swietokrzyskie.info


Czwartek, 28 września 2023, Do końca roku 94 dni Imieniny: Libuszy, Wacławy, Wacława

Wiadomosci

Pierwsze strzelanie!

Dodane: Marta Data: 2023-06-01 16:28:35 (czytane: 2124)  Wersja do druku

Trwa szkolenie podstawowe ochotników 10 Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Dziś 1 czerwca, żołnierze po raz pierwszy strzelają.

Świętokrzyscy Terytorialsi kontynuują szkolenie podstawowe tzw. „szesnastkę”, którą rozpoczęli 27 maja powołaniem ponad 80 ochotników. Dziś 1 czerwca realizują zajęcia strzeleckie oraz pierwszej pomocy przedmedycznej. Zajęcia prowadzą na strzelnicy „Świt” w Ćmielowie.

Zobacz

Przed tymi zajęciami ochotnicy w pierwszej kolejności musieli zdać egzamin poprzedzony szkoleniem z bezpiecznego posługiwania się bronią. Również w praktyce zaznajamiali się z obsługą broni podczas zajęć ze ślepą amunicją by dziś finalnie strzelić pierwszy raz ostrą amunicją z karabinka MSBS Grot. Dziś również instruktorzy ze 102 blp z Sandomierza prowadzili zajęcia przygotowujące z postaw strzeleckich oraz pierwszej pomocy. Strzelanie oraz umiejętność bezpiecznego posługiwania się bronią jest jednym z najważniejszych elementów szkolenia podstawowego.

Zobacz

 Zobacz

Szkolonym żołnierzom, pierwszego dnia „szesnastki” wręczana jest broń, karabinek MSBS Grot z którym się nie rozstają przez 24 godziny. Takie rozwiązanie pozwala zbudować u żołnierzy odpowiedzialność  - podkreśla płk Sławomir MACHNIEWICZ dowódca 10 ŚBOT.  
Dziś ważny dzień. Pierwsze strzelanie, było trochę stresu. Była również adrenalina. Dzięki naszym instruktorom udało się dobrze strzelić - dodaje szer. Piotr lat 19 uczeń technikum.

Obecne szkolenie podstawowe jest realizowane w miejscach nietypowych. Przy współpracy z samorządowcami z miast i gmin Dwikozy, Gołębiów, Lipniki, Łoniów czy Sandomierz. Terytorialsi szkolą się na terenie tych miejscowości z wykorzystaniem obiektów cywilnych. Takie rozwiązanie pozwala od początku realizować istotę WOT czyli szkolenie w Stałych Rejonach Odpowiedzialności, ochronę i obronę naszych małych Ojczyzn.

Zobacz

 Zobacz

Szkolenie zakończy się sprawdzianem tzw. pętlą taktyczną podczas, której zostaną zweryfikowane nabyte umiejętności. Natomiast finałem szkolenia będzie przysięga wojskowa, która odbędzie się 11 czerwca o godz. 11:00 na rynku w Chęcinach podczas Święta 10 Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej. W tym dniu brygada będzie obchodziła swoje pięciolecie.   

/Zespół  prasowy 10. ŚBOT/

 • Wiadomości z regionu
 • Aktualności
 • Sport
 • Kultura, rozrywka
 • Polityka

Uwaga: Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

  Komentarze (0)
     

Dodaj komentarz

Imię:
Email:
Twój komentarz:

HTML = wył
X-code = wł

X-Kody:
 • [email]nazwa@domena.pl[/email]
 • [url]www.strona.pl[/url]
 • [b]pogrubiony[/b]
 •  

  Nasz patronat

  Data: 2023-09-29, godz:

  Terminarz Kina 'Zdrój'

  Zapraszamy do zapoznania się z repertuarem filmowym Kina "Zdrój" w Busku-Zdroju.  Wróć do góry