnych prac domowych, z wyłączeniem ćwiczeń usprawniających motorykę małą. Wykonanie tych ćwiczeń będzie obowiązkowe i nauczyciel będzie mógł wystawić za nie ocenę.
"Ze względu na istotność rozwoju motoryki małej na etapie edukacji wczesnoszkolnej zadecydowano o pozostawieniu możliwości tego rodzaju ćwiczeń również w ramach pracy domowej w klasach I–III szkoły podstawowej" - czytamy w uzasadnieniu projektu nowelizacji. Resort wyjaśnił, że zdolność do pisania wyraźnych liter i cyfr jest zależna od precyzyjnych ruchów ręki. "Dzięki rozwiniętej motoryce małej dziecko może bardziej efektywnie ćwiczyć i rozwijać te umiejętności" - zaznaczono.
Z kolei w klasach IV–VIII szkoły podstawowej nauczyciel będzie mógł zadać uczniowi pisemną lub praktyczno-techniczną pracę domową, ale nie będzie ona obowiązkowa i nie będzie za nią wystawiana ocena. Nauczyciel ma natomiast przekazać uczniowi informację, co zrobił dobrze, a co wymaga poprawy i jak powinien się dalej uczyć.
Resort przekazał, że przez "pisemne i praktyczno-techniczne prace domowe" należy rozumieć w szczególności dłuższe wypowiedzi pisemne (np. rozprawka, streszczenie), wypełnianie zeszytu ćwiczeń, rozwiązywanie zadań matematycznych czy przygotowywanie prac w rodzaju makiet, modeli, prezentacji multimedialnych itp. (PAP)
Narkotyki, cyberprzemoc, haracze: rosnący problem nastolatków w Polsce
Elegancja na każdą okazję: Specjalna oferta Vistula, Bytom i Wólczanka
Ferie zimowe 2025: cztery terminy przerwy od nauki
Wybory prezydenckie 18 maja: Marszałek Sejmu ogłosił termin
Wspólnie dla sportu: Dołącz do Athletics Busko-Zdrój
Nietrzeźwa matka naraziła dzieci na niebezpieczeństwo
Śmierć w pożarze pustostanu: 31-latek usłyszał zarzuty
Ruszyły zapisy na Bieg Ulicą Piotrkowską Rossmann Run
ZUS: od 1 stycznia nowe świadczenie - dodatek dopełniający do renty socjalnej
Wspólnie dla sportu: Dołącz do Athletics Busko-Zdrój
Ruszyły zapisy na Bieg Ulicą Piotrkowską Rossmann Run
ZUS: od 1 stycznia nowe świadczenie - dodatek dopełniający do renty socjalnej
Nowoczesne centrum przesiadkowe w Staszowie - inwestycja za 19 mln zł
1,5% DLA HOSPICJUM W BUSKU-ZDROJU
Sobków po ponad 150 latach odzyskał prawa miejskie
Życzenia Noworoczne od Zespołu Redakcyjnego
Program Aktywna Szkoła zmienia sportowe oblicze Polski
Psycholog: jeśli chcemy realnej zmiany, zacznijmy ją wprowadzać już dziś
FUTSAL TEAM Busko-Zdrój pokonuje Futsal Jędrzejów 8:2 (foto/zapis transmisji)
Mecz Tech-Project FT Jarosław vs BSF Busko-Zdrój - Transmisja LIVE
Michał Probierz poprowadzi trening w Busku-Zdroju podczas zgrupowania reprezentacji Orlików
II liga futsalu: AZS UMCS Lublin przegrywa u siebie z BSF Busko-Zdrój 4:5!
XII Bieg na Grochowiska im. Andrzeja Dziubińskiego
Święto boksu w Kielcach: Międzynarodowy Turniej im. Feliksa Stamma, Forum i Targi Bokserskie
Wyjazdowy mecz AKS 1947 Busko-Zdrój vs Sparta Kazimierza Wielka - zapis Transmisji LIVE
Pozytywnie Nakręceni z Pińczowa - muzyczna propozycja na Sylwestra (video)
Nie masz pomysłu na Sylwestra? Gmina Złota zaprasza do wspólnej zabawy!
Karnawał i Nowy Rok w polskiej tradycji ludowej
Sylwester pod gwiazdami w Jędrzejowie!
Świętokrzyska Wigilia - opowiada Aleksandra Imosa (video)
Boże Narodzenie: znaczenie opłatka
Boże Narodzenie: symbolika jodły w kulturach świata
Synczyzna, czyli przeszłość zbankrutowana - nowa odsłona Teatru Ciut Frapującego
Sylwester w Restauracji 'Słowacki' - Gwarancja świetnej zabawy!
Wybory prezydenckie 18 maja: Marszałek Sejmu ogłosił termin
Europoseł Adam Jarubas przewodniczącym Komisji Zdrowia Publicznego w Parlamencie Europejskim
Karol Nawrocki kandydatem na prezydenta RP rekomendowanym przez Komitet Obywatelski
Rafał Trzaskowski kandydatem Koalicji Obywatelskiej na prezydenta
Adam Jarubas wzywa do opracowania Planu Działań na rzecz Zdrowia Psychicznego w erze cyfrowej
Anna Krupka wybrana na szefową świętokrzyskich struktur Prawa i Sprawiedliwości
Sprawdź kto uzyskał mandat do Parlamentu Europejskiego
W okręgu 10: PiS - 44,05 proc., KO - 26,96 proc., Konfederacja - 14,14 proc
Komentarze (0) |
W niedzielę, 26 stycznia 2025 roku, Jędrzejów stanie się częścią ogólnopolskiego wydarzenia - 33. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Hasłem tegorocznej edycji jest 'Bezpieczeństwo i zdrowie dzieci', a zebrane fundusze zostaną przeznaczone na wsparcie onkologii i hematologii dziecięcej.