'Droga bez powrotu' – w chmielnickiej synagodze
2020-10-05 09:28:19

9. Spotkania z Kinem o Żydowskich Wątkach im. Andrzeja Koziei „Droga bez powrotu” odbędą się w dniach 6 i 7 października w b. synagodze w Chmielniku.


W rocznicę deportacji Żydów chmielnickich do obozu zagłady w Treblince, Holokaust na Kielecczyźnie przypomną filmy i spotkanie ze Zbigniewem Żmudzkim – współtwórcą łódzkiego SE-MA-FOR-a, producentem filmowym, nagrodzonym Oskarem za „Piotrusia i wilka”.

 Zobacz

Uczestnicy spotkania obejrzą film „Z głębokości wołam…” oraz oskarowego „Piotrusia i wilka”, poznają także kulisy przyznawania najważniejszej nagrody filmowej.

Od 9. lat w ten sposób nawiązujemy do rocznicy Holokaustu, poprzez pokaz polskich  i izraelskich produkcji filmowych, poprzez spotkania i warsztaty ze znanymi aktorami, którzy mają na swym koncie role przypominające świat polskich Żydów” – mówi Agnieszka Dziarmaga kierująca Ośrodkiem Edukacyjno-Muzealnym „Świętokrzyski Sztetl” w Chmielniku.
Rokrocznie w Spotkaniach uczestniczyli uczniowie szkół wszystkich szczebli z całego regionu, w tym roku – ze względu na sytuację pandemii, nie jest to możliwe  - wykluczone jest łączenie szkół.

Z tego powodu jeden dzień przeznaczony jest dla licealistów z Chmielnika oraz  - w osobnej grupie - dla przedszkolaków, kolejny – dla licealistów z Pińczowa. Zostanie także otwarta wystawa „Historia społeczności żydowskiej w Pińczowie”, a studentka z Krakowa - Jessica Szczepańska, zaprezentuje swoje etiudy filmowe dedykowane  pamięci lokalnych Żydów.
Wyjątkowo – 6 października (a nie jak dotąd podczas Dni Kultur) nastąpi rozstrzygnięcie 18. Ogólnopolskiego Konkursu „Nasi sąsiedzi – Żydzi”, współorganizowanego z UJK w Kielcach. Laureaci otrzymają nagrody i wezmą udział w zamkniętym pokazie specjalnym filmów autorskich SE-MA-FOR-a.

Gośćmi Spotkań z Kinem byli już m.in. Artur Barciś, Piotr Cyrwus, Zbigniew Waleryś, Robert Gonera i Bartłomiej Topa.

Film „Z głębokości wołam…”  (produkcja SE-MA-FOR, reż.  Joanna Podolska i Wojciech Gierłowski) to obraz filmowy przypominający los dzieci, które zmarły w łódzkim getcie z głodu, zimna i wycieńczenia, tych które zginęły w Chełmie nad Nerem, w Auschwitz i innych obozach zagłady, a także tych, które przeżyły, na zawsze naznaczone pamięcią tragicznych wydarzeń.

(źródło: Świętokrzyski Sztetl)




https://swietokrzyskie.info/printnews.php?id=31320