Zainaugurują projekt 'Renaturyzacja śródlądowej delty rzeki Nidy'
2019-09-18 14:38:59

Zespół Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych zainauguruje projekt "Renaturyzacja śródlądowej delty rzeki Nidy” o wartości blisko 5,5 mln euro. 60% jego wartości dofinansuje Unia Europejska, a 30% Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.




logo_delta.jpg

Podczas konferencji otwierającej PROJEKT LIFE17 NAT/PL/000018 omówione zostaną cele i metody prowadzenia ochrony czynnej w ramach projektu. W konferencji wezmą udział przedstawiciele władz rządowych i samorządowych, nadleśnictw, lokalnych społeczności i organizacji pozarządowych oraz partnerzy projektu.

projket_renaturyzacja_rzeki_nida_2.jpg
Fot. - Zbiorniki eutroficzne

LIFE17 NAT/PL/000018 jest instrumentem finansowym Unii Europejskiej, który poświęcony wyłącznie współfinansowaniu projektów z dziedziny ochrony i poprawy jakości środowiska oraz wpływu człowieka na klimat i dostosowania się do jego zmian.

Spośród 41 beneficjentów z Polski, który wzięli udział w konkursie ogłoszonym przez Komisję Europejską w kwietniu 2017 roku, jedynie trzech wnioskodawców otrzymało dofinansowanie na realizację przedsięwzięć, w tym projekt pn. „Renaturyzacja śródlądowej delty rzeki Nidy”.

Beneficjentem koordynującym jest Województwo Świętokrzyskie - Zespół Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych, natomiast współbeneficjentami:  Polska Akademia Nauk – Instytut Ochrony Przyrody w Krakowie, Uniwersytet Rolniczy w Krakowie oraz Lasy Państwowe – Nadleśnictwo Pińczów.

projket_renaturyzacja_rzeki_nida_3.jpg
Fot. – Starorzecza Nidy

projket_renaturyzacja_rzeki_nida_4.jpg
Fot.  – Smuga Umianowicka

Głównym przedmiotem projektu jest podjęcie działań mających na celu odtworzenie stabilnego reżimu hydrologicznego, który stworzy warunki do przywrócenia unikalnych walorów przyrodniczych w obrębie delty śródlądowej Nidy w rejonie wsi Umianowice, gmina Kije.

Celem pośrednim jest restytucja wypasów krów, które od kilkudziesięciu lat, na tym terenie nie były prowadzone. Pozwoli to, na utrzymanie siedlisk przyrodniczych we właściwym stanie a także umożliwi utworzenie nowych miejsc pracy. Dodatkowym celem projektu jest aktywizacja lokalnej społeczności w zakresie podniesienia świadomości ekologicznej, związanej z zagrożeniem i potrzebą ochrony jednego z najcenniejszych ekosystemów Ponidzia, jak również edukacja skierowana do szerokiej grupy odbiorców, szczególnie dzieci i młodzieży.

projket_renaturyzacja_rzeki_Nida_1.jpg


Powierzchnia objęta projektem wynosi około 400 ha. Czas realizacji  - 6 lat tj. od stycznia 2019 do końca 2024. Miejsce realizacji: obszary Natura 2000 położone na terenie gmin: Kije, Pińczów i Imielno.

 







https://swietokrzyskie.info/printnews.php?id=29283