swietokrzyskie.info

Piątek, 29 września 2023, Do końca roku 93 dni Imieniny: Michaliny, Michała, Rafała

Wiadomosci

Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Broninie - To dobry wybór dla Twojego dziecka

Dodane: Marta Data: 2023-09-11 09:39:17 (czytane: 1973)  Wersja do druku

Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Broninie jest publiczną placówką, która prowadzi nauczanie dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim, umiarkowanym lub znacznym i z niepełnosprawnościami sprzężonymi takimi jak: autyzm, porażenie mózgowe, wady wzroku i słuchu.

W strukturach Ośrodka Szkolno - Wychowawczego w Broninie działają: Szkoła Podstawowa, Branżowa Szkoła I Stopnia, Szkoła Przysposabiająca do Pracy, Zajęcia Rewalidacyjno-Wychowawcze, Grupy Wychowawcze.

Placówka podejmuje działania mające na celu stworzenie dzieciom i młodzieży odpowiednich warunków do rozwoju, edukacji oraz pełnego uczestnictwa w społeczeństwie na równi z innymi.

Zobacz

Wychodząc z założenia, że żadne konkretne i jednostronne działanie nie rozwiąże wszystkich problemów dzieci niepełnosprawnych,placówka korzysta z wielu innowacyjnych koncepcji, technik i metod nauczania, tak aby każde dziecko miało szansę jak najpełniejszego rozwoju.

W szkołach Ośrodka dzieci i młodzież zdobywają wiedzę i umiejętności na miarę indywidualnych potrzeb i możliwości psychofizycznych a ich wszechstronny rozwój wspierany jest specjalistyczną pomocą psychologiczno - pedagogiczną, logopedyczną i rehabilitacyjną. Służą temu różnorodne formy terapii m.in. terapia metodą EEG Biofeedback, terapia Metodą Krakowską, Integracja Sensoryczna, Trening Umiejętności Społecznych, dogoterapia, hortikuloterapia, arteterapia.W pracy z dziećmi i młodzieżą wykorzystywane są  również alternatywne metody komunikacji, w szczególności Program Rozwoju Komunikacji Makaton oraz PCS(Picture Communication Symbols).

Zobacz

Wychodząc naprzeciw potrzebom aktualnego rynku pracy, Ośrodek poszerza ofertę kształceniao takie zawodach jak: mechanik pojazdów samochodowych, piekarz, cukiernik. Ponadto zapewnia opiekę indywidualną, opiekę w małych grupach, gabinet opieki medycznej, nieodpłatne podręczniki szkolne, miejsca odbywania praktycznej nauki zawodu, bezpłatny dowóz na miejsca praktyk, zakwaterowanie i wyżywienie w Ośrodku oraz legitymacje uprawniające do ulg w przejazdach komunikacji zbiorowej.

W trosce o możliwie najszerszy rozwój osobowości uczniów, ich predyspozycji i zdolności w Ośrodku Szkolno – Wychowawczym w Broninie działają różnorodne koła zainteresowań (taneczne, muzyczne, filmowe, rekreacyjno-sportowe oraz wiele innych). To tutaj uczniowie odkrywają i rozwijają swoje talenty, a także sprawdzają swoją wiedzę w konkursachi turniejach. Uczestniczą i odnoszą sukcesy w zawodach sportowych organizowanych na szczeblu szkolnym, powiatowym i wojewódzkim.

Zobacz

W Placówce działa harcerska drużyna „Nieprzetartego Szlaku”. Młodzi harcerze aktywnie uczestniczą w uroczystościach patriotycznych, rajdach i biwakach. Ośrodek zapewnia indywidualne podejście do każdego ucznia, miłą i przyjazną atmosferę, stwarza warunki właściwego rozwoju i nauki w trosce o rozwój psychofizyczny dzieci i młodzieży. Placówka zatrudnia wykwalifikowaną kadrę pedagogiczną, którą cechuje fachowa wiedza, pracowitość, głębokie zaangażowanie w sprawy dotyczące wychowanków.Ściśle współpracuje ze środowiskiem rodzinnym uczniów i wychowanków. Służy wsparciem w rozwiązywaniu problemów rozwojowych, edukacyjnych i wychowawczych. Prowadzi wielokierunkową pedagogizację rodziców.

W Ośrodku znajdują się odpowiednio wyposażone pracownie i gabinety specjalistyczne. Do dyspozycji szkół przeznaczone są: pracownie przedmiotowe i komputerowe, pracownia językowa, pracownie ogrodnicze, rękodzielnictwa, gospodarstwa domowego, prac biurowych, sala do rehabilitacji wad postawy i Integracji Sensorycznej oraz gabinety psychologa i pedagoga. Przy Ośrodku znajduje się strefa wypoczynkowo - rekreacyjna wyposażona m.in. w urządzenia siłowni zewnętrznej, plac zabaw oraz boisko zielone.

Placówka współpracuje z Poradniami Psychologiczno-Pedagogicznymi, Powiatowym Urzędem Pracy, Sądem, kuratorami sądowymi, Policją,Powiatowymi Centrami Pomocy Rodzinie, Ośrodkami Pomocy Społecznej, zI Liceum Ogólnokształcącym im. Tadeusza Kościuszki w Busku Zdroju, ze szkołami różnego typu z terenu powiatuoraz wieloma innymi instytucjami działającymi w środowisku lokalnym.

Przy Ośrodku działa Stowarzyszenie „Daj Dziecku Nadzieję”, które zajmuje się m.in. udzielaniem pomocy materialnej dzieciom i młodzieży,organizowaniem zajęć terapeutyczno – rekreacyjno – sportowych a także organizowaniemwycieczek i wypoczynku dla uczniów  i wychowanków. Ponadto organizuje zajęcia hipoterapii na terenie Ośrodka. Stowarzyszenie dysponuje własnymi końmi, które mieszkają przy Ośrodku i z tego też względu dzieci i młodzież, mogą każdą wolną chwilę wykorzystać na kontakt z końmi. Stowarzyszenie zapewnia bazę do hipoterapii, wykwalifikowanych instruktorów, którzy są nauczycielami i wychowawcami w Ośrodku. Całość podejmowanych działań przez Stowarzyszenie na rzecz młodzieży jest całkowicie bezpłatna.
Ośrodek Szkolno – Wychowawczy w Broninie to miejsce, które przygotowujemłodego człowiekado satysfakcjonującego i kreatywnego życia w społeczeństwie, motywuje do pracy, uczy samodzielności, sumienności i odpowiedzialności. Podnosi jego samoocenę i wiarę we własne możliwości.

Agnieszka Gronostaj
Anna Jabłońska

 

 • Wiadomości z regionu
 • Aktualności
 • Sport
 • Kultura, rozrywka
 • Polityka

Uwaga: Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

  Komentarze (5)
     

Aa (2023-09-15 08:21:42)

Do Magda O.Tak chętnie się podzielę.napisze na maila i możemy się konkretnie umówić

Magda O. do Aa (2023-09-14 21:22:56)

Jeśli masz coś ciekawego, wyślij na adres: magiibusko1990@gmail.com

Aa (2023-09-12 11:26:54)

Do poprzedniczki/poprzednika:pewnie jest tak jak mówisz. Były pewne.sytuacje i osoby które robiły pod górkę innym osobom w tym ośrodku.duzo by tu pisać. Chętnie podzielę się tymi informacjami.

(2023-09-12 07:59:19)

Ludzie, którzy pracują w tej Placówce to anioły, zarówno nauczyciele, jak i inni pracownicy. Ich praca nie polega tylko na odbyciu zajęć lekcyjnych i odpytaniu uczniów. Oni nie są tylko nauczycielami, są opiekunami dziecka w całym zakresie oraz niejednokrotnie wsparciem dla rodziny. Najbardziej wzruszający jest sposób w jaki odnoszą się do dzieci, pełen ciepła i szacunku. Jesteście wielcy.

Andi (2023-09-11 22:02:27)

Dobrze ze istnieje taka placówka dobrze ze pracują kompetentni nauczyciele i nauczycielki i dobrze ze jest to grono pedagogiczne po innych uczelniach niż WSGK w Kutnie.Dobrze ze dyrektor nie zatrudnia po prawomocnych wyrokach.

Dodaj komentarz

Imię:
Email:
Twój komentarz:

HTML = wył
X-code = wł

X-Kody:
 • [email]nazwa@domena.pl[/email]
 • [url]www.strona.pl[/url]
 • [b]pogrubiony[/b]
 •  

  Nasz patronat

  Data: 2023-09-29, godz:

  Terminarz Kina 'Zdrój'

  Zapraszamy do zapoznania się z repertuarem filmowym Kina "Zdrój" w Busku-Zdroju.
  Wróć do góry