Świętokrzyski Sztetl zaprasza na XXV Dzień Judaizmu
2022-01-12 09:20:59

"Moje myśli nie są myślami waszymi" (Iz, 55,8) - ten werset z Izajasza jest mottem przewodnim XXV Ogólnopolskiego Dnia Judaizmu i na ten temat będą debatować w czwartek 13 stycznia goście synagogi w Chmielniku.



Rabin Stas Wojciechowicz (Centrum Społeczności Postępowej Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie), ks. Igor Małysz (administrator parafii greckokatolickiej w Radomiu i Kielcach) oraz ks. Paweł Samiczak (doktor teologii, referent ds. ekumenizmu w Diecezji Kieleckiej).
Początek spotkania zaplanowany jest na godz. 10.00. Debata między duchownymi rozpocznie Dzień Judaizmu w chmielnickiej synagodze. Gościem honorowym wydarzenia będzie biskup pomocniczy Diecezji Kieleckiej Andrzej Kaleta.

Językowe niuanse związane z historią Żydów w Polsce sprawiają wielu Polakom spore trudności. Synagoga czy bóżnica? Kwestie semantyczne – ten temat podejmie dr Krzysztof Myśliński z Muzeum Historii Kielc.

Zobacz

W 2022 r. przypada 80-lecie Akcji Reinhardt. Deportacja Żydów z gett miast i miasteczek stanowiła początek końca ich świata w Polsce, dlatego spora część Dnia Judaizmu będzie poświęcona tym bolesnym faktom historycznym. Wprowadzeniem w temat będzie referat dr. Tomasza Domańskiego z Instytutu Pamięci Narodowej. Delegatury w Kielcach, zatytułowany Akcja Reinhardt na Kielecczyźnie.

O godz. 12.30 rozpocznie się konferencja prasowa na temat obchodów 80. rocznicy Akcji Reinhardt w regionie świętokrzyskim – z udziałem dr Doroty Koczwańskiej-Kality, naczelnik IPN. Delegatury w Kielcach.

Kielecka delegatura IPN oraz Świętokrzyski Sztetl planują szereg wydarzeń w ciągu roku: wystawy, konferencje naukowe, widowiska, prezentacje (m.in. w ramach Europejskiego Dnia Pamięci o Sprawiedliwych, czy Spotkań z Kinem o Żydowskich Wątkach). Większość z nich odbędzie się w synagodze w Chmielniku.

Wątek 80-lecia Akcji Reinhardt stanie się także motywem przewodnim X edycji konkursu Nasi sąsiedzi – Żydzi. Nadano mu podtytuł: Obraz prześladowań Żydów w relacjach polskich sąsiadów w 80. rocznicę Akcji Reinhardt. Konkurs zapowie dr hab. Edyta Majcher-Ociesa z Instytutu Historii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.

O godz. 13.15 na babińcu synagogi odbędzie się wernisaż wystawy czasowej Zagłada Żydów europejskich.

Zagłada Żydów jest bezprecedensowym wydarzeniem w historii, którego ofiarą padło prawie 6 mln europejskich Żydów. "Nowoczesne ludobójstwo" Holokaustu polegało na wprzęgnięciu całego aparatu państwowego w jego realizację, na zaangażowaniu nauki w proces mordowania (medycyna, inżynieria, chemia, statystyka) oraz wykorzystaniu materiału ludzkiego do produkcji przemysłowej. Zagładę przeżył co trzeci europejski Żyd.

Oprawę muzyczną Dnia Judaizmu w Chmielniku zapewnią: skrzypaczka Antonina Lach oraz seminarzyści z Wyższego Seminarium Duchownego w Kielcach.

Wydarzenia odbędą się zgodnie z zasadami reżimu sanitarnego.

Źródło: Ośrodek Edukacyjno-Muzealny "Świętokrzyski Sztetl", PIK.




https://swietokrzyskie.info/printnews.php?id=33688