Trzy korzyści z kredytu gotówkowego. Nie chodzi tylko o cenę
2021-09-16 07:54:13

Niespodziewany wydatek, drogi prezent, a może wakacje? Często najlepszą opcją sfinansowania tych celów jest kredyt gotówkowy. Pod warunkiem, że później będziesz go rzetelnie spłacać.Tylko w marcu 2021 r. Polacy zaciągnęli nowe kredyty konsumpcyjne (gotówkowe) na kwotę 6,5 mld zł. To o 1,5 mld zł więcej niż w tym samym okresie 2020 r. - najnowsze szacunki Narodowego Banku Polskiego* pokazują, że coraz częściej decydujemy się na tę formę finansowania wydatków. Zachęcają do tego ceny kredytów. Ale nie tylko. Oto korzyści, które niesie ze sobą kredyt gotówkowy.

 Zobacz

Kredyty są najtańsze w historii. Zawsze dokładnie sprawdzaj, ile zapłacisz

Według najnowszych danych NBP* średnie oprocentowanie nominalne kredytu gotówkowego nie przekracza obecnie 6,5 proc. w skali roku. Gdy dołożymy do niego pozostałe koszty, to okaże się, że rzeczywista roczna stopa oprocentowania (RRSO) wynosi średnio ok. 11 proc.
Tak tanio nie było jeszcze nigdy. Dla porównania, w 2015 r. średnia RRSO przekraczała 17 proc. i od tamtej pory systematycznie spada. To efekt obniżek stóp procentowych, które mają wpływ na oprocentowanie kredytów i depozytów w bankach. Po serii cięć główna stopa referencyjna od maja 2020 r. wynosi 0,1 proc.
Istotne w przypadku kredytu gotówkowego jest to, że w większości przypadków jego oprocentowanie jest stałe. Oznacza to, że np. jeżeli weźmiesz kredyt na 24 miesiące, to w całym okresie spłaty jego koszt nie pójdzie w górę, nawet jeżeli Rada Polityki Pieniężnej podniesie stopy procentowe. Rata przez cały czas będzie taka sama.

Przykład: Kredyt gotówkowy na 10 tys. zł, na 24 miesiące, RRSO: 12,4 proc. Miesięczna rata: 495 zł. Decydując się na taki kredyt, dokładnie tę kwotę miesięcznie należy zaplanować w domowym budżecie przez kolejne 2 lata.

WAŻNE: Wyjątkiem są kredyty na dłuższy okres spłaty (w zależności od banku, np. gdy przekracza on 3 lata). Wówczas oprocentowanie po określonym czasie może przekształcić się ze stałego w zmienne i do końca spłaty będzie ono uzależnione od poziomu stóp procentowych.

Kredyt na dowolny cel. Bez zabezpieczeń

Kredyt gotówkowy z założenia zaciąga się na dowolnym cel. Oznacza to, że nie musisz deklarować w banku, na co zamierzasz przeznaczyć środki. Co więcej, bank nie będzie oczekiwał od ciebie zabezpieczenia kredytu, np. w postaci wpisania kredytu do księgi wieczystej nieruchomości, której jesteś właścicielem (tak dzieje się np. w przypadku pożyczek hipotecznych).

Dzięki temu znacznie szybsza jest również sama procedura przyznania kredytu gotówkowego. Jeżeli bank pozytywnie oceni twoją zdolność kredytową, pieniądze możesz dostać nawet jeszcze w dniu złożenia wniosku o kredyt.

Zaświadczenie o dochodach. Nie tylko dla etatowców

Przed przyznaniem kredytu gotówkowego bank sprawdzi twoją zdolność kredytową - to procedura, która ma określić, czy będziesz mógł spłacać comiesięczne zobowiązanie przez cały okres trwania umowy. Bank musi więc poznać dochody i ich źródła, a także przeanalizować wydatki.

Zaletą kredytu gotówkowego jest to, że banki biorą pod uwagę różne rodzaje umów, które przynoszą klientom dochody. By wnioskować o kredyt gotówkowy, nie musisz więc mieć etatu. Dla banku istotne będą również umowy - zlecenia, umowy o dzieło czy też np. świadczenia emerytalne.

WAŻNE: Szanse na otrzymanie kredytu gotówkowego rosną, jeżeli dotychczas spłacałeś swoje zobowiązania w terminie. Bank sprawdzi twoją dotychczasową historię kredytową w bazie Biura Informacji Kredytowej.

PAMIĘTAJ: Wspomniane korzyści kredytu gotówkowego sprawiają, że może on znacząco poprawić stan twoich finansów. Możesz szybko wspomóc się nim w przypadku nagłego wydatku albo gdy z jakiegoś powodu nie chcesz wydawać zgromadzonych/zainwestowanych oszczędności.
Pamiętaj jednak, że kredyt gotówkowy - jak każdy inny - należy terminowo spłacać, by później nie ponieść dodatkowych kosztów. Dlatego, zanim podejmiesz decyzję, dokładnie policz, na jaką miesięczną ratę cię stać.
 
Źródło:
* NBP: „Należności i zobowiązania monetarnych instytucji finansowych i banków” - https://www.nbp.pl/home.aspx?f=/statystyka/pieniezna_i_bankowa.html

/Artykuł zewnętrzny/


http://swietokrzyskie.info/printnews.php?id=33120