swietokrzyskie.info

Niedziela, 26 marca 2023, Do końca roku 280 dni Imieniny: Dory, Olgi, Teodora

Studio tatuażu - Black Line tattoo&piercing

www.tatuazebusko.pl,STUDIO TATUAŻU, SALON TATUAŻU, TATUAŻ, KOLCZYKOWANIE, KOLCZYKI, TATTOO, PIERCING, MIKRODERMAL, OZDABIANIE, UPIĘKSZANIE, TATUAZ, TATUAZE, TATUAŻE BUSKO, PIŃCZÓW, CHMIELNIK, KAZIMIERZA WIELKA,

ul. Kopernika 8. 28-100, Busko-Zdrój

Apartament Bajkowy - komfortowe pokoje do wynajęcia

,noclegi,apartament,nocleg,sanatorium, wypoczynek,wczasy,turnus,leczniczy, uzdrowisko,rezerwacja,noclegu,kuracje,pobyt weekendowy,mieszkanie do wynajęcia, wygodny nocleg,

Bajkowa 7/15. 28-100, Busko-Zdrój

Wiadomosci

Święto Ofiarowania Pańskiego

Dodane: Marta Data: 2023-02-02 11:03:31 (czytane: 13022)  Wersja do druku

Kościół katolicki obchodzi dziś Święto Ofiarowania Pańskiego, zwane także świętem Matki Bożej Gromnicznej. Dawniej święto to oznaczało koniec wieczorów wypełnionych śpiewem kolęd, nadchodził także ostateczny czas na zebranie i schowanie świątecznych ozdób.

Uważano, że właśnie nastała połowa zimy. W tym dniu uroczyście święcono w kościele gromnice. Podczas nabożeństwa uważnie je obserwowano. Jeśli wosk kapał z nich obficie, oznaczało to, że zima będzie jeszcze długa i mroźna.Gdy topniejący wosk w gromnicy głośno skwierczał, oznaczało to częste letnie burze i deszcze.

Zobacz

/Gromnica (Matka Boska Gromniczna), rysunek Michała Andriollego przedstawiający wypalanie znaku krzyża na tragarzu (belce stropowej) chaty w dzień Matki Boskiej Gromnicznej- zdj. Wikipedia/

Po powrocie z kościoła, gospodarz z gromnicą w ręku, obchodził całe gospodarstwo. Kreślił płomieniem znak krzyża na drzwiach, oknach, a potem przyklękał na każdym progu. Ze świecą szedł do obory i chlewika, aby pobłogosławić bydło i trzodę. Następnie świecę kładziono w godnym miejscu, w „świętym rogu izby”, tuż obok obrazu Matki Bożej.

Ze świętem Matki Bożej Gromnicznej związana jest także legenda, przedstawił ją na obrazie Piotr Stachiewicz. Oto wśród śpiącej zimowej wsi Matka Boża z gromnicą w ręce odgania, sunące po śniegu w stronę domów, wilki.

Źródło: Muzeum Wsi Kieleckiej

 • Wiadomości z regionu
 • Aktualności
 • Sport
 • Kultura, rozrywka
 • Polityka

Uwaga: Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

  Komentarze (2)
     

popieram (2023-02-06 20:13:35)

dokładnie w 1940 roku jeden z największych zbrodniarzy w historii niejaki Adolf Hitler powiedział, że Polacy jako naród nigdy nic nie osiągną bo mają mózgownice zdemolowane przez kościół rzymsko katolicki. Mam ponad 60 lat ale pamiętam jak na przełomie lat 60/70-tych biednie ubrane kobiety klękały przed wielebnym idącym na lekcje religii i całowały go po łapach. Wszystkim polecam wiersz noblistki Wisławy Szymborskiej pod tytułem Hania. Zajmująca, krótka lektura po której przeczytaniu można się domyślić dlaczego biskupi nienawidzą twórczości p. Szymborskiej.

(2023-02-03 10:12:41)

autor powyższej pisaniny do psychiatry.

Dodaj komentarz

Imię:
Email:
Twój komentarz:

HTML = wył
X-code = wł

X-Kody:
 • [email]nazwa@domena.pl[/email]
 • [url]www.strona.pl[/url]
 • [b]pogrubiony[/b]
 •  

  Nasz patronat

  Data: 2023-03-03, godz:

  Terminarz Kina 'Zdrój'

  Zapraszamy do zapoznania się z repertuarem filmowym Kina "Zdrój" w Busku-Zdroju.  Wróć do góry