'Mamo! Miałem wypadek' - oszuści wciąż atakują
2020-07-29 13:24:40

Świętokrzyscy policjanci po raz kolejny ostrzegają przed oszustami, którzy działają metodą na „wnuczka”, a także ,,policjanta”. Wczoraj na terenie powiatu staszowskiego odnotowane zostały dwie próby oszustw.


Na szczęście mieszkańcy zachowali zdrowy rozsądek i nie dali się oszukać. Są jednak wśród nas osoby, które pomimo policyjnych apeli w dalszym ciągu dają się nabrać i przekazują fałszywym „krewnym”, czy też „policjantom” pieniądze, którego niekiedy stanowią oszczędności całego życia. Dlatego rozmawiajmy z seniorami i osobami samotnymi, aby wiedziały jak postępować w razie czyhającego zagrożenia.

Wczoraj dwie mieszkanki powiatu staszowskiego odebrały telefony od oszustów. W pierwszym przypadku rozmówczyni podczas rozmowy przedstawiła się za policjantkę staszowskiej komendy i poinformowała 77- letnią seniorkę, że jej syn miał wypadek, w którym śmiertelnie potrącił kobietę. Fałszywa policjantka oznajmiła, że jeżeli kobieta przekaże pieniądze w kwocie 222 000 złotych syn nie zostanie zatrzymany.

Niespełna godzinę później 49- latka otrzymała telefon od płaczącego mężczyzny przedstawiającego się jako ,,twój syn” z informacją, że ten miał wypadek i potrzebuje pomocy. W tym przypadku konwersacja nie trwała za długo, gdyż czujna mieszkanka poinformowała rozmówcę, że jej syn jest w pracy. Nawiązując z nim kontakt potwierdziła, że nie miał żadnego wypadku.

Na szczęście w obu przypadkach czujność mieszkańców naszego powiatu nie zawiodła.

Pamiętajmy, że w przypadku osób, które telefonicznie podają się za członków rodziny lub proszą o przekazanie pieniędzy przez osoby pośredniczące, należy każdorazowo najpierw weryfikować uzyskane przez telefon informacje. Najlepiej jest to zrobić, poprzez osobiste nawiązanie kontaktu z członkiem rodziny, który zwrócił się o pomoc. Do kontaktu należy wykorzystywać wyłącznie posiadane przez siebie numery telefonów, a nie numery podane przez osobę dzwoniącą. W sytuacjach budzących wątpliwość i uzasadniających podejrzenie oszustwa, należy natychmiast powiadomić najbliższą jednostkę Policji lub dzwonić na numer alarmowy 112, po wcześniejszym zakończeniu połączenia z rozmówcą.

SENIORZE PAMIĘTAJ:

Nigdy nie przekazuj swoich pieniędzy obcej osobie,
Nigdy nie dzwoń na numery wskazane przez rozmówcę telefonicznego,
Zadzwoń do bliskich i zapytaj czy faktycznie potrzebują pomocy,
O próbie wyłudzenia natychmiast poinformuj Policję.

Źródło: KPP w Staszowie                
http://swietokrzyskie.info/printnews.php?id=30989