swietokrzyskie.info


Piątek, 24 marca 2023, Do końca roku 282 dni Imieniny: Gabrieli, Marka, Seweryna

Wiadomosci

Przekazała 'koleżance' kod BLIK i straciła 2000zł.

Dodane: Marta Data: 2023-03-16 11:57:27 (czytane: 1153)  Wersja do druku

Policjanci apelują - zanim przekażesz komukolwiek kod BLIK upewnij się, że za prośbą o pomoc finansową faktycznie znajduje się znajomy, a nie oszust. Pomysły przestępców są przeróżne. Z tego też względu warto choćby telefonicznie skontaktować się ze znajomym i ustalić czy naprawdę potrzebne są mu pieniądze i prosił o pomoc finansową.

Schemat działania oszustów jest zazwyczaj podobny. Najpierw włamują się na konto na portalu społecznościowym, przejmują nad nim kontrolę, a następnie wysyłają do znajomych wiadomości z prośbą o udostępnienie kodu BLIK.

Przestępcy podszywając się pod właścicieli kont prowadzą zwyczajne rozmowy, aby nie wzbudzać podejrzeń. Proszą o kod BLIK, który zazwyczaj ma pokryć wykonywane w danej chwili transakcje. Właściciel wygenerowanego kodu BLIK będąc pewnym, że pomaga swojemu znajomemu podaje go, po czym zatwierdza transakcję w aplikacji mobilnej. Po otrzymaniu kodu oszuści najczęściej wypłacają gotówkę z bankomatu w innej części kraju.

Metodą na BLIKa została oszukana wczoraj 37- letnia mieszkanka gminy Staszów. Kobieta otrzymała wiadomość z prośbą o pożyczkę o treści: Masz płatność blikiem?... Słuchaj opłacisz mi tym zamówienie ja Ci oddam przelewem z nawiązką od siebie? I będąc pewna, że pomaga swojej koleżance podała dwa kody BLIK, po czym zatwierdziła transakcję w aplikacji mobilnej swojego banku i straciła 2000zł.

Zobacz

 

Źródło: KPP w Staszowie

 • Wiadomości z regionu
 • Aktualności
 • Sport
 • Kultura, rozrywka
 • Polityka

Uwaga: Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

  Komentarze (1)
     

Ewi (2023-03-16 13:50:07)

Dobry zwyczaj nie pożyczaj ;)

Dodaj komentarz

Imię:
Email:
Twój komentarz:

HTML = wył
X-code = wł

X-Kody:
 • [email]nazwa@domena.pl[/email]
 • [url]www.strona.pl[/url]
 • [b]pogrubiony[/b]
 •  

  Nasz patronat

  Data: 2023-03-25, godz: 17:00

  Mecz HLB TĘŻNIA Busko-Zdrój vs SPR Górnik Zabrze

  Mecz o mistrzostwo II Ligi Piłki Ręcznej już w sobotę, 25 marca o godz. 17:00! HLB TĘŻNIA Busko-Zdrój zmierzy się z drużyną SPR Górnik Zabrze.  Wróć do góry