Zapraszamy na rekonstrukcję historyczną - Szlakiem Wrześniowej Chwały Oręża Polskiego 1939 -2019
2019-10-08 13:47:36

Serdecznie zapraszamy na piątą edycję widowiska historycznego z cyklu „Szlakiem Wrześniowej Chwały Oręża Polskiego 1939 -2019”, które odbędzie się w niedzielę, 13 października 2019 roku o godzinie 14:00 w Parku Etnograficznym w Tokarni.



 zaproszenie_tokarnia_rekjonstrukcja_historyczna.jpg

Treścią rekonstruowanych wydarzeń będą walki jakie rozegrały się we wrześniu 1939 roku w rejonie Broniny. Areną dynamicznego widowiska będzie pole przed wiatrakiem z Grzmucina, gdzie w kilkunastu epizodach przedstawione zostaną fragmenty wrześniowych walk Wojska Polskiego z niemieckim najeźdźcą.

W scenach zaprezentowane zostaną między innymi: naloty niemieckiego lotnictwa, tragedia osób cywilnych, walki piechoty i kawalerii, ostrzały artyleryjskie oraz natarcia niemieckich jednostek zmotoryzowanych.

W widowisku weźmie udział 60 rekonstruktorów reprezentujących najlepsze i najbardziej renomowane grupy historyczne z całej Polski.  Odtwórcom „żywej historii” towarzyszyć będą  konie kawaleryjskie, pojazdy mechaniczne oraz profesjonalna grupa pirotechniczna.

Organizatorami widowiska są Kielecki Szwadron Kawalerii im. 13. Pułku Ułanów Wileńskich,  Muzeum Wsi Kieleckiej oraz Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego. Widowisko zostało dofinansowane przez Ministerstwo Obrony Narodowej.

 zaproszenie_tokarnia.jpg

O godz. 12.00 w kościele z Rogowa odbędzie się msza święta. O godz. 13.00 zostanie otwarta wystawa „Budowanie pamięci…”, autorstwa dr Katarzyny Jedynak z Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie. Wystawa składa się z 24 plansz poświęconych historii powstania, działalności i zachodzącym na przestrzeni lat zmianom w funkcjonowaniu Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie. Jednocześnie ekspozycja opowiada o procesie budowania pamięci o ofiarach zbrodni i próbach dokumentowania ich historii.

Podczas wydarzenia zostanie zaprezentowana także „Diorama partyzancka wraz z prezentacją militariów z czasów II wojny światowej” w wykonaniu Kieleckiego Szwadronu Kawalerii im.13 Pułku Ułanów Wileńskich. Wystawa oraz diorama zostały dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Miejsca pamięci i trwałe upamiętnienia w kraju”, nazwa zadania „Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie jako symbol zbrodni niemieckiego totalitaryzmu w latach 1939 -1945”.

źródło: fanpage






https://swietokrzyskie.info/printnews.php?id=29402