Dodane: Marta Data: 2023-09-08 13:07:55 (czytane: 10701)
Centralna Komisja Egzaminacyjna ogłosiła wyniki zdawalności matury, z których wynika, że świadectwo dojrzałości otrzymało 89,3 procent tegorocznych absolwentów szkół średnich. Wyniki te uwzględniają osiągnięcia maturzystów, którzy przystąpili do egzaminów w sesji głównej majowej, dodatkowej czerwcowej oraz poprawkowej w sierpniu.
Spośród tegorocznych absolwentów liceów ogólnokształcących maturę zdało 94,6 proc. przystępujących do egzaminów, a spośród tegorocznych absolwentów techników, szkół artystyczny i absolwentów branżowych szkół II stopnia - 81,5 proc.
Według ostatecznych danych egzamin pisemny z języka polskiego zdało 97,6 proc. tegorocznych maturzystów (wśród absolwentów liceów 98,3 proc. zdających, wśród absolwentów techników, szkół artystycznych i szkół branżowych II stopnia – 96,5 proc.), pisemny egzamin z matematyki – 90,7 proc. (w liceach 95,5 proc.; w technikach, szkołach artystycznych i szkołach branżowych II stopnia – 83,5 proc.), a egzamin pisemny z najczęściej wybieranego języka obcego, czyli angielskiego – 97,5 proc. przystępujących do egzaminu z tego języka (w liceach 98,4 proc.; w technikach, szkołach artystycznych i szkołach branżowych II stopnia – 96,1 proc.).
Maturę pisemną z jęz. niemieckiego zdało 91,7 proc. zdających egzamin z tego języka (w liceach – 95,7 proc.; w technikach, szkołach artystycznych i szkołach branżowych II stopnia – 87,7 proc.), z rosyjskiego – 96,2 proc. (w liceach – 97,7 proc.; w technikach, szkołach artystycznych i szkołach branżowych II stopnia – 95 proc.), z francuskiego zdało 99,1 proc. (w liceach – 99,5 proc.; w technikach, szkołach artystycznych i szkołach branżowych II stopnia - 90 proc.), z hiszpańskiego – 94,5 proc. (w liceach – 94,8 proc.; w technikach, szkołach artystycznych i szkołach branżowych II stopnia – 91,2 proc.), z włoskiego – 97,6 proc. (w liceach – 96,9 proc.; w technikach, szkołach artystycznych i szkołach branżowych II stopnia – 100 proc.).
Egzamin ustny z polskiego zdało 99,4 proc. tegorocznych absolwentów (w liceach 99,6 proc.; w technikach, szkołach artystycznych i szkołach branżowych II stopnia – 99 proc). Maturę ustną z języka angielskiego zdało 98,5 zdających egzamin z tego języka (w liceach – 99,3 proc.; w technikach, szkołach artystycznych i szkołach branżowych II stopnia – 97,2 proc.).
Egzamin ustny z jęz. niemieckiego zdało 95,8 proc. zdających egzamin z tego języka (w liceach – 98,1 proc.; w technikach, szkołach artystycznych i szkołach branżowych II stopnia – 93,5 proc.), z rosyjskiego – 99,4 proc. (w liceach – 99,6 proc.; w technikach, szkołach artystycznych i szkołach branżowych II stopnia – 99,3 proc.), z francuskiego zdało 100 proc. (w liceach – 100 proc.; w technikach, szkołach artystycznych i szkołach branżowych II stopnia - 100 proc.), z hiszpańskiego – 97,5 proc. (w liceach – 98,2 proc.; w technikach, szkołach artystycznych i szkołach branżowych II stopnia – 91,2 proc.), z włoskiego – 98,8 proc. (w liceach – 98,4 proc.; w technikach, szkołach artystycznych i szkołach branżowych II stopnia – 100 proc.).
Jeśli chodzi o egzaminy z języków mniejszości narodowych to egzaminy pisemny i ustny z białoruskiego zdało – 100 proc. tegorocznych absolwentów, pisemny i ustny z ukraińskiego – 100 proc., pisemny i ustny z litewskiego – 100 proc.
Jak podała CKE do egzaminu maturalnego ze wszystkich przedmiotów obowiązkowych w terminie głównym w maju 2023 r. oraz w terminie dodatkowym w czerwcu 2023 r. przystąpiło łącznie 254 610 tegorocznych absolwentów szkół ponadpodstawowych (4-letnich liceów ogólnokształcących) i szkół ponadgimnazjalnych (4-letnich techników, szkół artystycznych oraz branżowych szkół II stopnia), w tym 116 absolwentów – obywateli Ukrainy, uchodźców wojennych. Do egzaminu maturalnego w terminie poprawkowym w sierpniu 2023 r. przystąpiło 24 844 tegorocznych absolwentów.
Egzamin maturalny na 116 obywateli Ukrainy, zdało 77 osób, czyli 66,4 proc.
W tym roku egzaminy dojrzałości przeprowadzono w dwóch formułach. W nowej (Formuła 2023) maturę zdawali absolwenci liceów. Absolwenci techników, szkół artystycznych i szkół branżowych II stopnia zdawali maturę jeszcze w starej formule (Formuła 2015).
Niezależnie od formuły maturzyści pisali trzy obowiązkowe egzaminy: z języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego (zdawane na poziomie podstawowym). Obowiązkowe były też dwa egzaminy ustne: z polskiego i z języka obcego. Abiturienci szkół lub klas z językiem nauczania mniejszości narodowych musieli też zdawać egzamin pisemny i ustny z tego języka. Maturzyści musieli też przystąpić obowiązkowo do jednego pisemnego egzaminu na poziomie rozszerzonym, czyli do egzaminu z tzw. przedmiotu do wyboru. Chętni mogli przystąpić maksymalnie jeszcze do pięciu egzaminów na poziomie rozszerzonym.
Absolwenci technikum oraz absolwenci branżowej szkoły II stopnia, nie musieli przystąpić do egzaminu z jednego przedmiotu na poziomie rozszerzonym, jeżeli spełnili wszystkie warunki niezbędne do uzyskania dyplomu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe albo dyplomu zawodowego w zawodzie nauczanym na poziomie technika.
Aby zdać maturę, trzeba uzyskać z przedmiotów obowiązkowych zdawanych na poziomie podstawowym co najmniej 30 proc. punktów możliwych do zdobycia; w przypadku przedmiotów do wyboru zdawanych na poziomie rozszerzonym nie ma progu zaliczeniowego.
Ze wstępnych danych CKE, opublikowanych na początku lipca (obejmujących tylko sesję maturalną majową, bez dodatkowej czerwcowej) świadectwo dojrzałości uzyskało 84,4 proc. tegorocznych absolwentów szkół średnich, a 11,3 proc. abiturientów, którzy nie zdali jednego przedmiotu, miało prawo do poprawki pod koniec sierpnia. Podano wówczas, że spośród tegorocznych absolwentów liceów maturę zdało 91,1 proc. (prawo do poprawki miało 6,4 proc), a spośród tegorocznych absolwentów techników, szkół artystycznych i szkół branżowych II st. maturę zdało 74,6 proc. (prawo do poprawki miało 18,4 proc.). Maturzyści, którzy oblali więcej niż jeden przedmiot, mogą poprawiać egzaminy dopiero za rok.
W ubiegłym roku na początku lipca CKE podała, że świadectwo dojrzałości uzyskało 78,2 proc. absolwentów, a 17,7 proc. miało prawo do poprawki. We wrześniu ub.r. CKE podała, że ostatecznie maturę zdało 85 proc. (PAP)
Kosmetyki Avon od października w Rossmannie
Pracodawcy powinni udzielić pracownikom zaległych urlopów do 30 września; do PIP wpływają skargi
Szkolenie Podstawowe 2024: Nowi Ochotnicy w 10 ŚBOT
Walka z żywiołem: Pożary lasów w Służowie i powiecie staszowskim
Bezpiecznie na wsi: Ukończ kurs e-learningowy i wygraj hulajnogę!
Trwa Konkurs Fotograficzny 'Moje Wakacje na Ponidziu'
Mimo deszczu, Motocykliści przejechali ulicami Buska-Zdroju (foto/video)
'Spotkania z Kulturą Żydowską' - Co przygotowano na XXII edycję?
II Piknik Rodzinny w Oleśnicy!
85 lata temu wojska niemieckie zaatakowały RP - początek II wojny światowej
Szkolenie Podstawowe 2024: Nowi Ochotnicy w 10 ŚBOT
Bezpiecznie na wsi: Ukończ kurs e-learningowy i wygraj hulajnogę!
85 lata temu wojska niemieckie zaatakowały RP - początek II wojny światowej
Program Aktywny Rodzic ruszy od 1 października; pierwsze wypłaty na przełomie listopada i grudnia
ZUS: od września nowe limity dla dorabiających emerytów i rencistów
Czasowy Zakaz Kąpieli w Zalewie Andrzejówka
15 sierpnia zaczyna w całości obowiązywać tzw. ustawa Kamilka
Burmistrz Pińczowa: status obszaru ochrony uzdrowiskowej to szansa dla rozwoju gminy
5. Skoki Amatorów w Ruczynowie rozpoczęte! (foto/video)
III Edycja Półmaratonu Buskiego - zapisy do 27 sierpnia
Nowe zajęcia sportowe w ramach programu Aktywna Szkoła - budżet do dyspozycji szkół czeka
Busko-Zdrój po raz pierwszy na mapie MTBCross Maraton
Bartosz Tomala z Połańca nagrodzony za wybitne osiągnięcia sportowe
Piłkarskie euro w PAP: korespondencje wideo, statystyki i reportaże z turnieju
Tomek Socha z Buskiej Szkoły Karate Kyokushin na Mistrzostwach Europy IKO Nakamura
Pierwszy Bieg Nocny w Busku-Zdroju
Pobiegnij w Rossmann Run z aplikacją i zdobądź atrakcyjny rabat na zakupy
Trwa Konkurs Fotograficzny 'Moje Wakacje na Ponidziu'
'Spotkania z Kulturą Żydowską' - Co przygotowano na XXII edycję?
II Piknik Rodzinny w Oleśnicy!
11. Przegląd Twórczości Ludowej 'Jesień z folklorem, czyli muzyka łączy pokolenia'
Dzień Energetyka w Połańcu: Wystąpią Kayah i Brathanki!
Zakończenie wakacji nad zalewem Andrzejówka
Jarmark Nadnidziański szlakiem włoskim - Pińczów na nowo odkrywa swoje tradycje
Wernisaż Wystawy 'Ślady Pińczowa w Krakowie. Ścieżkami Andrzeja Dziubińskiego' (foto)
Święto Folkloru w Pińczowie: Koncert i wystawa wieńców w Parku Miejskim
Sprawdź kto uzyskał mandat do Parlamentu Europejskiego
W okręgu 10: PiS - 44,05 proc., KO - 26,96 proc., Konfederacja - 14,14 proc
Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024: Lista kandydatów
Wystartował 'Latarnik wyborczy' przed wyborami do Parlamentu Europejskiego
Wybrano nowe władze województwa: Marszałkiem została Renata Janik
Wprowadzenie Ustawy Kaucyjnej: krok ku zrównoważonemu środowisku
Okła-Drewnowicz o założeniach bonu senioralnego
Komentarze (0) |
W dniach od 12 do 15 września 2024 roku Busko-Zdrój oraz okoliczne miejscowości - Nowy Korczyn, Kazimierza Wielka, Szydłów - staną się miejscem wyjątkowych wydarzeń kulturalnych, które przybliżą bogactwo i głębię kultury żydowskiej. XXII edycja 'Spotkań z Kulturą Żydowską' oferuje mieszkańcom i gościom szereg atrakcji, które łączą elementy historyczne i artystyczne.