Bieg przełajowy 'Tropem Wilczym' – relacja
2020-03-03 10:00:00

1 marca br., 200 biegaczy z terenu powiatu buskiego, wzięło udział w zorganizowanym w gminie Gnojno, miejscowości Wólka Bosowska biegu pamięci Żołnierzy Wyklętych. Była to już III w powiecie buskim i VIII w kraju edycja inicjatywy Fundacji Wolność i Demokracja.


Lokalnym organizatorem imprezy było Ponidziańskie Stowarzyszenie Tukidydes, a współorganizatorem gmina Gnojno, patronat nad wydarzeniem objął wójt Gnojna – Zbigniew Janik.

 Zobacz

W 2011 r. dzień 1 marca został ustanowiony świętem państwowym – Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Jest to święto, honorujące i upamiętniające żołnierzy polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944 – 1963 w obrębie przedwojennych granic RP. W 2013 grupa pasjonatów i działaczy społecznych postanowiła zorganizować „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” w lesie koło Zalewu Zegrzyńskiego. Pierwsza edycja biegu miała charakter surwiwalowy a wzięło w niej udział 50 uczestników. Rok później, dzięki zaangażowaniu ludzi z Fundacji Wolność i Demokracja, która organizuje go do dzisiaj, bieg zaczął nabierać rozpędu i został przeniesiony w miejsce znane z późniejszych edycji w Warszawie – Park Skaryszewski. Pobiegło wtedy 1500 biegaczy. Od 2015 bieg ma charakter ogólnopolski i na stałe wpisuje się w kalendarz wydarzeń biegowych.

 Zobacz

Zobacz

Był to bieg na 1963 metry (odwołanie do roku w którym zginął ostatni,
poległy w walce Żołnierz Wyklęty – Józef Franczak ps. Lalek). Meta znajdowała
się w bezpośrednim sąsiedztwie odtworzonego Krzyża Powstańców Styczniowych roku
1863, co było również hołdem dla poległych w styczniowym zrywie narodowym (po
zakończeniu biegu i wręczeniu medali dla wszystkich uczestników, złożono znicze
pamięci).

 Zobacz

W tym roku w inicjatywie uczestniczyli:, kilkudziesięcioosobowa grupa z
Buska-Zdroju, pełen autobus zuchów z Siesławic, duże przedstawicielstwo
Klubu
Sportowego „Słoneczko”, uczniowie szkół z Gnojna, Jarząbek, Balic i
Raczyc,
całe rodziny, mieszkańcy gmin: Solec-Zdrój, Nowy Korczyn, Chmielnik,
Szydłów, strażacy i mieszkańcy gminy Gnojno. Miłym zaskoczeniem był
również
udział posła na sejm RP Mariusza Goska, oraz przedstawiciela posła
Michała
Cieślaka – Wojciecha Radomskiego.

Zobacz

Zobacz

Dając świetny przykład dla swoich podopiecznych, pierwszy na mecie był Zdzisław Perepiczko – trener Klubu „Słoneczko”, na miejscu drugim przybiegł uczeń SP z Jarząbek Radosław Białowąs a na trzecim Anna Kawecka ze Słoneczka uczennica SP z Balic. W tej inicjatywie nie ważnym było jednak zajęte miejsce a udział – najmłodszy uczestnik z wózka dziecięcego energicznie machając zabawką motywował swoich rodziców do szybszego marszu.

 Zobacz

Po przekroczeniu linii mety, każdy obecny na polanie otrzymywał gorącą grochówkę i herbatę. Należy podkreślić, że pomimo obaw o warunki atmosferyczne i porannych opadów, biegnący przyprowadzili wraz ze sobą piękną pogodę. Obecna była również p. Patrycja Kamola przedstawicielka Nadleśnictwa Chmielnik sprawującego nadzór nad tą częścią lasu.

 Zobacz

Sponsorami 100 zestawów startowych dla uczestników byli Łukasz Chodór i Adrian Szczerba z Ponidziańskiego Stowarzyszenia Tukidydes, 100 kolejnych Urząd Gminy w Gnojnie.

 Zobacz

Serdecznie podziękowania chcielibyśmy przekazać dla wójta Gminy Gnojno, pracowników urzędu za pomoc w organizacji i przeprowadzeniu biegu „Tropem Wilczym. Dziękujemy również Harcerskiej Grupie Ratowniczej z Buska-Zdroju za zabezpieczenie medyczne, strażakom z OSP Balice, Gnojno i Gorzakiew za sprawowanie funkcji porządkowych, p. Danucie Cesarz która wraz z pracownikami szkoły w Raczycach zapewniła poczęstunek, Damianowy Hen wraz z przyjaciółmi za zorganizowanie kuchni polowej. Uczestnikom oraz wszystkim obecnym na trasie wydarzenia za sportową atmosferę i głośne kibicowanie.

 Zobacz

Łukasz Chodór

fotoreportaż 

http://swietokrzyskie.info/printnews.php?id=29979