Na ludowo w Pacanowie - czyli Festiwal Nocy Świętojańskiej
2021-06-21 08:53:25

26 czerwca zapraszamy do Europejskiego Centrum Bajki na "Festiwal Nocy Świętojańskiej - na ludowo w Pacanowie!". To wydarzenie nawiązujące do tradycyjnego do święta ognia, wody, słońca i księżyca, radości i miłości.


Zobacz

W ramach wydarzenia odbędzie się Konkurs Pieśni Ludowych, skierowany do dorosłych zespołów śpiewaczy z terenu województwa świętokrzyskiego oraz województw ościennych. Oprócz konkursu, który będzie trwał do późnych godzin wieczornych, zostaną zorganizowane warsztaty wyplatania wianków.

Na bazie słomianych wieńców, będziemy z ziół i kwiatów pleść wianki i puszczać je na wodzie. Przy herbacie ze świeżo zaparzonych ziół, słuchać będziemy legend świętokrzyskich opowiadanych przez bajarza z Gór Świętokrzyskich.

Przyjrzymy się pracy kowala, który wzorem kowali z „Legend świętokrzyskich” Jerzego Stankiewicza, będzie w Pacanowie wykuwał podkowy. Noc Świętojańska to także czas zabaw i tańców przy ognisku. Będziemy tańczyć polki i oberki dookoła ogniska pod okiem instruktora, a animatorzy poprowadzą zabawy tematycznie związane z obchodami Nocy Kupały. Gdy zapadnie zmrok, będziemy podziwiać pokazy tańca ognia.

Gospodarzem Festiwalu jest Zespół Pacanowianie, działający przy Europejskim Centrum Bajki. Królować będzie siła folkloru!

Zapraszamy!

http://swietokrzyskie.info/printnews.php?id=32666