Uważaj komu udostępniasz kod BLIK
2022-01-25 12:30:29

W ostatnim czasie coraz więcej osób zgłasza się do Komendy Powiatowej Policji w Busku-Zdroju z informacją, że zostali oszukani tzw. metodą na BLIK. Na portalach społecznościowych zostają poproszeni przez oszustów podszywających się pod członków rodziny lub znajomych o pomoc finansową.


Oszust prosi o przesłanie jakiejś kwoty pieniędzy, najlepiej w formie kodu BLIK, za pomocą którego ma wypłacić pieniądze w bankomacie. Pokrzywdzony przesyła wygenerowany kod, zatwierdza go w aplikacji bankowej, a po pewnym czasie orientuje się, że pieniądze przekazał oszustowi, który przejął konto społecznościowe znanej mu osoby. Zawsze weryfikuj komu przelewasz środki pieniężne, ponieważ może okazać się, że jest to próba oszustwa!

Zasada oszustwa jest następująca:

- sprawca po zalogowaniu się do poczty email, portali społecznościowych, komunikatorów internetowych, kontaktuje się za ich pomocą z osobami najbliższymi do pokrzywdzonego w celu wyłudzenia pożyczki przy użyciu kodu BLIK,

- osoba najbliższa nie weryfikując czy faktycznie kontaktuje się z nią pokrzywdzony generuje kod BLIK i przekazuje go przez komunikator sprawcy, który dokonuje wypłaty środków z dowolnego bankomatu na terenie kraju.   

Pamiętajmy, aby skrupulatnie weryfikować to, komu wysyłamy pieniądze. Każdą prośbę o przelew, podanie kodu BLIK sprawdźmy poprzez nawiązanie rozmowy telefonicznej z osobą rzekomo proszącą o naszą pomoc finansową. Rozmowa telefoniczna, a najlepiej osobista pozwoli na sprawdzenie czy ktoś podający się za członka naszej rodziny bądź dobrego znajomego rzeczywiście jest tym za kogo się podaje.

Zobacz


Zobacz

Źródło: KPP Busko-Zdrójhttp://swietokrzyskie.info/printnews.php?id=33794