Mauzoleum z kolejną prestiżową nagrodą
2022-01-28 09:25:26

Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie wchodzące w skład Muzeum Wsi Kieleckiej zdobyło nagrodę w konkursie Property Design Awards 2022 w kategorii: Bryła - Obiekty Publiczne.Konkurs organizowany jest przez portal PropertyDesign.pl i towarzyszy największemu w tej części Europy wydarzeniu świata architektury wnętrz, wzornictwa oraz nieruchomości – 4 Design Days 2022.

W konkursie nagradzane są najlepsze projekty komercyjne i publiczne w Polsce, które zostały oddane do użytku w 2021 roku . Property Design Awards wyróżnia unikalne inwestycje, obiekty o wyjątkowej architekturze i inspirującym designie.

Zobacz

Nagrody i wyróżnienia

To kolejna prestiżowa nagroda dla Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie. W listopadzie 2021 roku projekt budynku został nagrodzony w międzynarodowym konkursie architektonicznym Yuanye Awards – konkurowało 1300 prac z całego świata. Projekt mauzoleum zwyciężył w kategorii “obiekt publiczny”. W czerwcu 2021 roku projektant Mirosław Nizio odebrał za projekt Mauzoleum w Michniowie Nagrodę Internautów w konkursie Nagroda Architektoniczna POLITYKI. Serwis architektoniczny Dezeen.com, jeden z najbardziej wpływowych portali o architekturze i designie, wymienił Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie w 2016 roku w zestawieniu 12 najbardziej oczekiwanych realizacji architektonicznych z całego świata – obok rozbudowy londyńskiej galerii Tate Modern i San Francisco Museum of Modern Art. W 2011 roku projekt otrzymał nagrodę European Property Award w kategorii Public Service Architecture.

Projekt

Pracownia Nizio Design International jest generalnym projektantem Mauzoleum, odpowiada za projekt architektury, projekt wnętrz i zagospodarowania terenu – w fazie koncepcyjnej, budowlanej i wykonawczej. Mirosław Nizio nadzorował prace nad scenografią i projektem graficznym wystawy stałej.

Projekt Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie powstał, by upamiętnić ofiary pacyfikacji polskich wsi z lipca 1943 roku. Celem twórców było połączenie programu funkcjonalno-użytkowego architektury z wyrazistą rzeźbiarską formą i symboliczną wymową muzeum będącego jednocześnie pomnikiem pamięci. Całość założenia liczy ponad 16 000 m2.

Unikatową monolityczną bryłę budynku Mauzoleum tworzy 11 segmentów: 5 zamkniętych i 6 otwartych. Segmenty są poprzecinane pęknięciami, nadającymi obiektowi dramaturgii, których kształt jest inspirowany formą krzyża. Kolejne części budynku ulegają stopniowej deformacji i rozpadowi. Wystawa stała Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie zajmuje powierzchnię blisko 1 700 m2 i pokazuje etapy pacyfikacji. Materiałami, które dominują we wnętrzu, a zarazem stają się nośnikiem treści i wzmacniają ekspozycyjną narrację są: beton, drewno oraz czarna stal walcowana na gorąco. Ich faktury, barwy oraz zapach oddziałują na zmysły zwiedzających. Ciekawym elementem wystawy są wielkoformatowe rzeźbiarskie obiekty o nieregularnych kształtach przypominających zgliszcza chat, do których wykończenia wykorzystano odzyskowe drewno ze starych domów i stodół.

Źródło: swietokrzyskie.pro

http://swietokrzyskie.info/printnews.php?id=33723